loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„Z Solecznik bliżej do nieba”

Paweł Goraj - Administrator

Tak w refrenie wyśpiewały dzieci zdjęcie starosty i naczelnika wydziału z powitaniem delegacjii młodzież z Litwy podczas koncertu, jaki odbył się w środę 31 stycznia br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich. Obecni na tym wydarzeniu, starosta Grzegorz Piec i dyrektor szkoły Beata Jakubowska wraz z uczniami, usłyszeli słowa podziękowania, jakie wyraził do zebranych Tadeusz Romanowski - założyciel Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach, jednocześnie radny samorządu rejonu solecznickiego. Wizyta gości – Polaków z Litwy, a konkretnie ze wspomnianych Solecznik stanowiła odpowiedź na akcję charytatywną zorganizowaną przez Powiat Konecki pod hasłem „Paczka dla rodaka na Wileńszczyźnie”. Uzbierane głównie przez młodzież dary osobiście zawiózł starosta Grzegorz Piec tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Przed wspomnianym występem w szkole goście z Litwy uczestniczyli w porannej mszy świętej w kolegiacie św. Mikołaja, gdzie zaprezentowali kolędy śpiewane na Litwie wśród mieszkających tam Polaków, których liczba sięga ćwierć miliona. O historii koneckiego kościoła opowiedział naczelnik Wydziału Promocji i Kultury – Marian Wikiera. Przywołał przy tym wspólnego naszego bohatera narodowego – marszałka Stanisława Małachowskiego – Ojca Konstytucji Majowej, który właśnie w tej świątyni przyjmował chrzest święty. Kolejnym elementem łączącym nasze społeczności jest działalność partyzancka Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”, który zginął na kresach w sierpniu 1944 roku w walce z oddziałami NKWD.

Ponadto zwiedzający park goście mogli przy tym usłyszeć o znamienitych koneckich rodach i historii znajdujących się w tym miejscu zabytków. Polacy z Litwy podczas kilkudniowej wizyty odwiedzili również powiaty: kielecki, włoszczowski, opatowski i jędrzejowski – uczestników wspomnianej akcji dobroczynnej. Podczas pobytu w naszym powiecie delegacja z Litwy korzystała z gościny w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Baryczy.

Adam Kubka

Galeria zdjęć - „Z Solecznik bliżej...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich