loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

W atmosferze Koneckiego Września – nocny marsz śladem żołnierzy Robota

Beata Kij

W tym roku mija 80 lat od brawurowej plakat aktualnyakcji opanowania miasta Końskie z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku przez II Zgrupowanie ze Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” pod komendą ppor. cichociemnego Waldemara Szwieca „Robota”.

Akcja ta miała na celu podtrzymanie na duchu ludności po sierpniowych, masowych aresztowaniach, tudzież zaopatrzenie oddziału i podkreślenie czwartej rocznicy hitlerowskiej agresji. „Robotowcy” w sile około 80 ludzi (wśród nich konecki pluton „Allana”) uderzyli na Końskie, na półtora tysięczny garnizon niemiecki. Korzystając z ciemności oraz całkowitego zaskoczenia wroga, partyzanci po wykonaniu założonych zadań wycofali się, nie ponosząc żadnych strat. Ta imponująca akcja odbiła się szerokim echem w kraju, a wiadomość o niej dotarła nawet droga radiową do Londynu. Po wielu latach kombatanci – podkomendni zaczęli organizować uroczystości, które od ponad trzydziestu lat nabrały kształtu Koneckiego Września, stając się patriotycznym świętem nie tylko mieszkańców ziemi koneckiej, w trakcie którego filary stanowią sobotni Apel Poległych oraz niedzielna Msza Polowa.

Odbywają się przy tej okazji okolicznościowe koncerty, różnego rodzaju spotkania, czy odwiedzanie miejsc pamięci.

W atmosferę przeżywania Koneckiego Września doskonale wpisuje się inicjatywa zorganizowania nocnego marszu „ŚLADAMI II ZGRUPOWANIA PARTYZANCKIEGO ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ POD DOWÓDZTWEM WALDEMARA SZWIECA PS. „ROBOT”, który rozpocznie się 1 września o godz. 18.20. w Furmanowie przy Pomniku Robota.

Warto zauważyć, że taka inicjatywa nocnego marszu przez las dla upamiętnienia bohaterów Koneckiego Września jak do tej pory nie miała jeszcze miejsca. Tym bardziej powinna cieszyć amatorów pieszych wędrówek i chętnych poznawania nie tylko historii regionu.

Zapisy i szczegóły pod telefonem Nadleśnictwa Stąporków. Zapraszamy do tej szczególnej nocnej pieszej wędrówki!

Marian Wikiera