loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

KUŹNICE KONECKIE 2013 - MARKI KONECKIE I WYRÓŻNIENIA

Paweł Goraj - Administrator

Stałym elementem Kuźnic Koneckich jest nagradzanie zdjęcie kuźnice nagrody i wyróżnieniai wyróżnianie osób i instytucji, które w swej działalności przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu koneckiego. Nie inaczej było również na tegorocznych Kuźnicach Koneckich 2013, które w tym roku odbyły się 14 lipca w ZZH w Maleńcu. Wszystkich przybyłych, na tegoroczne Kuźnice Koneckie przywitał Bogdan Soboń – starosta konecki, który wspólnie z Zarządem powiatu koneckiego – Andrzejem Markiem Lenartem, Danutą Leśniewicz i Czesławem Kurcbartem, oraz przewodniczącym Rady Powiatu – Krzysztofem Obratańskim powitali wszystkich przybyłych.

Wśród licznych gości na tegorocznych Kuźnicach Koneckich byli: Andrzej Bętkowski, Marek Gos, Marzena Okła – Drewnowicz – posłowie na Sejm RP, Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Grzegorz Świercz – członek Zarządu województwa świętokrzyskiego, Mieczysław Gębski – wiceprzewodniczący Sejmiku województwa świętokrzyskiego, Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki wraz z sekretarzem powiatu – Krzysztofem Bernatkiem, Andrzej Matynia – starosta starachowicki, Marek Ksyta – starosta opoczyński wraz z Andrzejem Kopanią – przewodniczącym Rady Powiatu opoczyńskiego, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący Rad z terenu powiatu koneckiego, wśród których nie zabrakło: Michała Cichockiego – burmistrza MiG w Końskich wraz z zastępcami – Krzysztofem Jasińskim i Jackiem Materą, Doroty Łukomskiej – burmistrza Stąporkowa, Tomasza Słoki – wójta Gowarczowa, Leszka Kucy – wójta Rudy Malenieckiej, Józefa Śliza – wójta Smykowa, Agaty Binkowskiej – przewodniczącej Rady Gminy w Radoszycach, oraz licznego grona dyrektorów, kierowników jednostek organizacyjnych, a także dyrektorów szkół i pedagogów z terenu powiatu i gmin.

„Cieszę się, że po raz 14 możemy się spotkać w Maleńcu. Myślę, że wrażeń nie braknie i że dostarczymy Państwu ciekawych i interesujących przeżyć” - mówił witając przybyłych gości Bogdan Soboń – starosta konecki. „Dziękuję Panie Starosto, że troszcząc się o teraźniejszość nie zapominacie o przeszłości, o tych tradycjach, kulturze ziemi świętokrzyskiej, Ziemi Odrowążów. Dziękuję za współprace, za to, że pokazujecie iż mimo rożnych trudności można współpracować, że można być bliżej siebie” - podkreślał Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. „Chętnie tu przyjeżdżam i odświeżam sobie pewne fakty historyczne” - mówił poseł na Sejm RP – Andrzej Bętkowski. „Gratuluję po raz kolejny kontynuacji pomysłu, który powstał 14 lat temu” - mówił Marek Gos – poseł na Sejm RP.

W tym roku Zarząd Powiatu przyznał 3 „Marki Koneckie”. Wśród wyróżnionych statuetką „Koła Wodnego” znaleźli się:

Czesław Seweryński – ludowy artysta z Odrowąża. Pan Czesław zajmuje się szeroko rozumianą sztuką ludową, gdzie szczególny nacisk kładzie na garncarstwo. To właśnie w tej dziedzinie wykonuje niepowtarzalne arcydzieła, obrazujące świętych, aniołów, królów polskich, muzykantów, czy zwierzęta. Jego nauczycielem i jednocześnie mistrzem był ojciec. Bohater statuetki, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, wśród których jest srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego. „Ta nagroda jest dla mnie bardzo cenna, bo dostałem ją z mojego powiatu, z mojej ziemi. Będzie mnie ona mobilizować do dalszej pracy” - mówił artysta.

Drużyna Koneckich Szczypiornistów KSSPR – rocznik 1993/94 pod opieką trenerów Rafała Przybylskiego i Mariana Panka. Młodzi sportowcy zdobyli Mistrzostwo Polski w sezonie 2011/12. Mówi się, że ich sukcesy są wypracowywane dzięki mieszance talentu, pasji i myśli trenerskiej.

Ostatnia statuetka w tej kategorii nagród trafiła do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich. Zarząd Powiatu postanowił przyznać to wyróżnienie PCPR w Końskich za wieloletnią działalność przyczyniającą się do rozwoju infrastruktury pomocy społecznej, oraz za działania na rzecz osób niepełnosprawnych i coroczną akcje profilaktyczną. „Cieszymy się bardzo z tego wyróżnienia i jednocześnie zrobimy wszystko żeby nie zawieść Państwa zaufania” - mówiła Jadwiga Życka – dyrektor PCPR w Końskich. „Ta nagroda jest również za nasze działania profilaktyczne, które są tworzone w ramach szeroko pojętych spotkań i warsztatów. W tych działaniach uczestniczy grono osób i instytucji zaangażowanych w budowanie właściwych zachowań i postaw prozdrowotnych wśród mieszkańców naszego powiatu. To właśnie te osoby i instytucje, stowarzyszenia oddają swoje serce i dobre pomysły wspierając naszą akcje, za co im serdecznie dziękuję” - mówiła Urszula Przygodzka – zastępca dyrektora PCPR w Końskich.

Nagrodę „Alchemika Koneckiego” w tym roku otrzymała firma BADEX ze Stąporkowa. Firma założona przez Kazimierza i Kazimierę Badynów istnieje od 1986 roku i od samego początku zajmuje się produkcją odzieży roboczej. Obecnie firmą zarządza syn Zbigniewa Badyny Kamil, który również podjął ścisłą współpracę z klientami z Niemiec i Szwajcarii. Odbierając wyróżnienie Pan Kamil podkreślił, że sukces firmy nie byłby możliwy bez doświadczenia i zaangażowania wszystkich pracowników firmy, za co im serdecznie dziękuję.

Pani Maria Stanek, to tegoroczna laureatka „Kowala Losu”. Decyzję o uhonorowaniu Pani Marii w/w nagrodą Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych podjęło jednogłośnie. Maria Stanek jest osobą od wielu lat zaangażowaną w działalność społeczną. To osoba, która nigdy nie pozostaje obojętna na los potrzebujących dzieci z terenu powiatu koneckiego. Jej nieustanna praca organizacyjna przynosi wymierne efekty, o czym mogą świadczyć licznie organizowane wyjazdy, czy paczki świąteczne. W imieniu laureatki nagrodę odbierał mąż – Marian Stanek.

Nagrodę „Przyjaciela Kuźnic Koneckich” przyznano Politechnice Śląskiej. Nagrodę w imieniu Uczelni odbierali: doc. dr – Beata Oleksiak, oraz dr inż. - Krzysztof Nowacki. Przyjaźń Politechniki Śląskiej z Powiatem Koneckim zapoczątkowana jest już od 1969 roki i nieprzerwanie trwa do dziś. Uczelnia objęła już rok później honorowy patronat nad zabytkiem i wysiłkiem 40 lat, przy pomocy przeszło 1500 studentów i ponad 100 pracowników naukowych postawiła sobie za główny cel przywrócenie ZZH w Maleńcu jego dawnej świetności. Efekty można podziwiać do dziś. „Politechnika Śląska jest przyjacielem Powiatu Koneckiego, ale również Powiat Konecki jest przyjacielem Politechniki Śląskiej, co poczytujemy sobie za wielki honor” - podkreślał odbierając statuetkę dr inż. - Krzysztof Nowacki.

Ostatnie wyróżnienia w postaci „Gwoździa Sezonu” – 2012 trafiły w tym roku wyjątkowo do dwóch osób. Wśród nagrodzonych w/w wyróżnieniem znaleźli się:

Tadeusz Czarnecki – za wystawę fotografii – Radoszyce w latach 1909 – 1920. Ekspozycję stanowiły 32 fotografie, pochodzące głównie ze zbiorów prywatnych, które ukazywały różnorodne scenerie i aspekty życia ówczesnych mieszkańców. „Myślę, że ten pomysł, który kołatał mi się po głowie przez wiele lat, żeby mieć swoją autorską i niezależną Galerię, gdzie będę mógł pokazywać nie tylko swoją twórczość, ale i zaprzyjaźnionych autorów ziścił się. Jestem ogromnie szczęśliwy, że w Biłasówce mogę dziś prezentować tematyczne wystawy i dzielić się z mieszkańcami powiatu dorobkiem twórczym wielu interesujących i ciekawych artystów” - mówił Tadeusz Czarnecki – właściciel Galerii Biłasówka w Radoszycach.

Piotr Salata – to druga osoba nagrodzona statuetką „Gwoździa Sezonu 2012”. Postaci Pana Piotra nikomu nie trzeba przedstawiać. To osoba doskonale znana nie tylko Konecczanom. Wybitny wokalista, kompozytor i aranżer. Ostatnia płyta - „Czuła gra” jest swoistym arcydziełem, gdzie można posłuchać nie tylko wspaniałej muzyki, ale i równie doskonałych tekstów. „Jestem wzruszony i z wielką ochotą przybyłem na tą cudowną i niepowtarzalną imprezę. To naprawdę niepowtarzalna chwila w moim życiu” - mówił Piotr Salata odbierając statuetkę.