loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2012 R.

|

14 lipca 2012 roku na terenie Zabytkowego zdjęcie festiwal folk festZakładu Hutniczego w Maleńcu, samorządowej jednostki kultury, zainaugurowano XIII Kuźnice Koneckie. W pierwszym dniu wydarzenia odbył się „Festiwal Falk Fest 2012”, w którym udział wzięło 9 zespołów śpiewaczych, a były to:

 1. ROGOWIANKA – kierownik zespołu – Krystyna Ziemnica, zespół liczy 11 osób, w 2011 roku obchodził 25 – lecie istnienia, gmina Końskie, powiat konecki.

 2. GĄSOWIANKI – kierownik zespołu – Helena Motyka, zespół liczy 8 osób, zespół wznowił działalność w 2002 roku, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, powiat szydłowiecki.

   

 3. FAŁKOWIANKA – kierownik zespołu – Bożena Wrzeszcz, zespół liczy 13 osób, amatorski zespół działający w gminie Fałków od 15 lat, nawiązujący w swych pieśniach do regionu konecko – opoczyńskiego, powiat konecki.

 4. DURACZOWIANKI – kierownik zespołu – Wanda Teper, zespół liczy 7 osób, zespół z 40 – letnim dorobkiem artystycznym, występuję na terenie całego województwa, II miejsce na zeszłorocznych „Kuźnicach Folk Fest 2011”, powiat konecki, gmina Stąporków.

 5. SMARKOWIANKI – kierownik zespołu – Maria Sałuda, zespół liczy 14 osób, zespół z 30 – letnią tradycją, ponownie reaktywowany w 2010 roku, nazwa zespołu wywodzi się z miejscowości Smarków i działa pod opieką M-GOK w Stąporkowie, powiat konecki.

 6. BĘBNOWIANKA – kierownik zespołu – Łukasz Grzegorczyk, zespół liczy 14 osób, zespół powstał w listopadzie 2010 roku, zespół wykonuje tradycyjne utwory biesiadne i ludowe z regionu Bębnowa i Opoczna, gmina Gowarczów, powiat konecki.

 7. KORNICZANKA – kierownik zespołu – Małgorzata Pasek, zespół liczy 14 osób, zespół założony w 1999 roku, zespół zajął III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, gmina Końskie, powiat konecki.

 8. SMYKOWIA – kierownik zespołu – Dorota Kołodziejczyk, zespół liczy 8 osób, zespół powstał w 2011 roku, zespół posiada szeroki repertuar piosenek biesiadnych i pieśni ludowych, gmina Smyków, powiat konecki.

 9. WOLOWIANKA – kierownik zespołu – Kamila Biniek, zespół liczy 11 osób, zespół powstał w 2009 roku i działa pod patronatem Domu Kultury w Opocznie, zespół międzypokoleniowy, solistka zespołu Katarzyna Wróbel, powiat opoczyński.

Organizatorami Festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Końskich oraz Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”. Występy zespołów oceniało Jury w składzie: Krzysztof Stachera – przewodniczący, Katarzyna Sorn – członek oraz Adam Kubka – członek.

Zgromadzonych widzów i przybyłych gości oraz zespoły folklorystyczne serdecznie przywitał gospodarz wydarzenia Bogdan Soboń – starosta, który podziękował za obecność i jednocześnie życzył miłych wrażeń oraz zachęcał do aktywnego uczestnictwa w Festiwalu. Wśród gości którzy pojawili się tego dnia na terenie ZZH w Maleńcu byli również posłowie w osobach: Marka Gosa i Mirosława Pawlaka oraz Kazimierz Kotowski – członek Zarządu województwa świętokrzyskiego i Grzegorz Świercz – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. „Gratuluje serdecznie pomysłodawcom i wszystkim samorządowcom tej ziemi, którzy podjęli kiedyś inicjatywę zorganizowania Kuźnic, pielęgnowania tej idei, tradycji przez kolejne lata. Dzięki takim działaniom mamy możliwość pokazania przepięknej kultury i aktywności lokalnej, gdzie nie brakuje ludzi, którzy mają wspaniałe talenty” - mówił Marek Gos – poseł na Sejm RP.

Zasadniczą ideą Festiwalu „Kuźnice Folk Fest” jest promowanie tradycji i obyczajów ludowych charakterystycznych dla naszego regionu, dzięki czemu organizatorzy mają nadzieję na ożywienie aktywności nie tylko najbliższego otoczenia. Tego typu Festiwale to, przede wszystkim przekazywanie i pielegnowanie tradycji w najwierniejszej formie, a poznawanie gwary ludowej, pieśni, ubioru i tańca ma uwypuklać dziedzictwo kulturowe regionu oraz przeciwstawiać się erozji kultury ludowej. „Ja ogromnie się cieszę, że scena zrobiła się tak kolorowa. Te piękne stroje napawają satysfakcją, że jednak ta tradycja nie ginie, że oprócz tego żelaza zostało coś co żeśmy bardzo kochali. Nasze stroje, nasze obyczaje, nasze tradycje, to jest pewnego rodzaju świętość i bardzo chciałbym, aby ona w naszym kraju, w naszym powiecie nie zaginęła” - mówił Bogdan Soboń - starosta

Ostatecznie Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce zespołowi Wolowianka. Drugie miejsce zajęły Smarkowianki, natomiast trzecie miejsce wywalczyły Korniczanki. Jury postanowiło również wyróżnić Bębnowianki i Rogowianki. Wyróżnienie specjalne – imienne otrzymała Katarzyna Wróbel – solistka w zespole Wolowianka. Zarówno publiczność jak i zgromadzone zespoły najbardziej oklaskiwały zespół Wolowianka, który mimo wyrównanej rywalizacji okazał się absolutną niespodzianką tegorocznego Festiwalu. Występy Wolowianki niczym zaczarowały zgromadzoną publiczność, a popisy umiejętności wokalnych solistek zespołu sprawiły, że publiczność domagała się nieustannych bisów i dała się porwać do wspólnej zabawy. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w propagowaniu kultury ludowej na niwie całego kraju.

 

KUŹNICE KONECKIE 2012 - POKAZ WSCHODNICH SZTUK WALKI - KARATE KYOKUSHIN

Organizatorzy w drugim dniu Kuźniczdjęcie kuźnice 2012 - pokaz karate Koneckich 2012 również przygotowali wiele atrakcji, jedną z nich był - „Pokaz wschodnich sztuk walki”. Pokaz przygotowała konecka Sekcja Karate Kyokushin pod opieką instruktora Mateusza Garbacza, która istnieje już od 1993 roku. Mateusz to utalentowany, wszechstronny zawodnik, który ma już na swoim koncie wiele tytułów. Jest człowiekiem niezwykle skromnym i sam mówi o sobie, że jest „chłopakiem, który po prostu ćwiczy karate...”. W sali treningowej członkowie Sekcji Karate ćwiczą walkę sportową, która opiera się na wieloletniej tradycji i wyznaczonych wartościach. „ Karate tworzone przez wiele lat ma ogromne tradycje oraz bardzo mocny system wartości. Kształtuje charakter.

Ja chciałbym, aby Karate było otwarte i radosne. Chciałbym również, aby ćwiczący wraz z ciężkim treningiem stawali się lepszymi ludźmi, żeby byli zdrowi, odważniejsi, bardziej pewni siebie i jednocześnie skromni oraz pełni pokory” - mówił Mateusz Garbacz. W sztuce walki Karate rękami uderza się na korpus przeciwnika, natomiast nogami na tułów, nogi i głowę. Pokaz zgromadził liczną grupę widzów, którzy z ogromnym zaciekawieniem obserwowali umiejętności sportowców. Wszystkie kombinacje ciosów szczegółowo objaśniali uczestnicy pokazu. Po zakończonej walce zawodnicy zawsze podają sobie ręce i poza matą są przyjaciółmi. Pokaz obejmował krótkie walki, które w wykonaniu dorosłych wyglądały szczególnie efektownie i robiły na zgromadzonej publiczności duże wrażenie. Publiczność z zapartym tchem obserwowała rozbijanie kilku ułożonych jeden na drugim pustaków, a niektórzy szczególnie Panie podchodziły po zakończonym pokazie do rozbitych pustaków, aby sprawdzić, czy na pewno wszystkie pękły i wykluczyć jakąkolwiek mistyfikacje. Wszystkim uczestnikom pokazu gratulujemy wspaniałych umiejętności i życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.

LAURY I WYRÓŻNIENIA – KUŹNICE KONECKIE 2012

Na tegorocznych Kuźnicach Koneckich 2012,zdjecie laury kuźnice 2012 jak co roku nie mogło zabraknąć wyróżnień dla osób, przedsiębiorstw i organizacji, które swoją pracą, działalnością i zaangażowaniem mocno wbudowały się w region powiatu koneckiego.

I tak wśród laureatów tegorocznego „KLUBU PRZYJACIÓŁ KUŹNIC KONECKICH” znaleźli się:

Jolanta Grochal – prezes Zarządu – Centrum Opracowań – Maleniec. Pani Jolanta już od 2000 roku wspiera organizację plenerowych imprez promocyjnych powiatu koneckiego jakimi są coroczne Kuźnice Koneckie.

”Pani Joli chciałbym serdecznie podziękować za zawsze dobre, życzliwe oraz pomocne sąsiedztwo oparte na ogromnym zrozumieniu” - mówił wręczając wyróżnienie Bogdan Soboń – starosta.

Adam Kurek – właściciel drukarni „PRYZMAT”. Działalność przedsiębiorstwa rozpoczęła się w 1987 roku. Dziś drukarnia z powodzeniem konkuruje na rynku świętokrzyskim, o czym świadczą zadowoleni Klienci. Jak mówi Pan Adam sukces na rynku zawdzięcza wysokiej klasy farbom i najwyższej jakości materiałom, jakim jest wysokiej klasy papier. Sukces ten nie byłby możliwy bez świetnie wyszkolonej kadry, która podtrzymuje tradycje i wciąż zdobywa nowe doświadczenia.

Marek Szczepanik i Włodzimierz Synowiec - „MAGRA”. Firma ma wieloletnie doświadczenie z zakresu projektowania, nadzoru i wykonawstwa sieci i instalacji elektrycznych. Zaangażowanie i doświadczenie przedsiębiorstwa skutkuje współpracą między innymi z takimi firmami jak: „Mitex” S.A, „Hydromel” Końskie, czy „Insbud” Końskie. Elastyczność firmy pozwala na wykonawstwo robót w w/w zakresie zarówno z materiałów własnych jak i powierzonych.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem”. Jej obecnym prezesem jest Stanisław Haraziński, który sprawuje nadzór nad 14 sklepami ogólnospożywczymi oraz Centum Hurtowo – Detalicznym na terenie powiatu koneckiego. PSS „Społem” to przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją zakorzenioną już w 1897 roku, które opiera przede wszystkim swą działalność na dużym zaangażowaniu całej rzeszy członków i pracowników w ideę spółdzielczości.

Bank Spółdzielczy w Końskich. Obecnym prezesem Zarządu jest Pani Danuta Pakos, która z powodzeniem realizuje wieloletnią tradycję kierowanej przez siebie instytucji. W 2011 roku Bank obchodził piękną rocznicę 100 – lecia istnienia.

Lokalna Grupa Działania „U Źródeł”. Prezesem Stowarzyszenia jest Pani Emilia Kupis. Stowarzyszenie w swych założeniach postanowiło skupić działalność na sektorze społecznym, gospodarczym i publicznym w dziewięciu gminach powiatu koneckiego, opoczyńskiego i skarżyskiego. Priorytetem celowości działania Stowarzyszenia jest poprawa jakości życia mieszkańców obszaru oraz podejmowanie inicjatyw sprzyjających rozwojowi gospodarczemu i kulturalnemu. Stowarzyszenie przywiązuje szczególną wagę do dbałość o tradycję i bogactwa naturalne. Stowarzyszenie z powodzeniem inicjuje i organizuje wiele przedsięwzięć na w/w płaszczyznach dając jednocześnie świadectwo i właściwy przykład do naśladowania dla innych regionów województwa.

Nagrodę „ALCHEMIKA KONECKIEGO”, w tym roku Powiatowe Forum Pracodawców przyznało Zakładowi Stolarskiemu Pana Henryka Szustaka. Zakład mieści się na Dyszowie przy ulicy Gajówka Klonowa. Przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją i wielopokoleniowym rzemiosłem wykonuje meble na zamówienie dla klientów z Polski jak i zagranicy. Zakład rozpoczął działalność w 1932 roku i mimo różnych przeciwności losu z powodzeniem świadczy swe usługi do dziś. Wielu z pośród kupujący wysokiej klasy wyroby Zakładu bardzo często wraca by ponownie dokonać zakupu. Wśród zadowolonych nabywców mebli Zakładu jest również grono kapłanów, a jako przykład podajemy wyposażenie zakrystii Kolegiaty Św. Mikołaja w Końskich. „Czynię to z ogromna przyjemnością, żeby taką nagrodę Panu wręczyć, tym bardziej, że to już trzecie pokolenie kultywuję tą wspaniałą tradycję” - mówił Bogdan Soboń – starosta. „Dziękuję za wyróżnienie, odbieram to jako uhonorowanie pracy mojego dziadka, ojca, barci i mojej skromnej osoby” - mówił Henryk Szustak.

Nagrodę „KOWAL LOSU” powędrował do Pani Krystyny Okoń. Pani Krystyna to dyplomowany nauczyciel II stopnia z zakresu wychowania fizycznego. To wspaniały przykład bezinteresownej pomocy i niebywałego zaangażowania w wolontariat. Od 13 lat organizatorka finału WOŚP w Końskich. Oprócz zainteresowań sportowych posiada szeroko rozumiane zainteresowania humanistyczne. „Pani Krystyna z pewnością jest „Kowalem” pewnej tradycji, pewnej nauki w przekazywaniu młodym pokoleniom tego co najcenniejsze. Myślę, że przemysł jest ważny, ale duch chyba jest najważniejszy i to nauczanie, wychowanie i pielęgnowanie takich postaw jak prezentuje nasza dzisiejsza bohaterka jest czymś niezmiernie istotnym” - mówił Bogdan Soboń – starosta. „Serdecznie dziękuję wszystkim tym, że właśnie ja otrzymałam to piękne wyróżnienie, ale myślę, że najważniejsza nie jest tu moja osoba lecz zauważenie tego jak bardzo ważna jest praca wolontariacka w naszym życiu i otoczeniu” - mówiła Krystyna Okoń – laureatka nagrody. „Pani Krystyna była „Kowalem losu” wielu pokoleń młodych ludzi między innymi i mojej osoby, dlatego w imieniu mieszkańców MiG Końskie chciałbym za tę „Kuźnię charakteru” serdecznie podziękować i pochylić się nisko do stóp” - mówił Michał Cichocki – burmistrz.

Nagrodę „GWOŹDZIA SEZONU 2011” otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie oraz Centrum Informacji Turystycznej. Kapituła zdecydowała o przyznaniu laureatom tej zaszczytnej nagrody za zorganizowanie wystawy pod tytułem „KOŃSKIE – podróż sentymentalna”. Na jej pomysł wpadły dwie wspaniałe osoby, a były to: Magda Weber i Agnieszka Werens – pracownice CIT. Panie poprzez różne formy kontaktu pośredniego i bezpośredniego do mieszkańców Końskich postanowiły zaapelować i poprosić o udostępnienie archiwalnych zdjęć prezentujących dawne ulice, pomniki, place, park czy kamienice. Pomysł chwycił i udało się zorganizować orginalną wystawę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dodajmy, że prezentację archiwalnych zdjęć połączono z nowymi fotografiami przedstawiającymi te same miejsca, co pozwoliło na uzyskanie szczególnych wrażeń zwiedzającym. „To są fantastyczne dziewczyny, które w głowach mają tyle pomysłów, że mogłyby obdzielić nimi pół Końskich, czekamy z niecierpliwością, co też wymyślą jesienią, czy wiosną” - mówiła o laureatkach wręczając nagrodę redaktor Marzena Kądziela. „Cóż począć jak się ma taka załogę. Serdecznie dziękuję pracownikom Biblioteki. Myślę, że następny sezon mamy stracony bo Piotr Salata wydał płytę, ale myślę też, że będziemy w czołówce, bo Biblioteka, powiem nie skromnie trudna jest do pokonania, gdyż każda nasza impreza nadaje się na imprezę roku” - mówił Dariusz Kowalczyk - dyrektor Biblioteki.

Na zakończenie przyszła pora na wręczenie sztandarowych wyróżnień jakimi są „MARKI KONECKIE”. I tak w tym roku prestiżową statuetkę „KOŁA WODNEGO” otrzymali:

Tadeusz Nowakowski – brygadier w stanie spoczynku, emerytowany strażak i jednocześnie były zastępca komendanta powiatowego, a także sekretarz Zarządu wojewódzkiego i powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych. Osoba Pana Tadeusza jest postrzegana przez środowisko strażackie i nie tylko, jako człowiek o niezmiernie energicznej naturze. Nieustanna aktywność Pana Tadeusza wnosi wiele pozytywnej energii w środowisko i skutkuje szerokim wachlarzem działań, które pozwalają pozyskiwać dotacje finansowe na zakup nowoczesnych samochodów ratowniczo – gaśniczych dla terenu powiatu. „Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tym wyróżnieniu mojego kolegi i druha Tadeusza Nowakowskiego. Jako prezes Zarządu wojewódzkiego ZOSP potwierdzam w całej rozciągłości wygłoszona laudację na jego temat i chce poinformować, że jest następne 150 tys. złotych dla Fałkowa na kolejny samochód ratowniczo – gaśniczy” - tak o laureacie mówił Mirosław Pawlak – poseł na Sejm RP.

Pracownia Ceramiczna działająca w Osiedlowym Klubie „Kaesemek” w Końskich. Nagrodę osobiście odbierali: Paweł Stasiński i Adam Dzierzgwa. W pomieszczeniach pracowni swe talenty artystyczne rozwijają nie tylko ludzie zdrowi, ale również osoby niepełnosprawne, które mogą realizować swoje talenty. W jej pracowniach spotykają się ludzie w różnym wieku, co pozwoliło zbudować wspólnotę osób, która poprzez rozwój indywidualny pomaga też innym. Organizowane wystawy z roku na rok zdobywają uznanie nie tylko na arenie województwa, ale również i na arenie ogólnopolskiej, co z całą pewnością przyczynia się również do promocji regionu koneckiego. „Sztuka wyzwala, piękno wyzwala”- tak laureatów w krótkich, lecz niezwykle wymownych słowach scharakteryzował Wit Chamera – prowadzący galę wręczania tegorocznych „MAREK KONECKICH”.

Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża Polskiego „RUDY” w Komaszycach. Kapituła „Marki Koneckiej” przyznała nagrodę Stowarzyszeniu za prowadzenie działalności edukacyjnej, która propaguje wiedzę o historii i tradycji wojskowości poprzez organizowanie interesujących pokazów, prelekcji i przede wszystkim niezmiernie inspirujących inscenizacji bitew, które skupiają setki, a nawet tysiące zaciekawionych widzów. Stowarzyszenie dzięki pasji ludzi należących do organizacji stara się równie pozyskiwać i odrestaurowywać zabytkowe pojazdy militarne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dając tym samym również możliwość zapoznania się z tradycją i techniką lat międzywojennych i wojennych.

Na zakończenie wszyscy laureaci tegorocznych „KUŹNIC KONECKICH 2012” zostali zaproszeni na symboliczną lampkę szampana i słodki poczęstunek w postaci tortu. „Przyjaciele Kuźnic”, którzy cały czas nam pomagają, jak również „Kowal Losu”, czy „Alchemik”, to wszystko czyni, że powiat konecki ma pewien koloryt, pewien charakter i kształt. My wszyscy ten koloryt, tą tożsamość staramy się utrzymywać i za to utrzymywanie tej tradycji dla przyszłych pokoleń ja serdecznie chciałbym wyrazić Państwu wdzięczność” - mówił na zakończenie Bogdan Soboń – starosta. Ostatnim akcentem pierwszego dnia wydarzenia był koncert zespołu „Roxette Cover Band”.

 
KUŹNICE KONECKIE 2012 -WIDOWISKO HISTORYCZNE INSCENIZACJA WALK

W drugim dniu Kuźnic Koneckich 2012 na zdjęcie kuźnice inscenizacja hist.zgromadzoną publiczność czekały również wspaniałe atrakcje. Organizatorzy tym razem postanowili przygotować inscenizację historyczną opartą na wydarzeniach z II wojny światowej. Przygotowano dwa epizody, z których pierwszy odnosił się do walk z września 1939 roku, natomiast drugi dotyczył legendarnego Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego -,,HUBALA". Wśród Grup Rekonstrukcyjno - Historycznych widzowie mogli podziwiać cały wachlarz wyjątkowych wykonawców, a były to:

l . Strzelecki Oddział Kawaleryjski -,,BELINIAK" z Radomia

2. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - "JODŁA" z Chęcin

3. Stowarzyszenie Tradycji i Historii -,,RUDY" z Komaszyc -powiat konecki

4. Grupa Rekonstrukcyjna - 4 Pułku Legionów z Kielc

5. Ułani Świętokrzyskiego Szwadronu Kawalerii -Ochotnicza Grupa Rekonstrukcji Historycznej -,,HUBALCZYCY"

6. Grupa Rekonstrukcyjna z Nowego Targu

7. Grupa Rekonstrukcyjna -"SOKÓŁ" z Buska Zdroju

8. Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Nad całością inscenizacji, czuwało baczne oko Pana Adama Kwiela, który jako pasjonat i miłośnik historii oraz militariów zadbał o każdy szczegół inscenizacji. Ta wyjątkowa lekcja historii zgromadziła bardzo liczną grupę publiczności, która z wielkim zainteresowaniem i skupieniem oglądała wspaniale przygotowaną rekonstrukcję. Trafne kadry, dbałość o najmniejsze detale, choreografia, efekty specjalne oraz gra aktorska połączona z podkładem muzycznym i co najważniejsze wzorową narracją w wykonaniu Dionizego Krawczyńskiego niezmiernie realistycznie wyeksponowały wydarzenia sprzed przeszło 70 lat. Bohaterska postawa ,,HUBALA" i Jego Oddziału napawa nas Polaków po dziś dzień ogromnym szacunkiem i dumą z takiego Rodaka. I mimo iż miejsce pochówku Majora do dzisiaj jest tajemnicą, to jak powiedział narrator "tej pamięci nie zabije żaden strzał". Dzięki takim "terenowym lekcjom historii" organizatorzy pragną zwrócić szczególną uwagę na losy bohaterskiego żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej, którego mogiły są rozsiane również po świętokrzyskich lasach. Na zakończenie rekonstrukcji wszyscy zgromadzeni postanowili oddać hołd symboliczną minutą ciszy dla postawy i wielkiego wyczynu ,,Hubala". O tym, że inscenizacja zrobiła wrażenie i podobała się zgromadzonej publiczności mogliśmy się przekonać słysząc brawa. Każdy z przybyłych gości mógł po pokazie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i obejrzeć z bliska wszelkie zgromadzone militaria, a nawet przez chwile poczuć się jak kawalerzysta. Poniżej przedstawiamy fragmenty rekonstrukcji historycznej...

 
KUŹNICE KONECKIE 2012 - II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI KATARZYNY GÄRTNER - DIAMENTOWA KAŚKA DLA MAGDALENY CHOŁUJ

Podczas drugiego dnia Kuźnic Koneckich 2012 zdjęcie finał festiwaluprzed publicznością zaśpiewała wspaniała, wysoce utalentowana grupa wykonawców, którzy przeszli przez eliminacje jakie odbyły się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Katarzyny Gärtner swoje talenty wokalne zaprezentowało 9 uczestników. Jury w składzie: Katarzyna Gärtner – przewodnicząca, członkowie: Kazimierz Mazur, Marek Mikos, Bartłomiej Gärtner oraz Elwira Sibiga. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, Jury wyłoniło zwycięzców. I tak pierwsze miejsce i „Diamentową Kaśkę” oraz nagrodę w wysokości 1500 złotych otrzymała Magdalena Chołuj. Drugie miejsce i 1000 złotych, jako jedyny mężczyzna w składzie uczestników, otrzymał Marcin Staszek, natomiast trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 750 złotych otrzymała Wiktoria Pikul.

Wśród uczestników wyróżniono również 13 – letnią Kornelie Kanclerz za oryginalne wykonanie piosenki pt. „Piosenka energetyków”. Dla wszystkich uczestników przygotowano też pamiątkowe medale. Nagrody dla zwycięzców osobiście wręczali: Katarzyna Gärtner w asyście Adama Jarubasa – marszałka województwa świętokrzyskiego, oraz Bogdan Soboń – starosta konecki i Andrzej Marek Lenart – wicestarosta. „Było bardzo ciężko wybrać zwycięzce. Tegoroczny poziom uczestników był bardzo wysoki i jednocześnie dość wyrównany, kilku było po prostu świetnych. Wierzcie mi, że dla nas oni wszyscy byli czołówką. Bardzo się cieszę, że Festiwal się odbył, że jesteśmy tutaj z wami i że młodzież jest taka świetna i rokuje duże nadzieje” - mówiła przewodnicząca Jury i kompozytorka Katarzyna Gärtner. Niewątpliwie opieka artystyczna Pani Kasi i całego Zespołu Artystycznego przyczyniła się do tak wysokiego poziomu dając wspaniałe efekty wokalne. Uczestnicy Festiwalu ubogacali swoje występy dokonując różnych aranżacji wokalnych w postaci składanek językowych czy dodając elementy rapu, co było niewątpliwą niespodzianką dla publiczności. Scena wprost nie mogła się opędzić od „energetycznych” wokalistów, których dodatkowo wspierał utalentowany chór.

 
KUŹNICE KONECKIE 2012 - MIEJSKI DOM KULTURY - TEATR TAŃCA „IMPRESJA” Z BIELSKA BIAŁEJ

Podczas tegorocznego Festiwalu Piosenki Katarzyny zdjęcie kuźnice teatr tańcaGärtner na zgromadzoną publiczność czekała wspaniała niespodzianka.

Poza częścią konkursową organizatorzy wydarzenia gościli młodzież z Teatru Tańca „Impresja” oraz Miejskiego Domu Kultury z Bielska Białej.

Kilka słów o samej niespodziance przybliżyła Pani Katarzyna Gärtner, która bardzo pochlebnie i z nieukrywaną przyjemnością wyrażała się o młodych artystach. „Postanowiłam przybliżyć Państwu, dzisiejszych laureatów. Na naszej scenie pojawią się młodzi artyści w wieku od 6 do 20 lat. Dom Kultury w Bielsku Białej ma bardzo szczytne cele i zrzesza wspaniałą i utalentowaną młodzież, która co najważniejsze, chce śpiewać i tańczyć” - mówiła Katarzyna Gärtner – kompozytorka, przewodnicząca Jury Festiwalu.

Młodzież zaprezentowała widowisko taneczne, które wzbogacone w rekwizyty i specjalnie przygotowane kostiumy, nadało pewnej oryginalności i ponad przeciętnej formy przekazu. Publiczność oprócz wspaniale przygotowanej prezentacji tanecznej i świetnej choreografii, mogła również wysłuchać piosenek w wykonaniu laureatów XIII Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej „ŚPIEWANKO” w Bielsku Białej. Prezentując tego typu działania organizatorzy starali się również przyczynić do popularyzacji utalentowanej młodzieży oraz osobowości wokalnych, dając jednocześnie świadectwo, że kontakt młodzieży z tańcem, śpiewem i szeroko pojętą muzyką może przynieść fenomenalne rezultaty. Na zakończenie goście mogli wysłuchać grupy El of B, której liderem jest Bartek Gärtner i Elwira Sibiga.

 
KUŹNICE KONECKIE 2012 - PANEL NAUKOWO – DYSKUSYJNY

W ramach tegorocznych Kuźnic zdjecie kuźnice panel naukowyKoneckich 2012 organizatorzy wydarzenia zaplanowali również panel naukowo – dyskusyjny. Tytuł przewodni konferencji brzmiał: „Przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości – Skuteczny rozwój i promocja ziemi koneckiej”. W ramach przygotowanego panelu zarówno organizatorzy jak i prelegenci mieli niepowtarzalną okazję poruszać istotne kwestie i problemy dotyczące w/w tematu, jak również zweryfikować wiedzę teoretyczną z praktyką i doświadczeniami samorządowców. W części pierwszej wystąpił Bogdan Soboń – starosta konecki, Jan Wieruszewski – starosta opoczyński oraz dr Sławomir Pastuszka.

Starosta konecki jako wieloletni samorządowiec i znawca regionu w swoim wystąpieniu mówił o historii ziemi koneckiej, potencjale jaki w niej tkwi oraz o bogatej tożsamości i dziedzictwie kulturowym naszego powiatu. Publiczność mogła dowiedzieć się m.in. jak istotną rolę odegrał Jacek Odrowąż i ród Odrowążów, czy Małachowski na ziemi koneckiej. Gospodarz powiatu dokonując pewnej analizy dziedzictwa kulturowego przypomniał słuchaczom jak niezmiernie ważną rolę w rozwoju naszego regionu miał wynalazek koła wodnego, którego praktyczne zastosowanie wpisało się już na trwałe w tożsamość kulturową powiatu koneckiego. W wystąpieniu starosty koneckiego nie mogło zabraknąć tematu związanego z gospodarstwami rybackimi i wieloletniemu zaangażowaniu hodowców w jego rozwój na tym terenie. Kolejny prelegent w osobie Jana Wieruszewskiego – starosty opoczyńskiego, poruszył tematykę związaną z zaprzepaszczoną szansą rozwoju jaką dawał Centralny Okręg Przemysłowy - COP. Starosta opoczyński dokonał pewnych spostrzeżeń jak mogłaby wyglądać sytuacja naszego regionu gdyby nie wybuch II wojny światowej. Zniweczone wysiłki budowniczych Polski międzywojennej mają również pośredni wpływ na rozwój dzisiejszej Polski i dość duże bezrobocie oraz wiele z tym związanych problemów. „ Dziś przy dobrym zorganizowaniu się i zespoleniu wielu podmiotów, można ukierunkować działania i stworzyć mocną alternatywę, która będzie możliwa do wdrożenia” - mówił starosta opoczyński. Ostatnim prelegentem w tej części panelu był dr Sławomir Pastuszka, który odniósł się do zagadnień związanych z powiatem koneckim w warunkach integracji europejskiej. „ Dziś znajdujemy się w niezwykle wymownym i symbolicznym miejscu. Surowce mineralne towarzyszyły nam przy rozwoju poszczególnych gospodarek, dziś już tak nie jest. Od co najmniej 3 dekad weszliśmy w erę postindustrialną i odczuwamy również z tego tytułu także negatywne skutki, z których największym jest bezrobocie. Między innymi dziś i jutro motorem napędowym rozwoju będzie i jest osadnictwo zwarne, a wyzwaniem jest koncentrowanie zabudowy na terenach wiejskich. Migracja zarobkowa i jej trwały charakter są dziś bardzo istotnymi problemami. Pamiętajmy, że samorząd nigdy nie zastąpi przedsiębiorcy, ma on natomiast kreować i tworzyć warunki rozwoju. Dziś musimy mieć świadomość tego, że ktoś kto zdobył zawód i wykształcenie nie musi tkwić przy nim przez całe życie, co jest również pewnym aspektem innowacyjności w gospodarce” - mówił Pan dr Sławomir Pastuszka. W czasie przerwy w panelu publiczność mogła podziwiać jak działa koło wodne w Zabytkowym Zakładzie w Maleńcu. Wśród gości przybyłych na konferencje pojawił się również poseł na Sejm RP – Tomasz Kaczmarek, który serdecznie podziękował za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w ciekawej konferencji obejmującej szerokie spektrum tematyczne związane z regionem. W drugiej części panelu wystąpili: dr Rafał Miernik oraz dr Agnieszka Kasińska Metryka. Pan doktor przybliżył słuchaczom temat „PR – Poza Kanonami”. „Ja jestem z Kielc i jestem zaskoczony, że takie miejsce tutaj jest, a skoro ja jestem zaskoczony to na pewno mieszkańcy Szczecina, Krakowa czy Poznania też, ale czy się o tym miejscu dowiedzą? W kwestii PR musimy pamiętać, że nie możemy poruszać się w strefie jego wewnętrznych działań, to za mało dla tej miejscowości. Dobrze prowadzony PR jest zawsze poza kanonami i jego skala odbioru jest pewną skalą działań, które trzeba podejmować. Zawsze musimy pamiętać, że public relations, to promocja wizerunku, kreowanie pozytywnych kontaktów i stosunków z otoczeniem, że PR jako informacja musi być dwukierunkowy, bo tylko wtedy będzie skuteczny. Uczestnicząc w budowie dobrego PR budujemy w ten sposób pewne relacje nie tylko między urzędnikiem, a petentem ale także między urzędnikiem, a inwestorem lub poszczególnymi gminami. Aby PR był efektywny musi być prowadzony przez cały czas, a działalność promocyjną trzeba traktować po trosze jako swoistą magię, która przyciąga, zachwyca i zachęca” - mówił dr Rafał Miernik. Ostatnią prelegentką panelu była Pani dr Agnieszka Kasińska Metryka, która podjęła się analizy tematu związanego z reklamą i e – promocją. Pani doktor rozwiewała pewne mity związane z reklamą i mówiła jakie są praktyczne możliwości wykorzystania reklamy, w czasach gdzie nie jest już ona tak efektywna jak dekadę temu. Słuchacze dowiedzieli się jak internet jako narzędzie może docierać i być pewnym komunikatorem dla odbiorcy, być budulcem dwukierunkowej komunikacji, generując przy tym stosunkowo niskie koszty. Publiczność mogła również, na podstawie przygotowanych tabel i zestawień, dokonać analiz jak my jako naród prezentujemy się na tle państw europejskich w kwestii korzystania z internetu w komunikowaniu się ze stronami urzędów państwowych czy samorządowych. Pani doktor szczególnie podkreślała, jak fundamentalne i ważne jest w dzisiejszej rzeczywistości zarządzanie informacją.