loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Laureaci tegorocznych Kuźnic Koneckich trzymają formę

Paweł Goraj - Administrator

Poetka Janina Malicka i śpiewak zdjęcie Bogdana Kuśmierczyka ludowy Bogdan Kuśmierczyk zostali w ostatnim czasie wyróżnieni podczas odbywających się poza granicami powiatu koneckiego konkursach i festiwalach. „To bardzo miłe i niezwykle inspirujące, jak wysiłek twórczy jest zauważany i dodatkowo wyróżniany przez tak zacne grona. Cieszę się z otrzymanego wyróżnienia, które przyznane zostało za opowiadanie oparte na faktach przedstawionych mi przez jego bohatera Jana Krawczyka z Adamowa. Dziękuję Panu Janowi za podzielnie się ze mną tymi bardzo trudnymi i jednocześnie niezwykle wrażliwymi faktami naszej traumatycznej i burzliwej historii” – podkreślała Janina Malicka, konecka poetka wyróżniona podczas Międzynarodowego i Polonijnego Konkursu Literackiego o szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego pt. „Tam, gdzie kamienie mówią po polsku”, który odbył się w Koszalinie.

 

Wyróżnienie kapituła konkursu przyznała koneckiej poetce za opowiadanie pt. „TRZEBA NAM O TYM PAMIĘTAĆ”. Ponad to, Janina Malicka, za zasługi i wkład na rzecz rozwoju kultury, została także laureatką nagrody POETA ROKU 2023, którą przyznaje Królewska Akademia Literatury w Krakowie.

Drugą wyróżnioną osobą z powiatu koneckiego jest doskonale znany śpiewak ludowy Bogdan Kuśmierczyk. Pan Bogdan wyśpiewał Grand Prix w kategorii Solistów podczas XV edycji Festiwalu Folklorystycznego Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń w Odrzywole. Ta zacna nagroda jest tym bardziej warta podkreślenia, gdyż w tegoroczne szranki rywalizacji stanęło blisko 400 osób, które reprezentowały 22 kapele ludowe, 13 zespołów dorosłych, 8 solistów i instrumentalistów, 9 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń oraz 4 zespoły dziecięco – młodzieżowe.

„Jestem szczęśliwy, że mogłem wziąć udział, w tej przepięknej uczcie miłośników tradycji i ludowszczyzny. Dziękuję kapitule festiwalu za, to wyjątkowe wyróżnienie, które utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co kocham robić znajduje uznanie po drugiej stronie sceny.” – zaznaczał śpiewak z Modliszewic Bogdan Kuśmierczyk.

Jak wiemy, z rozmów z Panem Bogdanem miłość do ludowej muzyki przekazała mu jego babcia Anna. Z pewnością, to dzięki jej pasji i czerpaniu, pełnymi garściami wzorców z ludowego wachlarza możliwości twórczej, ta miłość mogła przetrwać i rozwijać się z sukcesem do dziś. Każdy słuchając naszego wokalisty bez żadnej wątpliwości może powiedzieć, że robi to, z ogromną radością i nie ukrywaną satysfakcją.

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć- Laureaci tegorocznych...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

20  21  4

1  2  3

5  6  7

8  9