loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2019 R.

Niedziela była drugim dniem tegorocznych Kuźnic zdjęcie XX KUŹNICE KONECKIE...Koneckich. Wydarzenie, tym razem odbyło się w Parku Miejskim w Końskich. Na wszystkich, którzy zdecydowali się wziąć udział w tegorocznej, jubileuszowej edycji czekały liczne atrakcje, takie jak choćby konkursy, stoiska wystawiennicze gmin powiatu koneckiego, ale również epokowa osada z grupą rekonstrukcyjną, ukazującą obóz partyzancki, która powstała przy Zabytkowym Zakładzie w Maleńcu. Niedzielną odsłonę XX Kuźnic Koneckich poprowadzili: Anna Wiaderna z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Marian Wikiera naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, dla którego wydarzenie było również swoistym debiutem, od strony organizacyjnej.

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2018 R.

7 lipca 2018 r. odbyły się już po raz dziewiętnasty „Kuźnice Koneckie”. 8Tegoroczna formuła organizacyjna odbiegała od poprzednich – miała bowiem charakter wizyt studyjnych i osnuta została wokół postaci Króla Kazimierza Wielkiego, którego obecność na tych terenach jest faktem historycznym; została bowiem odnotowana w annałach. Na przestrzeni kilkunastu lat udało nam się wokół idei „Kuźnic Koneckich” skupić wielu ludzi – pasjonatów historii, regionalistów, ludzi kultury, przedsiębiorców, etc. Śmiało można powiedzieć, że „Kuźnice Koneckie” to niepisane święto powiatu koneckiego.

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2017 R.

Tegoroczne Kuźnice Koneckie mające swoją osiemnastązdjęcie KUŹNICE KONECKIE 2017 - SOBOTA już edycję okazały się wielkim sukcesem. Mimo bardzo wymagającego logistycznie pierwszego dnia i kapryśnej pogody, zarówno pierwszy, objazdowy dzień jak i drugi – stacjonarny w Końskich, okazał się wydarzeniem na miarę swojej edycji. Było radośnie, kolorowo, różnorodnie i… wspólnie. Była to najliczniejsza edycja pod kątem uczestników ze wszystkich dotychczasowych edycji.

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2016 R.

Pierwszy dzień tegorocznych zdjęcie KUŹNICE KONECKIE 2016Kuźnic Koneckich odbył się na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Dla gości zaplanowano wiele atrakcji. Jedną z nich była prezentacja i pokaz XIX-wiecznej techniki fotograficznej „mokrego kolodionu”, o której opowiadał Tomasz Swatek z Atelier Historycznego z Lublina. Pokazowi towarzyszyła wystawa prac.

„Fotografia srebrowa, to dziś już raczej fotografia kolekcjonerska i artystyczna. Chciałbym podkreślić, że jakość obrazu wykonana w tej technice jest bardzo wysoka. To pojedyncze, niezwykłe egzemplarze, wymagające dużego skupienia i wysiłku” - zaznaczał Tomasz Swatek.

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2015 R.

5 lipca br. w Sielpi podczas tegorocznychzdjęcie INSCENIZACJA Kuźnic Koneckich organizatorzy wydarzenia zaprezentowali również widowisko historyczne. Przygotowana inscenizacja ukazywała dwa wydarzenia jakie w czasie okupacji hitlerowskiej rozegrały się na terenie powiatu koneckiego. Pierwsza część widowiska przedstawiała czas pacyfikacji Królewca i Adamowa, która miała miejsce 75 lat temu, gdzie wojsko niemieckie chciało zemścić się na mieszkańcach w/w miejscowości za pomoc partyzantom mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal. Druga część inscenizacji odnosiła się do bitwy pod Białym Łukiem, która rozegrała się 27 października 1944 roku koło Radoszyc.

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2014 R.

„Chcielibyśmy Państwu zaprezentować opowieśćzdjęcie inscenizacja 2014 o historii. Jest słoneczne lato 1939 roku, życie w Polsce toczy się normalnym rytmem, choć coraz częstsze są obawy, co do przyszłości kraju ...” - mówił zaczynając inscenizacje narrator Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia „Jodła” z Kielc. Tegoroczna inscenizacja historyczna przedstawiała przede wszystkim działania związane z Akcją „Burza”, gdzie mogliśmy zobaczyć między innymi bitwę o Radoszyce. Nie zabrakło również historii związanych z działaniami konspiracyjnymi na Konecczyźnie.

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2013 R.

W ramach tegorocznych „Kuźnic Koneckich 2013” zdjęcie kuźnice folk festodbył się III Powiatowy Festiwal Folklorystyczny – Folk Fest 2013. Organizatorami Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Końskich, przy współpracy Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu - „Wszechnica Konecka”. Dyrektorem Festiwalu została Małgorzata Pasek, a w Jury zasiadali: Krzysztof Stachera – przewodniczący, oraz Katarzyna Sorn i Adam Kubka – członkowie. Do tegorocznego Festiwalu zgłosiło się 8 Zespołów, wśród których znaleźli się:

Czytaj więcej...

KUŹNICE KONECKIE - 2012 R.

14 lipca 2012 roku na terenie Zabytkowego zdjęcie festiwal folk festZakładu Hutniczego w Maleńcu, samorządowej jednostki kultury, zainaugurowano XIII Kuźnice Koneckie. W pierwszym dniu wydarzenia odbył się „Festiwal Falk Fest 2012”, w którym udział wzięło 9 zespołów śpiewaczych, a były to:

  1. ROGOWIANKA – kierownik zespołu – Krystyna Ziemnica, zespół liczy 11 osób, w 2011 roku obchodził 25 – lecie istnienia, gmina Końskie, powiat konecki.

  2. GĄSOWIANKI – kierownik zespołu – Helena Motyka, zespół liczy 8 osób, zespół wznowił działalność w 2002 roku, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, powiat szydłowiecki.

Czytaj więcej...