loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Tolerancja i zaufanie to czego potrzebują najbardziej

Paweł Goraj - Administrator

21 marca obchodzimy Światowy Dzień zdjęcie plakatu z napisem światowy dzień osób z zespołem downaOsób z Zespołem Downa. Dzień ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad wydarzeniem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Sama data jest nieprzypadkowa i odnosi się do dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów, który występuje u tych osób. Choć rozwój ludzkości jest niezwykle intensywny, to wciąż potrzeba zwracać uwagę i jednocześnie przypominać ludzkiej świadomości, że wśród nas są osoby z ww. Zespołem. Jak mogliśmy usłyszeć podczas uroczystości, przy okazaniu zaufania i tolerancji, sytuacja społeczna osób z Downem może diametralnie się różnić i znacznie zwiększać ich szanse na uczestnictwo w życiu społecznym.

 

Słowo tylko, ciągle jednak sprawia wiele trudności i nie zawsze pozwala na przełamywane barier, czego z całą stanowczością wciąż bardzo potrzebują osoby z dodatkowym chromosomem.

Kolorowe skarpetki - symbolika, która również, jako przenośnia pokazuje z jednej strony niedopasowanie, ale jednocześnie zwraca uwagę, że przy właściwym podejściu i systemie wsparcia, to niedopasowanie wcale nie musi być hamulcem. W związku z tym wydarzeniem, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie z osobami z Zespołem Downa, w którym uczestniczyły między innymi władze samorządowe Powiatu Koneckiego w osobach: Grzegorza Pieca – starosty, Zbigniewa Kowalczyka – przewodniczącego Rady, Jarosława Staciwy i Dariusza Banasika – członków Zarządu, oraz skarbnik – Edyty Drążkiewicz. Władze MiG w Końskich w tym dniu reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Słoka. Wydarzenie zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zdzisławy i Stanisława Bytnarów w Baryczy, przy współpracy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Końskich. Uroczystość poprowadził dyrektor Ośrodka – Jan Słuszniak. Podopieczni dla przybyłych gości, wśród których znaleźli się również rodzice i przyjaciele placówki oraz dyrektorzy i pracownicy jednostek samorządowych, przygotowali specjalny występ artystyczny, za który otrzymali serdeczne i gromkie brawa.

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - Tolerancja i zaufanie...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

20  21  22

23  24  25

26  27  28

29  30  31

32  33  34

35  36  37

fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich