loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

SPOTKANIE Z GEOMETRIĄ FRAKTALNĄ W ZZH W MALEŃCU

Paweł Goraj - Administrator

W sobotę 16 lutego 2013 roku w sali zdjęcie sztuka fraktalnakonferencyjnej ZZH w Maleńcu odbyło się spotkanie poświęcone fraktalom. Tytuł przewodni konferencji brzmiał: „ Sztuka według algorytmu. Geometria fraktalna”. W pierwszej części odniesiono się do szeroko pojętej sztuki i występowania w niej zjawiska fraktali. Drugą część, znacznie bardziej rozbudowaną poświecono zastosowaniu fraktali w poszczególnych dziedzinach nauki oraz w naszym codziennym życiu. Głównym prelegentem wykładu był Pan dr inż. Andrzej Katunin, któremu towarzyszyły studentki w osobach; Wiwiany Gawron, Pauliny Targowskiej, oraz Klaudii Lewandowskiej z Politechniki Śląskiej.

„Geometria fraktalna, to nowy nurt w geometrii, który powstał dopiero w XX wieku i z geometrią klasyczną ma niewiele wspólnego. W przypadku geometrii fraktalnej mamy do czynienia z bardzo skomplikowanymi kształtami, które są przede wszystkim nieregularne. W Polsce fraktale, są pewną niszą, którą z nowymi zastosowaniami próbujemy wypełnić. Poprzez takie wystawy i spotkania chcemy przekonywać i udowadniać, że matematyka potrafi być również piękna. W naszym kraju stanowczo za mało dzieje się w tej dziedzinie nauki, ale myślę, że z czasem będzie się to poprawiać” - mówił dr inż. Andrzej Katunin.

„Poprzez takie spotkania, każdy może przyjść i zobaczyć czym są fraktale. Być może to zjawisko bardzo skomplikowane, ale przy odrobinie chęci, naprawdę każdy człowiek może to zrozumieć. Mam nadzieję, że nasza przyszłość będzie tak kolorowa jak te fraktale” - mówiła jedna ze słuchaczek wykładu, która przyjechała do Maleńca, aż z Katowic. „Kiedy dowiedziałem się, że jest taka możliwość prezentacji sztuki fraktalnej, która dodatkowo może być zaprezentowana przez naukowców i studentów Politechniki Śląskiej, to powiedziałem sobie, że muszę zrobić wszystko, aby ta wystawa zagościła w Maleńcu. Politechnika Śląska dzięki takiemu rozwojowi myśli technicznej pokazuje jak kreatywną jest uczelnią, na której można badać nowoczesne zjawiska i technologie, dzięki czemu mogą powstawać nowe kierunki myśli i sztuki” - mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu. „Jak słyszeliśmy możliwości fraktali są nieograniczone. Budująca frekwencja, budujący wykład o niezmiernie ciekawej tematyce. Wrażeń w Maleńcu nie brakuje, cieszę się, że Maleniec ma tylu przyjaciół i żyje jako samorządowa jednostka kultury, gdzie w oparciu o tradycję zajmujemy się też nowoczesnością” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki. W spotkaniu udział wzięli liczni goście, wśród których nie zabrakło naukowców z Politechniki Śląskiej na czele z prof. dr hab. inż. Markiem Cieślą. Na sali dominowali jednak młodzi ludzie, których jak mogliśmy się przekonać przyciągnęła tematyka konferencji i chęć poszerzenia własnej wiedzy o niezwykłej materii jaką są fraktale. Z minuty na minutę przybywało gości, organizatorzy musieli donosić dodatkowe ławki, aby wszyscy mogli się pomieścić. Jak mogliśmy się przekonać zjawiska fraktalne otaczają nas prawie z każdej strony i są wszechobecne na naszej planecie. Z roku na rok naukowcy odkrywają coraz to nowe możliwości tych cząsteczek, które już dziś mają zastosowanie w biomedycynie, elektronice, czy ekonomii. Jak się wydaje fraktale mają przed sobą ciekawą perspektywę rozwojową i tylko od nas ludzi zależy jak tą wiedzę wykorzystamy w najbliższej przyszłości.

Końcowym akcentem spotkania, który miał wprowadzić szczyptę humoru, była prezentacja jednej ze stałych mieszkanek Maleńca, kotki o imieniu „Hrabina”, która jako przedstawicielka swojego gatunku zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kota w Maleńcu.