loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2014 R.

|

„Chcielibyśmy Państwu zaprezentować opowieśćzdjęcie inscenizacja 2014 o historii. Jest słoneczne lato 1939 roku, życie w Polsce toczy się normalnym rytmem, choć coraz częstsze są obawy, co do przyszłości kraju ...” - mówił zaczynając inscenizacje narrator Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia „Jodła” z Kielc. Tegoroczna inscenizacja historyczna przedstawiała przede wszystkim działania związane z Akcją „Burza”, gdzie mogliśmy zobaczyć między innymi bitwę o Radoszyce. Nie zabrakło również historii związanych z działaniami konspiracyjnymi na Konecczyźnie.

 

Zgromadzeni widzowie obejrzeli rekonstrukcje wydarzeń sprzed 70 lat, gdzie nie brakowało aktów bestialstwa, szczególnie na mieszkańcach Koneckich miejscowości, w tym mieszkańców Grodziska i Radoszyc. Podczas rekonstrukcji widzieliśmy prześladowania i egzekucje, które przeradzały się w bezpardonowe pacyfikacje. Widzowie mogli również zobaczyć niezwykle widowiskowe wybuchy i podpalenia. Mimo tak bezwzględnego oblicza hitlerowskich agresorów organizacja konspiracyjna na ziemi świętokrzyskiej nie dawała za wygraną i wciąż się rozwijała.

Podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich zdjęcie wystawaodbył się wernisaż prac artystycznych - Katarzyny Sorn. Pani Kasia, obecnie dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie obchodziła 25 – lecie pracy artystycznej. Wystawę można było obejrzeć na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt prac artystki. Patronat honorowy nad wernisażem objął starosta konecki – Bogdan Soboń. „Kuźnice Koneckie, to również wykrywanie talentów, a takim talentem bez wątpienia jest Pani Katarzyna Sorn. Jej twórczość dowodzi ogromnego talentu.

Dziś możemy obejrzeć wspaniałe dzieła spod jej ręki, które pokazują Jej wrażliwość artystyczną” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki. „Dziękuję wszystkim, którzy mnie doceniają w mojej pracy artystycznej. Pragnę szczególnie podziękować Panu staroście koneckiemu, który przyjął moją wystawę podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich” - mówiła Katarzyna Sorn – artystka, bohaterka wernisażu. Jak podkreślała Katarzyna Sorn zamiłowanie do twórczości artystycznej towarzyszy Jej od wczesnych lat dzieciństwa. Wiele zawdzięcza swoim nauczycielom, którzy bardzo Jej pomagali w szlifowaniu zamiłowania do sztuki. Podczas Kuźnicowego wernisażu dominowały prace malarskie o tematyce architektonicznej, martwej natury, ale przede wszystkim portrety, gdzie można było rozpoznać postacie przyjaciół, znajomych artystki, a także lokalnych polityków.

Podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich niezdjęcie blok estradowy zabrakło również muzycznych atrakcji. Na Sielpiańskiej scenie swoje umiejętności wokalno – muzyczne zaprezentowali Piotr Salata z Zespołem oraz Zespół Red Bridge.  W wykonaniu Piotra Salaty mogliśmy usłyszeć między innymi takie przeboje jak: „Nie Jestem Ideałem”, „Życie Jest Jak Droga”, „Wierzę W  To”, czy „Są Demony”. W rockowe klimaty wprowadził nas Zespół Red Bridge, który zagrał między innymi: „Mantre”, „Nie Wezmą Nas”, „Ona Woli Disco”, czy „Chore Żądze”. Na placu Staropolskiego Muzeum w Sielpi można było odwiedzać stoiska gmin powiatu koneckiego oraz  prezentujących się przedsiębiorstw. Swoje stoiska zaprezentowały  gminy: Końskie, Stąporków, Gowarczów, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Słupia i Smyków. Podczas odwiedzania stoisk zwiedzający mogli obejrzeć obrazy, fotografie oraz szeroko rozumiane rękodzieło, ale także skosztować regionalnych potraw w postaci pysznych pierogów, bigosu, kugla, smalcu, a nawet gołąbków.

Jedną z wielu atrakcji na tegorocznych Kuźnicachzdjęcie karate Koneckich był pokaz sztuk walki w wykonaniu koneckich karateków, oraz pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu koneckich strażaków. Efektowny pokaz karate prowadzony pod czujnym okiem koneckich mistrzów tej sztuki walki zgromadził liczną publiczność, która od początku pokazu, aż do samego końca z uwagą obserwowała pokazywane techniki. W pokazie uczestniczyli zarówno młodzi adepci tej dyscypliny sportu jaki ich starsi koledzy. Publiczność mogła zobaczyć cały wachlarz technik i umiejętności tej dyscypliny zarówno w wykonaniu Michała Ciechanowskiego jak i Mateusza Garbacza.

Mateusz zaprezentował całą gamę technik dozwolonych jak i niedozwolonych. Mogliśmy zobaczyć zarówno kopnięcia jak i uderzenia boczne, na głowę, tułów, uderzenia z obrotu, czy wznoszące. Niezwykle widowiskowa okazała się technika z obrotu w wykonaniu Mateusza, który jak widzieliśmy dysponuje bardzo wysokimi umiejętnościami technicznymi. Pokaz ratownictwa drogowego zaprezentowali strażacy z JRG z Końskich, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem w tym zakresie. Tak zwane „szczeki życia” nie jednokrotnie pomagają strażakom w bezpośrednim ratowaniu życia osób zakleszczonych w pojazdach, które uległy wypadkom. Podczas pokazu widzieliśmy profesjonalny sprzęt w profesjonalnych rękach, które ratują ludzie życie. Wrak samochodu użytego do pokazu udostępniła Stacja Demontażu Pojazdów – Auto Port z Piekoszowa.

6 lipca br. na terenie Muzeum Zagłębia zdjęcie folkfestStaropolskiego w Sielpi podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich odbył się IV Powiatowy Festiwal Folklorystyczny. Organizatorami Festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Końskich, oraz Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”. W przeglądzie wzięło udział 8 zespołów wśród których znalazły się:
- Zespół Ludowy - „Smarkowianki”. Zespół liczy 15 osób, kierownikiem zespołu jest - Barbara Swat. Nazwa zespołu wywodzi się z miejscowości Smarków. działa pod opieką Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie.


- Zespół - „Smykowia”. Zespół działa od 5 lat, w tym roku został nominowany do Buskich Spotkań z Folklorem. Zespół liczy 10 osób, a jego kierownikiem jest – Dorota Kołodziejczyk.
- Zespół Śpiewaczy - „Korniczanka”. Zespół założony w 1999 roku, działa pod patronatem Miejsko Gminnego Domu Kultury w Końskich. Zespół liczy 15 osób.
- Zespół Ludowy - „Bębnowianka”. Zespół powstał w listopadzie 2010 roku, działa przy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie. W 2012 roku zespół reprezentował powiat konecki na Dożynkach wojewódzkich w Pińczowie. Zespół liczy 15 osób, a jego kierownikiem jest - Łukasz Grzegorczyk.
- Zespół Ludowy - „Rogowianka”. Zespół istnieje od 1986 roku i liczy 12 osób. Kierownikiem zespołu jest – Krystyna Ziemnica. Zespół zajmował czołowe miejsca na przeglądach w Iłży, Busku i Szczekocinach.
- Zespół Ludowy - „Kumosie”. Zespół powstał w 2010 roku. Zespół liczy 11 osób, a jego kierownikiem jest – Maria Pietras. W czerwcu 2014 roku zespół został wyróżniony na XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w Przysusze. Mottem zespołu są słowa – Posłuchaj - Poznaj i Pokochaj Folklor.
- Zespół Pieśni i Tańca - „Dziebałtów”. Zespół reaktywowany w 2002 roku. Występował między innymi na Słowacji, Litwie i we Włoszech. W kraju występował w Warszawie, Kielcach, Busku i Słupsku. Zespół liczy 14 osób, a jego kierownikiem artystycznym jest – Mirek Kuśmierczyk.
- Zespół Ludowy - „Sokołów”. To zespół śpiewaczo – taneczny prowadzony pod kierownictwem – Krystyny Nartowskiej. Zespół powstał zaledwie 3 miesiące temu z inicjatywy sołtys Sokołowa. Swój debiut zespół miał podczas Festynu w Sokołowie.

Sygnał Kuźnic Koneckich zainaugurował zdjęcie nagrody i wyróżnieniaXV edycję Kuźnic na terenie Staropolskiego Zagłębia Muzealnego w Sielpi. 6 lipca br. w ceremonii otwarcia uczestniczyło wielu samorządowców i zaproszonych gości, a wśród nich nie zabrakło między innymi: Bogdana Sobonia – starosty koneckiego, Krzysztofa Obratańskiego – przewodniczącego Rady powiatu, Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego, Marii Zuby, Krzysztofa Lipca, Marka Gosa, Andrzeja Bętkowskiego – posłów na Sejm RP, Adama Jarubasa – marszałka województwa świętokrzyskiego w tym dniu reprezentował wicemarszałek – Grzegorz Świercz, Wiesława Strępnia, Grzegorza Gałuszki – radnych Sejmiku województwa świętokrzyskiego, Danuty Leśniewicz, Czesława Kurcbarta – członków Zarządu powiatu, Pawła Grędy, Mariana Króla – wiceprzewodniczących Rady powiatu, burmistrzów, przewodniczących Rad, oraz wójtów z terenu powiatu koneckiego.

"Mimo, że dzisiaj gorąco jak w Kuźni, to nie przeszkadza nam to w rozpoczęciu jubileuszowych XV Kuźnic Koneckich. Jest mi ogromnie miło, że po raz  piętnasty mogę uczestniczyć w uroczystości Kuźnic Koneckich" – podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki. "Panie starosto na Pana ręce składam podziękowania dla wszystkich samorządowców, którzy tą tradycje Kuźnic Koneckich tworzyli przez 15 lat. Chciałabym, aby ta tradycja rozwijała się przez kolejne lata. Jesteśmy tu dziś po to, by spojrzeć w tył naszej historii, żeby mówić o dobrych latach Rzeczpospolitej, ale chcielibyśmy mieć również nadzieję, że to co przed nami będzie lepsze" – mówiła poseł na Sejm RP – Maria Zuba. Niespodzianką na tegorocznych Kuźnicach Koneckich, podczas przemówienia na scenie, było spontaniczne zainicjowanie piosenki - "Ach Kieleckie Jakie Cudne" przez posła na Sejm RP – Krzysztofa Lipca.


MARKĘ KONECKĄ Zarząd Powiatu Koneckiego na wniosek Kapituły w 2014 roku przyznał:
GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W KOŃSKICH - Komisja to komórka, która inicjuje działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i narkotykowych, oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, co jest określone w Gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, oraz przeciwdziałania narkomanii w Końskich, uchwalonego przez Radę Miasta Końskie. Zadania obejmują zwiększenie dostępności terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, a także zarażonych uzależnieniem, udzielanie rodzinom w których występują problemy alkoholowe i narkomania pomocy psychospołecznej i prawnej. Ponadto podejmowane są czynności zmierzające do zastosowania wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczenia odwykowego. Nagrodę z rąk członków Zarządu powiatu odbierał: Krzysztof Jasiński – przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który powiedział: "Dziękuję za to wyróżnienie, które jest wyrazem podziękowania za wszystkie lata pracy. Podziękowania składam w imieniu instytucji i osób, z którymi współpracujemy".

KLUB OSIEDLOWY KAESEMEK - Klub rozpoczął swoją działalność w 1984 roku. Pomysłodawcą nazwy jest - Paweł Stasiński. Klub cyklicznie organizuje imprezy typu: dzień dziecka, koncert kolęd i pastorałek, zaduszki jazzowe, turnieje brydża sportowego, wystawy w Galerii "ATUT", wycieczki i plenery fotograficzne.  Bywalcy klubu rozwijają swoje umiejętności uczestnicząc aktywnie w imprezach lokalnych i ogólnopolskich, uczestniczą w wielu wystawach fotograficznych i plastycznych zdobywają liczne nagrody. W Końskich współpracują ze Starostwem Powiatowym w Końskich, Urzędem Miasta i Gminy w Końskich, Biblioteką Publiczną, PTTK w Końskich, oraz Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Plastycznej w Kielcach, a także Związkiem Polskich Artystów Fotografików. Nagrodę wspólnie odbierali: Wiesław Turno, Paweł Stasiński, oraz Piotr Salata. "Klub by nic nie znaczył bez ludzi, bez dzieci, młodzieży, dorosłych. Ci wszyscy, którzy do nas przychodzą, współpracują tworzą bardzo pozytywny wizerunek naszej placówki, za co im serdecznie dziękuję" – podkreślał Wiesław Turno – odbierając wyróżnienie.

KONECKIE STOWARZYSZENIE SPORTOWE PIŁKI RĘCZNEJ -  Powstanie sekcji piłki ręcznej przy klubie Stal – Końskie datuje się na rok 1968, a jego inicjatorem był - Wiesław Pytlas – nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3 w Końskich. Kwestią wprowadzenia sekcji do klubu Stal – Końskie zajął się Tadeusz Gałwiaczek z Koneckich Zakładów Odlewniczych. Rejestracja sekcji w Okręgowym Związku Piłki Ręcznej, to udział - Andrzeja Suskiewicza, zespół obecnie występuje w I Lidze, w sezonie 2012 – 2013 zajmował 9 miejsce po rozegraniu 21 meczy z dorobkiem 18 pkt. Sukcesy Naszych piłkarzy ręcznych, to mieszanka talentu i pasji, oraz myśli trenerskiej, jak również sprawnego zaangażowania prezesa Zarządu – Jarosława Kubały, który osobiście odbierał nagrodę. "Dziękuję Panu staroście za docenienie naszego trudu, to uhonorowanie 45 - lecia piłki ręcznej. Z tego miejsca dziękuję również wszystkim działaczom i sponsorom, dla których piłka ręczna w Końskich była ważna i doceniana" – mówił Jarosław Kubała – odbierając nagrodę.

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ GMINY SMYKÓW - Stowarzyszenie powstało w 2007  roku w Smykowie, powołane do życia zostało przez mieszkańców którzy chcieli zająć się sprawami swoich miejscowości i całej Gminy. Priorytetem Stowarzyszenia są działania związane z ochroną środowiska i rozwojem Gminy, dbałość o zachowanie kultury regionu, ochronę przyrody i krajobrazu, oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych i niesienie pomocy osobom potrzebującym. Stowarzyszenie organizuje rodzinne festyny, wigilie dla samotnych osób, wraz ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności wspomaga najuboższe rodziny z terenu gminy Smyków. Z ich inicjatywy powstał ludowy zespół - "SMYKAŁKI", który reprezentuje nie tylko gminę  Smyków, ale i cały powiat konecki. W roku 2010 zorganizowano zbiórkę na rzecz powodzian z miejscowości Trześń koło Sandomierza. Od trzech lat organizują Bal Charytatywny, którego celem jest zbiórka środków dla najbardziej potrzebujących. Znając z życia problemy dnia codziennego chcą je rozwiązywać własnymi siłami i pomysłami, przy wykorzystaniu możliwości jakie dają fundusze unijne, oraz programy skierowane do mieszkańców małych miejscowości i wsi. Nagrodę odbierały: Danuta Jarek – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Smyków, oraz Agnieszka Kastarynda – wiceprezes Stowarzyszenia. "Żyjmy tak aby służyć innym, a nie tak aby nam służono. Naszą wdzięczność trudno jest wyrazić w słowach, więc proste - dziękuję będzie zawierać wszystko co chcemy powiedzieć" – podkreślała Danuta Jedynak – odbierając nagrodę.
Nagroda – ALCHEMIK KONECKI – Powiatowe Forum Pracodawców postanowiło w tym roku przyznać to zaszczytne wyróżnienie Koneckiej Spółdzielni Spożywców. Firma powstała w 1897 roku z inicjatywy inteligencji miejskiej jako jedna z pierwszych w Polsce. Aktualnie Spółdzielnia zatrudnia 117 osób, na przestrzeni 1991 – 2012 roku Spółdzielnia zmodernizowała wszystkie posiadane lokale. Firma włącza się w wiele akcji charytatywnych wspomagając je swoimi produktami. W imieniu Spółdzielni nagrodę odbierał - Stanisław Haraziński – prezes Spółdzielni, który powiedział: "Ta nagroda to bardzo miłe zaskoczenie dla członków Spółdzielni, ona będzie mobilizować nas do dalszej działalności".

Nagroda – KOWAL LOSU – Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych w 2014 roku postanowiło uhonorować nagrodą KOWAL LOSU Panią - Danutę Jakubowską. Danuta Jakubowska posiada 41 letni staż pracy. Przez współpracowników i uczniów oceniana jako wspaniały pedagog, który prowadzi aktywną działalność charytatywną. Od 15 lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Końskich. Przez wiele lat koordynowała różne formy pomocy potrzebującym. Za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz niepełnosprawnych została odznaczona w 2009 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi. "Dziękuję za to wyróżnienie, jestem bardzo wzruszona. Ta nagroda, to efekt pracy bardzo wielu wolontariuszy, z którymi miałam przyjemność i zaszczyt pracować. To wspaniali ludzie, ogromnie zaangażowani w pomoc innym, pełni altruizmu. Poświęcają swój czas po, to by innym troszkę poprawić ich los" - podkreślała wzruszona - Danuta Jakubowska.