loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2017 R.

|

Tegoroczne Kuźnice Koneckie mające swoją osiemnastązdjęcie KUŹNICE KONECKIE 2017 - SOBOTA już edycję okazały się wielkim sukcesem. Mimo bardzo wymagającego logistycznie pierwszego dnia i kapryśnej pogody, zarówno pierwszy, objazdowy dzień jak i drugi – stacjonarny w Końskich, okazał się wydarzeniem na miarę swojej edycji. Było radośnie, kolorowo, różnorodnie i… wspólnie. Była to najliczniejsza edycja pod kątem uczestników ze wszystkich dotychczasowych edycji.

 

Sobotni dzień Kuźnic rozpoczął się przed południem w Parku Miejskim w Końskich. Tu spotkali się uczestnicy autokarowej wyprawy oraz cykliści, którzy w liczbie 120 na starcie w Końskich rozpoczęli zwiedzanie powiatu na dwóch kółkach, w orszaku za królem. Przyjechali też motocykliści z Czarnej Floty, którzy swoim przejazdem budzili jak zawsze duże zainteresowanie.

Gości witał wcielony w postać Biskupa Naruszewicza Wit Chamera, prowadzący tego dnia uczestników przez wszystkie etapy królewskiej wizytacji. Sam mocno związany z Kuźnicami Koneckimi, właściwie od początku ich istnienia. Bogdan Soboń, starosta konecki, inicjator i pomysłodawca wydarzenia, w towarzystwie Andrzeja Marka Lenarta, zastępcy, Doroty Dudy, członka Zarządu, Danuty Leśniewicz, radnej powiatowej oraz Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza Końskich, życzył wszystkim gościom dobrze spędzonego czasu w trakcie zwiedzania powiatu i korzystania z atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy i współorganizatorzy.

Po wprowadzeniu uczestników w atmosferę pierwszego, historycznie odtwórczego dnia cały orszak wyruszył do Adamowa, do Muzeum Ludowego, gdzie odbyło się pierwsze tego dnia powitanie Króla Stanisława Augusta.

Gmina Smyków oraz Państwo Teresa i Jan Krawczykowie, w towarzystwie wspaniałych artystów z zespołu KRÓLEWIACZKI ugościli królewską świtę oraz wędrujących z nią uczestników. Obok części artystycznej na terenie Muzeum chętni mogli wybić sobie na pamiątkę okolicznościową monetę i obejrzeć bogate zasoby zgromadzone przez lata przez Państwa Krawczyków.

Kolejny etap wizyty miał miejsce w Radoszycach, gdzie odbyło się stanowe powitanie Króla i msza św. w języku łacińskim, którą odprawił ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz, profesor KUL oraz ks. dziekan Józef Tępiński. Michał Pękala, wójt miejscowości przekazała królowi klucz do miasta, bowiem wkrótce Radoszyce ponownie uzyskają statut miasta.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy spotkali się zgodnie z historycznym zapisem wizyty królewskiej w Jacentowie (gm. Radoszyce), gdzie raz jeszcze odbyło się stanowe witanie króla, dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Radoszycach. Po części artystycznej przyszła kolej na przemieszczenie się do Maleńca, na teren Zabytkowego Zakładu Hutniczego, gdzie odbyło się wręczenie nagród dorocznie przyznawanych przez Zarząd Powiatu i środowiska twórcze.

Na terenie Zakładu zaprezentowane zostały też dwie wystawy makrofotografii: Pawła Błachowicza oraz Marka Ziomka. Dzieci korzystały z atrakcji wystawionego na ten czas planetarium oraz strefy bezpłatnych zabaw dzięki uprzejmości grupy animacyjne ANIMA. Na finał pierwszego dnia koncert gitarowy zagrał Piotr Restek Restecki, zaś Teatr Ognia ENZONDA z Kielc zaprezentował niezwykły pokaz.

NIEZWYKLE UDANA „OSIEMNASTKA” KUŹNIC KONECKICH - niedzielaNIEZWYKLE UDANA „OSIEMNASTKA” KUŹNIC KONECKICH - niedziela

Niedziela była bardziej stacjonarnym dniem, bowiem zdjęcie KUŹNICE KONECKIE 2017 - NIEDZIELAuroczystości skoncentrowane były wokół sceny w Parku Miejskim w Końskich oraz placu przy II LO, gdzie po południu odbywała się eksplozja kolorów. Od południa odbywał się Przegląd Piosenki „Kuźnice talentów”, w którym wystąpiło po czterech przedstawicieli czterech powiatów: koneckiego, opoczyńskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, wchodzących w skład Ziemi Odrowążów.

Laureatami zostali: Wiola Kupis z MDK Opoczno (I miejsce), Zuza Gadowska z Domu Kultury Zamek w Szydłowcu (II miejsce), Weronika Kaniowska z Centrum Aktywności Lokalnej  w Gowarczowie (III miejsce), wyróżnienie otrzymała Amelia Sionek z Domu Kultury w Przysusze.

Nagrody ufundowali: 1 miejsce rower marki ROMET – MOTO AR Arkadiusz Szcześniak ze Stąporkowa, II miejsce – głośnik LENOVO oraz telefon komórkowy marki LG ufundowali: „AUTO-KOMPLEX Grzegorza Bieleckiego z Gowarczowa, oraz Sklep Komputerowy Markus Mariusza Gawrońskiego z Końskich, laureat III miejsca otrzymała telefon komórkowi marki LG, którego sponsorem był CREDIT BANK AGRICOLE oddział w Końskich. Wyróżnienie to nagroda ufundowana przez firmę AUTO-KOMPLEX Łukasza Bieleckiego z Gowarczowa, a był nią telefon ZENFONE.

Nagrody wręczyli: starosta konecki Bogdan Soboń, Dorota Duda, członek Zarządu powiatu oraz Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Jury obradowało w następującym składzie: przewodnicząca - Elwira Sibiga, dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie, członek - Agnieszka Sobutka-Klepczewska z Szydłowieckiego Centrum Kultury Zamek oraz członek - Izabela Fura, z Domu Kultury w Opocznie.

Wśród zgromadzonych na placu wydarzenia stoisk, odbyła się prezentacja tradycyjnego wyboru powiatu – odlewów żeliwnych oraz ich wytwórców – firm, które zajmują się dziś unowocześnioną już produkcją.

Prowadzenie estradowego bloku powierzono Kamili Drezno, tancerce, właścicielce Akademii tańca, uczestniczce „Tańca z gwiazdami”. Na scenie wystąpił też zespół Królewiaczki, po nich zaś Hash COOKIE w składzie: Jakub Pietrzak, Piotr Cieślak, Grzegorz Salata i żeński pierwiastek tego jakże męskiego teamu Daria Pol.

Odbyła się też prezentacja i odznaczenia Małych Strażaków ze Stąporkowa. Blok taneczny poprowadziła Ilona Piwowarczyk, instruktorka fitness prowadząca zajęcia w Końskich i Skarżysku-Kam. Pokaz sztuk walki zaprezentowali uczestnicy szkoły BRAWLER Marcina i Beaty Kijów. Na finał niedzielnego bloku estradowego wystąpiła Natalia Szroeder, której fani czekali na spotkanie z artystką.

Na placu przy II LO trwała eksplozja kolorów, a wraz z nią zabawa taneczna i animacyjna dla dzieci. Wydarzenie to zgromadziło jednorazowo około pół tysiąca dzieci z rodzicami i dziadkami. Po raz pierwszy odbył się tego rodzaju event w powiecie. To z okazji „osiemnastych” urodzin Kuźnic, które kolorowo wprowadzone zostały w swoją „dojrzałość”

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Końskich oraz Towarzystwo Wspierania Rowoju Powiatu „Wszechnica Konecka” dziękują wszystkim darczyńcom i ludziom dobrej woli, którzy wsparli organizację tego wyjątkowego wydarzenia.