loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

KUŹNICE KONECKIE 2014 - INSCENIZACJA HISTORYCZNA - BITWA O RADOSZYCE

Paweł Goraj - Administrator

„Chcielibyśmy Państwu zaprezentować opowieśćzdjęcie inscenizacja 2014 o historii. Jest słoneczne lato 1939 roku, życie w Polsce toczy się normalnym rytmem, choć coraz częstsze są obawy, co do przyszłości kraju ...” - mówił zaczynając inscenizacje narrator Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia „Jodła” z Kielc. Tegoroczna inscenizacja historyczna przedstawiała przede wszystkim działania związane z Akcją „Burza”, gdzie mogliśmy zobaczyć między innymi bitwę o Radoszyce. Nie zabrakło również historii związanych z działaniami konspiracyjnymi na Konecczyźnie.

 Zgromadzeni widzowie obejrzeli rekonstrukcje wydarzeń sprzed 70 lat, gdzie nie brakowało aktów bestialstwa, szczególnie na mieszkańcach Koneckich miejscowości, w tym mieszkańców Grodziska i Radoszyc. Podczas rekonstrukcji widzieliśmy prześladowania i egzekucje, które przeradzały się w bezpardonowe pacyfikacje. Widzowie mogli również zobaczyć niezwykle widowiskowe wybuchy i podpalenia. Mimo tak bezwzględnego oblicza hitlerowskich agresorów organizacja konspiracyjna na ziemi świętokrzyskiej nie dawała za wygraną i wciąż się rozwijała.

Latem 1944 roku słysząc o zbliżającym się froncie sowieckim, na terenie Okręgu Kielce wydano formalny rozkaz o przeprowadzeniu Akcji „Burza” w Obwodzie Końskie. Jak mogliśmy zobaczyć, to dzięki szybkiej i niezwykle odważnej postawie oddziałów Armii Krajowej straty wśród ludności cywilnej w Grodzisku i samych Radoszycach zostały znacząco zminimalizowane. Mimo, że zdecydowana większość zabudowań została spalona, to najważniejszy cel kontrataku oddziałów partyzanckich został zrealizowany, mieszkańcy Radoszyc zostali uratowani od pewnej egzekucji. Za całość przeprowadzonej rekonstrukcji historycznej odpowiadał - Adam Kwiel ze Stowarzyszenia „Rudy”. Na terenie Muzeum w Sielpi mogliśmy zobaczyć również zabytkowe pojazdy wojenne takie jak: ciężarówka Opel Blitz, lekkie pojazdy pancerne, czy motocykle. Kończąc widowisko historyczne wszyscy uczcili minutą ciszy bohaterów II wojny światowej, a także rekonstruktorów którzy odeszli na wieczny spoczynek. W niedzielnym widowisku udział brali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” z Kielc, członkowie Stowarzyszenia Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej „Rudy” z Komaszyc, reprezentanci Muzeum Orła Białego ze Skarżyska Kamiennej, a także uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego z Kielc. Inscenizacje historyczne to lekcje historii w terenie, których wartość pedagogiczna z pewnością jest nie do przecenienia. Widowiska przyciągają całe rodziny, które w skupieniu, z niezwykłą starannością obserwują rozgrywające się wydarzenia.