loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2013 R.

|

W ramach tegorocznych „Kuźnic Koneckich 2013” zdjęcie kuźnice folk festodbył się III Powiatowy Festiwal Folklorystyczny – Folk Fest 2013. Organizatorami Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Końskich, przy współpracy Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu - „Wszechnica Konecka”. Dyrektorem Festiwalu została Małgorzata Pasek, a w Jury zasiadali: Krzysztof Stachera – przewodniczący, oraz Katarzyna Sorn i Adam Kubka – członkowie. Do tegorocznego Festiwalu zgłosiło się 8 Zespołów, wśród których znaleźli się:

 

Zespół Śpiewaczy - „Gąsowianki” - reprezentujący powiat szydłowiecki, Zespół Śpiewaczy - „Korniczanka” - reprezentujący gminę Końskie - powiat konecki, Zespół Ludowy - „Duraczowianki” - reprezentujący gminę Stąporków – powiat konecki, Zespół Ludowy - „Bębnowianki” - reprezentujący gminę Gowarczów – powiat konecki, Zespół Ludowy - „Smarkowianki” - reprezentujący gminę Stąporków – powiat konecki, Zespół Śpiewaczy - „Rogowianka” - reprezentujący gminę Końskie – powiat konecki, Zespół - „Mroczkowianie” - reprezentujący powiat opoczyński, oraz Zespół Pieśni i Tańca - „Sorbin” z Sorbina - reprezentujący gminę Bliżyn – powiat skarżyski.

Głównym celem Festiwalu jest przede wszystkim popularyzacja muzyki ludowej Ziemi Odrowążów, ale także poznawanie kultury regionu. Dzięki takim przedsięwzięciom artystycznym, które we właściwy sposób promują tradycje i obyczajowość ludową naszego regionu, powracamy do korzeni i otwieramy przed kolejnymi młodymi pokoleniami drzwi do kultywowania tego, co najpiękniejsze dla tej części naszej małej Ojczyzny.

Festiwal otworzyła Małgorzata Pasek - dyrektor artystyczny Festiwalu. Ostatecznie zwycięzcom III Festiwalu Folk Fest 2013 okazał się Zespół Pieśni i Tańca - „Sorbin” z Sorbina, który reprezentował powiat skarżyski. II miejsce wywalczył Zespół Śpiewaczy - „Rogowianka” - reprezentujący gminę Końskie, natomiast III miejsce zdobył Zespół Ludowy - „Smarkowianka” - reprezentujący gminę Stąporków. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Przyznano również wyróżnienia indywidualne, które otrzymali: Stanisława Wójcik z Zespołu „Mroczkowianie” za oryginalny wyraz artystyczny wykonywanego utworu, Ryszard Kucewicz z Zespołu „Sorbin” za wyjątkowe i artystyczne wykonanie utworu, oraz Jan Bukład za aranżacje i umiejętności instrumentalno – wokalne.

„Cieszę się, że sąsiedzi przyjechali. Renesans na kulturę ludową jest rzeczą bardzo ważną dla nas i przyszłych pokoleń. Dziękuję za wszystko co mogliśmy dziś usłyszeć w wykonaniu Zespołów” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki. „Jurorzy byli mile zaskoczeni zarówno kunsztem artystycznym jak i regionalizmem wykonywanych utworów. Co do pierwszego miejsca byliśmy jednomyślni. Cieszymy się, że ten Festiwal się rozwija i że Zespoły chętnie biorą w nim udział, dzięki czemu mogą rozwijać kontakty, wymianę kulturową, mogą podpatrywać i uczyć się od siebie nawzajem. Widzimy jak ten regionalizm jest wśród nas” - podkreślała Katarzyna Sorn – członek Jury.

„Ta prezentacja powiatów jest tak podobna, że integruje nas wzajemnie. Gratuluję Bogdanowi Soboniowi za organizację tego Festiwalu” - mówił Marek Ksyta – starosta opoczyński. „Trzeba zrobić wielki ukłon do uczestników i organizatorów za to piękne wydarzenie, które wpisuje się w kulturę i tradycje regionu, aby ten region był dalej nasycony tymi aktywnymi osobami, które chcą śpiewać i przekazywać to następnym pokoleniom” - mówił Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki.

„Poziom jest wysoki, ale było warto. Ciekawe miejsce, Zespoły. Chcemy propagować region opoczyński, aby jakaś pamiątka po nas pozostała. Wszystkie piosenki śpiewamy gwarą opoczyńską. Opoczyńska łorkiestra łodegrała opoczyńskiego łoberka”- mówili Stanisława Wójcik i Marek Masalski z Zespołu „Mroczkowianie”. Specjalne nagrody fundowali również starosta skarżyski, szydłowiecki i opoczyński. Puchary oraz pamiątkowe dyplomy uczestnikom Festiwalu wręczali gospodarze powiatu w osobach: Bogdana Sobonia – starosty koneckiego i Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego.

 

Na Kuźnicach Koneckich 2013 nie zabrakło zdjęcie bitwa rekonstrukcja historycznaefektownego pokazu historycznego, który tym razem odnosił się do walk żołnierzy polskich na ziemi francuskiej. Organizatorzy z wielką starannością o szczegóły, postanowili w tym roku przedstawić działania wojenne z okresu między 7, a 22 sierpnia 1944 roku, które miały miejsce pod Falaise na terenie Normandii. W w/w działaniach aktywnie uczestniczyła 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka, która w całości wchodziła w skład 1 armii kanadyjskiej. Rekonstrukcję historyczną przygotowało Stowarzyszenie Tradycji Oręża Polskiego i U.E „RUDY” z Komaszyc pod kierownictwem Adama Kwiela.

Pan Adam zaprosił również do współudziału w wydarzeniu zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjno – historyczne z terenu całej Polski. Scenerią pokazu była przestrzeń tuż za obiektem Muzealnym. Rekonstrukcja ściągnęła prawdziwe tłumy mieszkańców Konecczyzny i przyjezdnych gości. Zgromadzona publiczność z wielkim zaciekawieniem czekała na rozpoczęcie inscenizacji, której towarzyszyły liczne pojazdy wojskowe z tamtego okresu. Podczas pokazu nie zabrakło efektownych wybuchów, walki wręcz i strzelaniny. To wszystko idealnie dopełniała wspaniała narracja Dionizego Krawczyńskiego ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - „Jodła” z Kielc. Jak mogliśmy zobaczyć i usłyszeć pokazy historyczne nadal cieszą się wielkim zainteresowaniem i mają ogromną rzesze fanów. Pokaz oglądał również Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, któremu w tym dniu towarzyszyła małżonka i synowie.

 

Stałym elementem Kuźnic Koneckich jest nagradzanie zdjęcie kuźnice nagrody i wyróżnieniai wyróżnianie osób i instytucji, które w swej działalności przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu koneckiego. Nie inaczej było również na tegorocznych Kuźnicach Koneckich 2013, które w tym roku odbyły się 14 lipca w ZZH w Maleńcu. Wszystkich przybyłych, na tegoroczne Kuźnice Koneckie przywitał Bogdan Soboń – starosta konecki, który wspólnie z Zarządem powiatu koneckiego – Andrzejem Markiem Lenartem, Danutą Leśniewicz i Czesławem Kurcbartem, oraz przewodniczącym Rady Powiatu – Krzysztofem Obratańskim powitali wszystkich przybyłych. Wśród licznych gości na tegorocznych Kuźnicach Koneckich byli: Andrzej Bętkowski, Marek Gos, Marzena Okła – Drewnowicz – posłowie na Sejm RP, Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Grzegorz Świercz – członek Zarządu województwa świętokrzyskiego, Mieczysław Gębski – wiceprzewodniczący Sejmiku województwa świętokrzyskiego, Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki wraz z sekretarzem powiatu – Krzysztofem Bernatkiem, Andrzej Matynia – starosta starachowicki, Marek Ksyta – starosta opoczyński wraz z Andrzejem Kopanią – przewodniczącym Rady Powiatu opoczyńskiego, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący Rad z terenu powiatu koneckiego, wśród których nie zabrakło: Michała Cichockiego – burmistrza MiG w Końskich wraz z zastępcami – Krzysztofem Jasińskim i Jackiem Materą, Doroty Łukomskiej – burmistrza Stąporkowa, Tomasza Słoki – wójta Gowarczowa, Leszka Kucy – wójta Rudy Malenieckiej, Józefa Śliza – wójta Smykowa, Agaty Binkowskiej – przewodniczącej Rady Gminy w Radoszycach, oraz licznego grona dyrektorów, kierowników jednostek organizacyjnych, a także dyrektorów szkół i pedagogów z terenu powiatu i gmin.

„Cieszę się, że po raz 14 możemy się spotkać w Maleńcu. Myślę, że wrażeń nie braknie i że dostarczymy Państwu ciekawych i interesujących przeżyć” - mówił witając przybyłych gości Bogdan Soboń – starosta konecki. „Dziękuję Panie Starosto, że troszcząc się o teraźniejszość nie zapominacie o przeszłości, o tych tradycjach, kulturze ziemi świętokrzyskiej, Ziemi Odrowążów. Dziękuję za współprace, za to, że pokazujecie iż mimo rożnych trudności można współpracować, że można być bliżej siebie” - podkreślał Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. „Chętnie tu przyjeżdżam i odświeżam sobie pewne fakty historyczne” - mówił poseł na Sejm RP – Andrzej Bętkowski. „Gratuluję po raz kolejny kontynuacji pomysłu, który powstał 14 lat temu” - mówił Marek Gos – poseł na Sejm RP.

W tym roku Zarząd Powiatu przyznał 3 „Marki Koneckie”. Wśród wyróżnionych statuetką „Koła Wodnego” znaleźli się:

Czesław Seweryński – ludowy artysta z Odrowąża. Pan Czesław zajmuje się szeroko rozumianą sztuką ludową, gdzie szczególny nacisk kładzie na garncarstwo. To właśnie w tej dziedzinie wykonuje niepowtarzalne arcydzieła, obrazujące świętych, aniołów, królów polskich, muzykantów, czy zwierzęta. Jego nauczycielem i jednocześnie mistrzem był ojciec. Bohater statuetki, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, wśród których jest srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego. „Ta nagroda jest dla mnie bardzo cenna, bo dostałem ją z mojego powiatu, z mojej ziemi. Będzie mnie ona mobilizować do dalszej pracy” - mówił artysta.

Drużyna Koneckich Szczypiornistów KSSPR – rocznik 1993/94 pod opieką trenerów Rafała Przybylskiego i Mariana Panka. Młodzi sportowcy zdobyli Mistrzostwo Polski w sezonie 2011/12. Mówi się, że ich sukcesy są wypracowywane dzięki mieszance talentu, pasji i myśli trenerskiej.

Ostatnia statuetka w tej kategorii nagród trafiła do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich. Zarząd Powiatu postanowił przyznać to wyróżnienie PCPR w Końskich za wieloletnią działalność przyczyniającą się do rozwoju infrastruktury pomocy społecznej, oraz za działania na rzecz osób niepełnosprawnych i coroczną akcje profilaktyczną. „Cieszymy się bardzo z tego wyróżnienia i jednocześnie zrobimy wszystko żeby nie zawieść Państwa zaufania” - mówiła Jadwiga Życka – dyrektor PCPR w Końskich. „Ta nagroda jest również za nasze działania profilaktyczne, które są tworzone w ramach szeroko pojętych spotkań i warsztatów. W tych działaniach uczestniczy grono osób i instytucji zaangażowanych w budowanie właściwych zachowań i postaw prozdrowotnych wśród mieszkańców naszego powiatu. To właśnie te osoby i instytucje, stowarzyszenia oddają swoje serce i dobre pomysły wspierając naszą akcje, za co im serdecznie dziękuję” - mówiła Urszula Przygodzka – zastępca dyrektora PCPR w Końskich.

Nagrodę „Alchemika Koneckiego” w tym roku otrzymała firma BADEX ze Stąporkowa. Firma założona przez Kazimierza i Kazimierę Badynów istnieje od 1986 roku i od samego początku zajmuje się produkcją odzieży roboczej. Obecnie firmą zarządza syn Zbigniewa Badyny Kamil, który również podjął ścisłą współpracę z klientami z Niemiec i Szwajcarii. Odbierając wyróżnienie Pan Kamil podkreślił, że sukces firmy nie byłby możliwy bez doświadczenia i zaangażowania wszystkich pracowników firmy, za co im serdecznie dziękuję.

Pani Maria Stanek, to tegoroczna laureatka „Kowala Losu”. Decyzję o uhonorowaniu Pani Marii w/w nagrodą Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych podjęło jednogłośnie. Maria Stanek jest osobą od wielu lat zaangażowaną w działalność społeczną. To osoba, która nigdy nie pozostaje obojętna na los potrzebujących dzieci z terenu powiatu koneckiego. Jej nieustanna praca organizacyjna przynosi wymierne efekty, o czym mogą świadczyć licznie organizowane wyjazdy, czy paczki świąteczne. W imieniu laureatki nagrodę odbierał mąż – Marian Stanek.

Nagrodę „Przyjaciela Kuźnic Koneckich” przyznano Politechnice Śląskiej. Nagrodę w imieniu Uczelni odbierali: doc. dr – Beata Oleksiak, oraz dr inż. - Krzysztof Nowacki. Przyjaźń Politechniki Śląskiej z Powiatem Koneckim zapoczątkowana jest już od 1969 roki i nieprzerwanie trwa do dziś. Uczelnia objęła już rok później honorowy patronat nad zabytkiem i wysiłkiem 40 lat, przy pomocy przeszło 1500 studentów i ponad 100 pracowników naukowych postawiła sobie za główny cel przywrócenie ZZH w Maleńcu jego dawnej świetności. Efekty można podziwiać do dziś. „Politechnika Śląska jest przyjacielem Powiatu Koneckiego, ale również Powiat Konecki jest przyjacielem Politechniki Śląskiej, co poczytujemy sobie za wielki honor” - podkreślał odbierając statuetkę dr inż. - Krzysztof Nowacki.

Ostatnie wyróżnienia w postaci „Gwoździa Sezonu” – 2012 trafiły w tym roku wyjątkowo do dwóch osób. Wśród nagrodzonych w/w wyróżnieniem znaleźli się:

Tadeusz Czarnecki – za wystawę fotografii – Radoszyce w latach 1909 – 1920. Ekspozycję stanowiły 32 fotografie, pochodzące głównie ze zbiorów prywatnych, które ukazywały różnorodne scenerie i aspekty życia ówczesnych mieszkańców. „Myślę, że ten pomysł, który kołatał mi się po głowie przez wiele lat, żeby mieć swoją autorską i niezależną Galerię, gdzie będę mógł pokazywać nie tylko swoją twórczość, ale i zaprzyjaźnionych autorów ziścił się. Jestem ogromnie szczęśliwy, że w Biłasówce mogę dziś prezentować tematyczne wystawy i dzielić się z mieszkańcami powiatu dorobkiem twórczym wielu interesujących i ciekawych artystów” - mówił Tadeusz Czarnecki – właściciel Galerii Biłasówka w Radoszycach.

Piotr Salata – to druga osoba nagrodzona statuetką „Gwoździa Sezonu 2012”. Postaci Pana Piotra nikomu nie trzeba przedstawiać. To osoba doskonale znana nie tylko Konecczanom. Wybitny wokalista, kompozytor i aranżer. Ostatnia płyta - „Czuła gra” jest swoistym arcydziełem, gdzie można posłuchać nie tylko wspaniałej muzyki, ale i równie doskonałych tekstów. „Jestem wzruszony i z wielką ochotą przybyłem na tą cudowną i niepowtarzalną imprezę. To naprawdę niepowtarzalna chwila w moim życiu” - mówił Piotr Salata odbierając statuetkę.

14 lipca br. podczas tegorocznych Kuźnic zdjęcie kuźnice koneckie scenaKoneckich nie zabrakło koncertów muzycznych. Jako pierwszy na scenie pojawił się Zespół NUAGES, który zaprezentował program związany z muzyką francuską. W wykonaniu Zespołu mogliśmy usłyszeć takie przeboje jak: Pod dachami Paryża, Milord – Edith Piaff, Vieieux Rose, walczyki francuskie La Musette, kompozycje Michaela Legranda i Wladimira Kosmy, utwory grupy Hot Club de France – Django Reinhardt i Stéphane Grappelli. W nieco inny klimat muzyczny wprowadził nas Zespół KONWÓJ. W jego wykonaniu publiczność mogła podziwiać muzykę country. Zespół koncertuje już od ponad 20 lat w Polsce i poza jej granicami. Profesjonalizm i charakter Zespołu można było zauważyć już od pierwszych chwil na scenie. Muzycy prezentują wiele odmian przedstawianego przez siebie stylu muzycznego. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć zarówno standardy, cajun, western - swing, country - blues, czy polskojęzyczne kompozycje z tekstami Krisa Cedro.

Na zakończenie tegorocznych Kuźnic Koneckich wystąpił Zespół PANACEUM. Kapela w tym roku obchodzi jednocześnie 30 - lecie istnienia. Lider Zespołu – Marek Werens swoją przygodę z muzyką rozpoczął razem z Piotrem Salatą. O tym, że Zespół jest popularny i lubiany świadczyło to, że mimo późnej pory przed sceną nadal pozostawała liczna grupa fanów i gości. Zespół zaprezentował zarówno stare, jak i najnowsze utwory, w ciekawych aranżacjach.

W tym dniu w Maleńcu nie zabrakło również licznych konkursów, w których udział mógł wziąć każdy chętny. Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy PGE Obrót S.A i Mistrzostwa Powiatu Koneckiego w Rzucie Podkową.