loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2019 R.

|

Niedziela była drugim dniem tegorocznych Kuźnic zdjęcie XX KUŹNICE KONECKIE...Koneckich. Wydarzenie, tym razem odbyło się w Parku Miejskim w Końskich. Na wszystkich, którzy zdecydowali się wziąć udział w tegorocznej, jubileuszowej edycji czekały liczne atrakcje, takie jak choćby konkursy, stoiska wystawiennicze gmin powiatu koneckiego, ale również epokowa osada z grupą rekonstrukcyjną, ukazującą obóz partyzancki, która powstała przy Zabytkowym Zakładzie w Maleńcu. Niedzielną odsłonę XX Kuźnic Koneckich poprowadzili: Anna Wiaderna z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Marian Wikiera naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, dla którego wydarzenie było również swoistym debiutem, od strony organizacyjnej.

 

„To bardzo ważna inicjatywa, z której jesteśmy rozpoznawalni i myślę, że będziemy ją kontynuować. Czy w takiej formule?. Czas pokaże” – podkreślał Grzegorz Piec – starosta konecki.

„Drogi do wolności odcisnęły trwały ślad w dziejach ziemi koneckiej i jej mieszkańców, a czas wojny stał się szczególnym egzaminem dla naszej społeczności. Podczas tegorocznego jubileuszowego wydarzenia, chcemy również podziękować i utrwalić w pamięci wszystkich Tych Konecczan, którzy walczyli i oddali swe życie w różnych formacjach zbrojnych” – zaznaczał Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, pasjonat i regionalista, zawodowo, ale i prywatnie zaangażowany w upamiętnianie wydarzeń historycznych związanych z ziemią konecką.

Na przygotowanym stoisku Lasów Państwowych, reprezentowanym przez Nadleśnictwa: Stąporków i Rudę Maleniecką zainteresowani mogli zostać obdarowani sadzonką świerka, modrzewia, buka, czy dęba. Taka forma wystawiennicza, jak mogliśmy zauważyć cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał starosta konecki – Grzegorz Piec, któremu towarzyszyło liczne grono samorządowców, w tym również spoza terenu powiatu koneckiego. Gospodarzowi powiatu koneckiego towarzyszyli:

Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, wicestarosta konecki - Wiesław Skowron, członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego - Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, Jolanta Pacocha oraz Łukasz Kubka – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, Wiesław Malicki – wiceprzewodniczący Rady MiG Końskie, Danuta Leśniewicz i Czesław Kurcbart – radni powiatowi, członek Zarządu województwa świętokrzyskiego - Mariusz Gosek, burmistrz Stąporkowa - Dorota Łukomska, starosta opoczyński - Marcin Baranowski, któremu towarzyszyła Maria Barbara Chomicz – wicestarosta opoczyński, wójt gminy Fałków - Henryk Konieczny, wójt gminy Słupia Konecka - Robert Wielgopolan, wójt gminy Gowarczów – Stanisław Pacocha, wójt gminy Ruda Maleniecka - Leszek Kuca, wiceburmistrz MiG Końskie- Krzysztof Jasiński oraz wicewójt gminy Smyków - Jerzy Duda.

„Dziś mało kto pamięta, ale na naszych ziemiach było produkowane i naprawiane konspiracyjne uzbrojenie w licznych hutach i zakładach. W takie działania włączali się zarówno pracownicy, jak i fabrykanci, którzy także sami organizowali oddziały powstańcze. Zagłębie Staropolskie, było silnym ośrodkiem wspierającym polski wysiłek niepodległościowy i właśnie z tego tytułu dziś przypominamy te tradycje” – mówił do zwiedzających obóz patriotyczny, Maciej Chłopek – dyrektor ZZH w Maleńcu.

XV edycja Otwartych Mistrzostw Powiatu Koneckiego w Rzucie Podkową o Puchar Starosty Koneckiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W licznej kolejce można było odnaleźć śmiałków w różnych grupach wiekowych. Każdy chciał wziąć udział w tej jakże oryginalnej konkurencji. Ostatecznie jednak w kategorii Pań zwyciężyła Ada Dębowska z Końskich, natomiast wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Mirosław Gryglicki z Końskich. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, które wręczali: starosta konecki – Grzegorz Piec i Wojciech Pasek – prezes PTTK w Końskich. Dla miłośników „czterech kółek” organizatorzy przygotowali wystawę zabytkowych aut, wśród których znalazł się między innymi, popularny niegdyś Volkswagen „garbus”, czy majestatycznie wyglądający Cadillac.

Biblioteka Publiczna w Końskich zachęcała do zapoznania się z najnowszymi wydawnictwami Arslibris. Na stoiskach gmin: Smyków, Stąporków i Słupia Konecka zwiedzający podziwiali wspaniałe rękodzieła ludowe oraz mogli skosztować regionalnych rarytasów. Sztab wolontariuszy zachęcał do złożenia dobrowolnych datków dla „Seby”, który prosi o pomoc i wsparcie dla budowy domu bez barier. Anna Wiaderna i Marian Wikiera zachęcali przybyłych gości, do sprawdzenia swojej wiedzy o regionie i wzięcia udziału w tematycznym konkursie, a młodzież z I LO w Końskich zaprezentowała swe umiejętności wokalne w koncercie pod hasłem „Zakazane Piosenki”. Roman i Ferajna, w skrócie zespół RiF w charakterystycznym brzmieniu i wokalu przypomniał publiczności, że ziemia konecka ma również, czym się pochwalić muzycznie. Zespół wystąpił w składzie: Roman Cieślak, Konrad Kamizela, Marcin Wróbel, Maciej Lisowski, Kinga Kot, Izabela Lisowska, Zbyszek Bunio Bukowiecki oraz Marcin Turno. Gwiazdą wieczoru był bez cienia wątpliwości zespół KOMBII, który jak widzieliśmy zgromadził ogromną grupę fanów. To był prawdziwy „szturm” miłośników tej formacji. Podczas blisko dwugodzinnego koncertu, gdzie nie zabrakło bisów, na scenie pojawił się urodzinowy tort dla wokalisty i lidera zespołu KOMBII – Grzegorza Skawińskiego, w jego 65 rocznicę urodzin.

XX Kuźnice Koneckie pod hasłem „Na drogach do wolności” miały przypomnieć chwalebne karty z historii ziemi koneckiej i podkreślić radość z odzyskanej wolności. Wydaje się, że cel ten został spełniony, patrząc na liczny udział publiczności w tym szczególnym Święcie Powiatu Koneckiego.

 

Kuźnice Koneckie doczekały się XX., jubileuszowejzdjęcie XX KUŹNICE KONECKIE... edycji. To szczególne święto Powiatu Koneckiego. W swoim głównym założeniu ma na celu przywoływanie i krzewienie dziedzictwa narodowego i kulturowego naszej małej Ojczyzny! W sobotę 6 lipca w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich, które było współgospodarzem tego wydarzenia, jubileuszowe uroczystości rozpoczął panel popularno-naukowy. Z tej to racji, że tegoroczne Kuźnice Koneckie organizowane są pod hasłem: „Na drogach do wolności”, pragnąc tym samym odwołać się do dwóch znaczących rocznic, które wpisują się w ogólnonarodowy program pod nazwą Niepodległa! Te dwie daty, te dwa wydarzenia spina klamra 50. lat historii, która właśnie na drogach do wolności odcisnęła trwały ślad w dziejach ziemi koneckiej i jej mieszkańców.

We wrześniu, 80 lat temu, wybuchła druga wojna światowa, przynosząc niepowetowane straty i zniszczenia. Słowa Auschwitz, Katyń, pacyfikacje, masowe aresztowania, przymusowe roboty ...niestety bliskie są wielu miejscowym rodzinom. Czas wojny stał się szczególnym egzaminem z polskości dla miejscowej społeczności. Świadczą o tym licznie rozsianie po okolicy głazy, pomniki i tablice upamiętniające tamte chwile. Słowem i pieśnią pragniemy dzisiaj przywołać i utrwalić pamięć konecczan walczących w różnych formacjach zbrojnych. Jakże ściśle legenda o Hubalu, Ponurym, Robocie, Nurcie, Szarym wiąże się z ziemią konecką. Na zawiłych, utkanych dramatem i chwałą drogach do wolności widoczne ślady odcisnęli między innymi absolwenci i uczniowie Gimnazjum i Liceum św. Stanisława Kostki. Szkoła ta była prawdziwą Kuźnicą koneckich bohaterów! W czasach Solidarności wśród strajkujących przeciw władzy komunistycznej nie zabrakło też załóg koneckich zakładów pracy. Tysiące tych, których dziś trudno przywołać z imienia i nazwiska, też zaznaczyło swój ślad na drodze do wolności. Z dumą możemy podkreślić, że autor projektu Krzyży Gdańskich, tego znamiennego symbolu Solidarności – Bogdan Pietruszka, swoje młode lata spędzał właśnie tu – w Końskich. Wrota wolności otworzyły się dopiero w 1989 roku. A jej drogi przemierzyło wielu konecczan, często płacąc najwyższą cenę. Pamiętajmy o tym! – podkreślił, prowadzący to spotkanie konferansjer i aktor w jednej osobie – Jan  Szczygieł –„Kiedy wiedziałem, że tu przyjadę i wiedziałem po co, to pomyślałem sobie, że jesteście jednym z niewielu miast, którym zależy na tożsamości” dopowiedział od siebie prowadzący. Na to podniosłe spotkanie przybyły władze Powiatu Koneckiego – starosta Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, wicestarosta Wiesław Skowron, członkowie Zarządu Powiatu: Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jolanta Pacocha i Łukasz Kubka oraz m.in. Danuta Leśniewicz, Robert Plech, Wojciech Owczarek, Michał Cichocki – Radni Powiatu Koneckiego. Obecny był także burmistrz Końskich Krzysztof Obratański z koneckimi radnymi: Heleną Rozmus i Ewą Samson. Wśród obecnych gości znaleźli się także regionaliści, historycy oraz wyróżnieni dorocznymi nagrodami wraz z najbliższymi. Przybyli na to spotkanie mogli obejrzeć przejmujący pokaz multimedialny „Pacyfikacje 1940 roku na Ziemi Koneckiej”, poznać ciekawą historię wygłoszoną przez Mariana Wikierę, okraszoną prezentacją pod znamiennym tytułem „Kuźnica koneckich bohaterów – Gimnazjum i Liceum św. Stanisława  Kostki” (obecnego I LO w Końskich). Wspomniane zostały postaci pilotów walczących w bitwie o Anglię, partyzantów ze słynnych zgrupowań Ponurego, Robota, Nurta, Szarego

W dalszej części zebrani mogli wysłuchać wykładu warszawskiego historyka Instytutu Pamięci Narodowej - doktora habilitowanego Pana Waldemara Grabowskiego, który przedstawił działalność tajnej administracji Państwa Podziemnego.

Pomiędzy wystąpieniami znana konecka poetka - Janina Malicka recytowała swoje wiersze, z niedawno wydanej Antologii Twórców Chicagowskich, pod jakże znamiennym tytułem… „Drogi do wolności”. Nie zabrakło oczywiście występu muzycznego. Po raz pierwszy w Końskich, ze swoim autorskim recitalem wystąpił Bartłomiej Kurowski - bard młodego pokolenia z Lublina, korzeniami rodzinnymi związany z ziemią opoczyńską. Jego pieśni wprowadziły zebranych w nastrój zadumy i refleksji, przywołując przy tym pamięć choćby Jacka Kaczmarskiego, czy też Przemysława Gintrowskiego.

Podczas tej podniosłej uroczystości zostały wręczone tradycyjne, coroczne nagrody Powiatu Koneckiego.

I tak w tym roku tytuł Alchemika uzyskała stąporkowska firma Pawła Książka – Tiserec, specjalizująca się w produkcji tynków o strukturze drewna. Wyrób ten w ostatnim czasie stał się hitem, nie tylko na rynku polskim.

Środowisko wolontariatu przyznało honor Kowala Losu Pani Henryce Stępień, szefowej Stowarzyszenia Przyjazne Schody, działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Baryczy - za bezprzykładne zaangażowanie i okazywane serce, zwłaszcza tym słabszym. Takie samo wyróżnienie otrzymał Kazimierz Głowacki, działacz Polskiego Czerwonego Krzyża, aktywny szczególnie w środowisku honorowych krwiodawców. Pan Kazimierz jest rekordzistą województwa świętokrzyskiego pod względem oddanej krwi. To ponad 84 litry tego bezcennego daru życia!

Z uwagi na wielość wartościowych wydarzeń w ubiegłym roku, stosowna kapituła postanowiła przyznać aż cztery Gwoździe Sezonu, podkreślając, iż ten szczególny wymiar należy się książce „100 postaci na stulecie niepodległej – Poczet zasłużonych dla ziemi koneckiej” i jej zespołowi redakcyjnemu. Kolejne Gwoździe Sezonu przypadły: Dominice Wróbel za płytę „Tysiące łez”, wydarzeniu pod nazwą „I ( pierwszy) konecki OFF Festiwal” oraz Agnieszce Czarneckiej za tomik poezji „Byłam cieniem, jestem słońcem”.

I wreszcie najcenniejsze wyróżnienia -  statuetki koła wodnego i tytuł Marki Koneckiej za 2018 rok uzyskali:

Muzeum Ludowe w Adamowie, prowadzone przez Państwa Krawczyków, za pasję i organizację gromadzenia cennych pamiątek.

Wydawnictwo Arslibris działające przy koneckiej Bibliotece im. Cezarego Chlebowskiego, za wydanie wielu książek o Ziemi Koneckiej, poczytnych w kraju, a nawet za granicą.

Firma Fullmet Wojciecha Cieplińskiego, ciesząca się uznaniem w kraju i za granicą za nowatorstwo w produkcji metalowej.

Firma Berkasbau Waldemara Zbroga i Barłomieja Cukrowskiego budująca obiekty zwłaszcza w Niemczech za aktywność i zaangażowanie w życie miejscowej społeczności.

Radoszycka spółka CERADBUD braci Zawrzykrajów znana z produkcji cegieł i nie tylko. Konecka spółka pod nazwą Inżynieria Wodna, ciesząca się uznaniem nie tylko w województwie świętokrzyskim za inwestycje w zakresie prac hydrologicznych.

Konecka Sekcja Karate, prowadzona przez Beatę Kij za liczne sukcesy sportowe oraz Katarzyna Sorn, za działalność na polu szeroko rozumianej kultury.

Najcenniejsza nagroda wśród tychże - Diament Marki Koneckiej przypadł mieszkance gminy Gowarczów Katarzynie Gärtner – wybitnej kompozytorce, legendzie polskiej piosenki, która nie kryła wzruszenia. To jest dla mnie najpiękniejsza nagroda, bo ona jest stąd, z tego terenu, gdzie ja mieszkam, a mieszkam tutaj tyle lat, już 30 lat” – doceniała wyróżnienie kompozytorka.

Nagrodzonym pogratulował osobiście włodarz powiatu –„Serdecznie Państwu gratuluję, ale przede wszystkim dziękuję za to, że działacie, tworzycie, pracujecie na terenie naszego powiatu,  przez co pomagacie ludziom, a równocześnie sławicie powiat konecki, nie tylko na terenie kraju, ale i na całym świecie. Dziękuję raz jeszcze” – podsumował starosta Grzegorz Piec.

Końcowym akcentem spotkania było otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej ”Ziemia Konecka w 80 rocznicę – Pamiętamy” (fotografie pokazujące Końskie z 1939 roku i kolejnych lat okupacji) przygotowanej i przedstawionej przez cenionego regionalistę Krzysztofa Woźniaka. Wystawę będzie można przez najbliższe dni oglądać w Krajowym Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Stanisława Staszica. Ponadto widzowie mogli zapoznać się też z ekspozycją dotyczącą historii Kuźnic.

plakat kuznice koneckie 2019