loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

W atmosferze Koneckiego Września – nocny marsz śladem żołnierzy Robota

Beata Kij

W nocy z piątku na sobotę (01.09/02.09.2023 r.) na zdjeciu uczestnicy nocnego marszu pod pomnikiem Furmanowieodbył się nocny marsz „Śladami II Zgrupowania Partyzanckiego Żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Waldemara Szwieca ps. „Robot”. Nocna wędrówka miała na celu oddanie hołdu poległym bohaterom i przypomnienie brawurowej akcji żołnierzy "Robota".  W tym roku mija bowiem 80 lat od akcji opanowania miasta Końskie z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku przez II Zgrupowanie ze Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” pod komendą ppor. cichociemnego Waldemara Szwieca „Robota”.

Akcja ta miała na celu podtrzymanie na duchu ludności po sierpniowych, masowych aresztowaniach, tudzież zaopatrzenie oddziału i podkreślenie czwartej rocznicy hitlerowskiej agresji . „Robotowcy” w sile około 80 ludzi (wśród nich konecki pluton „Allana”) uderzyli na Końskie, na półtora tysięczny garnizon niemiecki. Korzystając z ciemności oraz całkowitego zaskoczenia wroga, partyzanci po wykonaniu założonych zadań wycofali się, nie ponosząc żadnych strat. Ta imponująca akcja odbiła się szerokim echem w kraju, a wiadomość o niej dotarła nawet drogą radiową do Londynu.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18:30 przed pomnikiem żołnierzy „Robota” w Furmanowie z udziałem przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (Koło w Niekłaniu) z Bolesławem Niedzielskim na czele. Szlak leśny wytyczyli leśnicy: Grzegorz Jóźwik i Eugeniusz Wierzbicki, który ponadto opowiadał szczegóły związane z wydarzeniami sprzed 80’ lat. W tej narracji wspierał go Marian Wikiera – historyk, regionalista. Trasa marszu przebiegała dokładnie tymi samymi drogami, którą przemierzali żołnierze, a mianowicie: Furmanów - Wielka Wieś - Piasek - Bagno - Leśniczówka Stoki - Stary Młyn – Końskie. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, głównie przedstawicieli Nadleśnictw: Stąporków i Barycz, pracowników Starostwa Powiatowego w Końskich ze Starostą Grzegorzem Piecem na czele oraz członkowie Stowarzyszenia Kohorta i jednostek strzeleckich 2026 i 2160.

Organizatorami marszu byli Nadleśnictwa: Stąporków i Barycz z nadleśniczymi Sławomirem Nygą i Wojciechem Bombą na czele oraz Starostwo Powiatowe w Końskich.

Beata Kij

Galeria zdjęć - W atmosferze...

2  3  4

1  5  6

7  8  9

10  11  12

13  14  15

16  17  18

19  20  21

22  23  24

25  26  27

28  29  30

31  32  33

fot. Beata Kij, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich