loga aloga bloga c

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„SIĘGAJĄ GDZIE NIKT NIE SIĘGA” - JANUSZ KĘDRACKI I JAROSŁAW KUBALSKI W ZZH W MALEŃCU

Administrator

1 grudnia 2012 roku w ZZH w Maleńcu zdjęcie ZZHodbyło się spotkanie autorskie z twórcami cyklu reportaży - „Odkrywamy Świętokrzyskie” - Januszem Kędrackim i Jarosławem Kubalskim. Wyżej wymieniony cykl zaczął się w czerwcu 2004 roku i to właśnie od powiatu koneckiego, a ściślej mówiąc od Czarnieckiej Góry. Do tej pory twórcy - „odkrywcy” mogą pochwalić się 400 odcinkami, na które pracowali przeszło 8 lat. Panowie zawodowo związani z Gazetą Wyborczą postanowili połączyć obowiązki z pewną pasją, którą okazały się mniej lub bardziej zapomniane ciekawostki i legendy szeroko rozumianej kultury regionalnej, znajdujące się na terenie województwa świętokrzyskiego.

 

Jak mogliśmy się przekonać na własne oczy 1 grudnia w ZZH w Maleńcu Panowie docierają do często zapomnianych miejsc na terenie województwa i starają się dokumentować to co pozostało z historii regionu. Każda z przedstawianych fotografii jest również rozbudowana i okraszona o szczegółowy komentarz, w którym narrator w ciekawy sposób opisuje niezwykłe historie. W ponad 350 zdjęciach mogliśmy zobaczyć ciekawe miejsca, pomniki przyrody, jaskinie, wąwozy, ruiny zamków, dworów, archeologiczne ciekawostki, zegary słoneczne, monumentalne głazy, wspaniałe kościoły, czy tak zwane krzyże pokutne datowane na XIV – XVI wiek. W powiecie koneckim autorzy odwiedzili Rudę Maleniecką, Maleniec, Czarniecką Górę, Korytków, Giełzów i Fałków.

 

GALERIA - Odkrywamy Świętokrzyskie ...

 

„Jak się wchodzi do tego zakładu, to tam się czuję historię. Będąc tutaj ma się nieodparte wrażenie jakby ludzie wyszli na krótką przerwę. W Maleńcu odkryliśmy też, że Pan starosta konecki jest doskonałym przewodnikiem. Tak jak potrafi on opowiadać o technologii produkcji gwoździ, to byliśmy pełni podziwu” - mówili Janusz Kędracki i Jarosław Kubalski.

„Dzisiaj niezwykłe spotkanie niezwykłych ludzi podczas, którego zostaną powiedziane historie niezwykłe. Jeśli ci Panowie mieli przez ponad 8 lat co pisać o województwie świętokrzyskim, to zwróćcie Państwo uwagę, że nasza ziemia ojczysta jest z pewnością jeszcze pełna tajemnic” - mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu i jednocześnie organizator spotkania.