loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2011 R.

|

W dniach 9 - 10 lipca na terenie Zabytkowego Zakładu zdjecie kuźnice koneckieHutniczego w Maleńcu oraz Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi odbyła się XII edycja Kuźnic Koneckich. W programie imprezy m.in. były występy zespołów „Sweet Combo” i „Dry Ice”, Festiwal Piosenki Katarzyny Gärtner, kiermasze, konkursy z nagrodami oraz widowisko historyczne. Patronat nad wydarzeniem objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi – Marek Sawicki, marszałek województwa Adam Jarubas oraz wojewoda świętokrzyski – Bożentyna Pałka – Koruba. Kuźnice Koneckie to impreza plenerowa, mająca na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, którego zasadniczym elementem jest wyeksponowanie zabytków techniki i tradycji przemysłowych powiatu koneckiego.

 

Ważnym elementem muzycznym tegorocznej edycji Kuźnic Koneckich był Festiwal Piosenki Katarzyny Gärtner "Kuźnice Talentów Sielpia 2011” oraz Powiatowy Festiwal Folklorystyczny "Kuźnice Folk Fest – Sielpia 2011”. Atrakcją imprezy była także inscenizacja historyczna. W tym roku mogliśmy zobaczyć rekonstrukcję wydarzeń z Ormanichy, największej bitwy na konecczyźnie z okresu powstania styczniowego. Nie zabrakło również koncertów. Przed publicznością konecką wystąpił zespół „Sweet Combo” i „Dry Ice” oraz Katarzyny Gärtner – „FAZA 1”. Natomiast w ramach promocji Świętokrzyskiego Systemu Innowacji - Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego zapraszało do udziału w atrakcyjnych pokazach naukowych. W Strefie Innowacji przeprowadzone zostały interaktywne pokazy naukowe z fizyki, chemii oraz robotyki.

5 STĄPORKOWSKI PLENER MALARSKI – KUŹNICE KONECKIE 2011

12 edycja Kuźnic Koneckich była doskonałą zdjecie plener malarskiokazją do prezentacji poplenerowej wystawy malarskiej odnoszącej się bezpośrednio do Miasta i Gminy Stąporków. Wśród publiczności mogliśmy spotkać między innymi: Adama Jarubasa – marszałka województwa świętokrzyskiego, Bogdana Sobonia – starostę koneckiego oraz zawsze obecną przy tego typu wystawach Dorotę Łukomską – burmistrz Miasta i Gminy Stąporków. „ To plener bardzo gorący, dlaczego?. Dlatego, bo prace te powstały zaledwie kilka dni temu. Plener odbywał się w dniach 1 – 7 lipca pod hasłem „Miasto Stąporków”. Dziękuję autorom prac, którzy przyjechali z wielu miejsc naszego kraju między innymi: z Wrocławia, Wałbrzycha, Lublina i okolicznych miejscowości. W plenerze wzięło udział 11 artystów z gminy Stąporków oraz 20 z powiatu koneckiego” - mówiła organizator wystawy Katarzyna Sorn.

Stąporków dzisiaj stał się inspiracją dla kilkudziesięciu artystów” - mówiła Dorota Łukomska – burmistrz MiG Stąporków, która jednocześnie poprosiła obecnych o zaprezentowanie swych umiejętności malarskich, czym wywołała lekkie poruszenie. Ostatecznie jak się okazało Pani burmistrz tylko żartowała. „Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej wystawie i mam nadzieję, że Pani burmistrz nie będzie kazała mi malować grzejnika. Cieszę się również, że jest idea tego typu plenerów, że przyjeżdżają artyści z całej Polski, uwrażliwiają miejscowych artystów i pozwalają, szczególnie młodym odkryć piękno zakątków Stąporkowa” - mówił Adam Jarubas marszałek województwa. „Ziemia Odrowążów wyznaczyła przemysłowy charakter tych ziem. Wyznaczyła swoją działalność hutnictwem, żelazem, wielkimi kołami, wielkim postępkiem ekonomicznym. I jak wspomniał nasz wielki Papież – Polak, że „wszystko zaczęło się w Wadowicach”, tak u nas w powiecie koneckim możemy powiedzieć, że wszystko zaczęło się gminie Stąporków w Odrowążu. Cieszę się, że w tej przepięknej scenerii możemy oglądać 5-ty plener malarski Miasta i Gminy Stąporków i myślę, że Kuźnice nie tylko żelazem i bitwą stoją, ale i kulturą dla ducha też służyć będą” - mówił Bogdan Soboń – starosta. Na publiczność i przybyłych gości czekała, także jeszcze jedna atrakcja w postaci wysłuchania piosenki o Stąporkowie autorstwa Stanisława Salaty. Do wspólnego zaśpiewania zachęcali między innymi Adam Jarubas, Bogdan Soboń i Dorota Łukomska, którzy ani chwili nie wahali się bezpośrednio uczestniczyć w tym radosnym wydarzeniu.

 

KUŹNICE KONECKIE 2011 – JUBILEUSZ 50 – LECIA STAREJ KUŹNICY

W ramach 12 edycji Kuźnic Koneckich obchodziliśmy zdjecie stara kuźnicatakże wyjątkową rocznicę 50 – lecia Starej Kuźnicy. Ta zabytkowa Kuźnia, to wyjątkowe i niezwykłe miejsce na mapie naszego powiatu. Zabytkowa Kuźnia jest dziś perełką muzealniczą nie tylko na skalę Polski, ale i Europy, gdzie reprezentowane są najdawniejsze tradycje związane z Kuźniami. „ 50 lat temu ta Kuźnia została oddana społeczeństwu po przeprowadzeniu remontu przez Muzeum Techniki w Warszawie, które już w okresie powojennym zaczęło się tym obiektem opiekować. Gratuluję i winszuję powiatowi, że chce tą tradycje utrwalać. Dzięki staraniom wielu ludzi, instytucji i przedsiębiorstw udało się ocalić jeden z bardzo rzadkiej klasy obiektów sztuki inżynierskiej w Polsce. Tego typu obiektów już w zasadzie nie ma na mapie Polski, istnieje jeszcze jeden w Gdańsku Oliwie, ale z późniejszego okresu. Ten przed którym dziś stoimy jest jedyny zarówno jeśli chodzi o zewnętrzną postać jak i wyposażenie” - mówił Jerzy Jasiuk – dyrektor naczelny Muzeum Techniki w Warszawie. „To swoista perełka nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Kiedyś takich Kuźni Wodnych nad strumieniami rzeki Czarnej było bardzo dużo, dziś to unikat, dlatego chwała Bogu i ludziom, że obiekt ten zachował się do dnia dzisiejszego. Tradycja jest ważna, ale czym by ona była bez ludzi, którzy otaczają opieką takie zabytki jak ta wspaniała Kuźnia, dlatego chylę czoła i dziękuje Panu dyrektorowi, że na terenie powiatu taki obiekt się zachował” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki. Słowa podziękowania padły również w stronę Huty Belfort, KZO, Hydromelu, władz samorządowych oraz osób prywatnych takich jak Pan Andrzej Niewęgłowski, którzy nieustanie od wielu lat pomagają w remontach Kuźni. Dla zgromadzonych gości przygotowano również prezentację rzemiosła w postaci pracy kowala wykonującego mniejsze elementy zdobnicze.