loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Pszczelarstwo to też rolnictwo – uroczyste obchody w powiecie koneckim

Paweł Goraj - Administrator

Data 8 sierpnia w kalendarzu polskichzdjęcie grupowe z uroczystego otwarcia pszczelarzy jest szczególna. To wtedy uroczyście organizowany jest Dzień Pszczoły, oraz wydarzenia poświęcone właśnie tym wspaniałym owadom, których znaczenie dla całego środowiska jest wręcz bezcenne. Koneckie obchody miały w tym roku wyjątkowy charakter, bo uroczystość swą obecnością uświetnił sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Robert Telus. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Konecki – Grzegorz Piec. Wydarzenie odbyło się w plenerze ZZH w Maleńcu, a poprowadzili je dobrze znani pasjonaci pszczelarstwa na ziemi koneckiej i piotrkowskiej - Józef Kołaczek i Sławomir Cichy.

 

„Nie ma rolników bez pszczelarzy, a pszczelarzy bez rolników. Ta współpraca była, jest i powinna być zawsze, jak najlepsza. Tu zawsze potrzebne jest, jak najlepsze wzajemne zrozumienie. Pszczoła i ul, to symbol dobrej pracy, czego życzę nam wszystkim i całej Polsce” – podkreślał, podczas uroczystości odbierając statuetkę Przyjaciela Pszczelarstwa z rąk Józefa Kołaczka – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Robert Telus.

„To bez wątpienia bardzo ważna misja, jaką państwo kontynuujecie i dajecie nam wszystkim przykład do owocnej współpracy. Dziękuję, za wasze poświęcenie i codzienny trud w trosce o dobro tych, niezwykle ważnych dla ludzi owadów. Dziękuję również Panu Ministrowi, że pszczelarze mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie w swej codziennej pracy” – zaznaczał starosta  - Grzegorz Piec.

W tej uroczystej chwili udział wzięli m. in. pszczelarze: z Końskich, Fałkowa, Radoszyc, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna i Radomska. W tym wydarzeniu wzięli udział również: Michał Cichocki – radny Rady Powiatu Koneckiego, wójt Fałkowa - Henryk Konieczny, któremu towarzyszyła skarbnik - Anna Wajnberger, oraz wójt Żarnowa Krzysztof Nawrocki. Władze Polskiego Związku Pszczelarskiego reprezentowali: prezydenci PZP w Warszawie -  Stanisław Ból i Zbigniew Kołtowski oraz  wiceprezes RZP w Piotrkowie Trybunalskim - Józef Olejniczak wraz z sekretarzem - Adamem Wawrzyńczakiem.

Uroczystości tej towarzyszyły poczty sztandarowe pszczelarzy: z Końskich, Radoszyc i Fałkowa. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał główny organizator wydarzenia, wieloletni pszczelarz i prezes pszczelarzy w Fałkowie i Piotrkowie Trybunalskim – Józef Kołaczek.

„Chodź małe i z pozoru bezbronne, są bezcenne dla ekosystemu, stanowią blisko 2/3 wszystkich gatunków zwierząt, które zostały dotychczas opisane” – przypominał podczas wystąpienia pasjonat pszczelarstwa, prezes – Józef Kołaczek.

To wyjątkowe święto uświetnił okolicznościową modlitwą ks. Dariusz Krok z parafii w Fałkowie, który również pobłogosławił zgromadzonych pszczelarzy.

Ministerialne medale ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA, które wręczał osobiście Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Robert Telus w asyście Starosty Koneckiego – Grzegorza Pieca powędrowały do: Mariana Nowaka, Zbigniewa Palucha, Tadeusza Cieślaka, Ryszarda Tutaka, Antoniego Trojanowskiego, Stanisława Janiszewskiego, Wojciecha Biłka, Artura Strzelczyka, Sławomira Cichego. Stanisława Ślęzakiewicza, Piotra Robaszka i Rafała Goworka.

Medal im. ks. dr. Jana Dzierżona, za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa otrzymał Wojciech Dziuba.

Puchary w rywalizacji Pasieka Roku 2023 otrzymali Państwo: Elżbieta i Artur Strzelczykowie, oraz Honorata i Krzysztof Witczakowie. Natomiast statuetki Pszczelarz Roku 2023 powędrowały do: Krzysztofa Jaskólskiego, Sławomira Wiecha, Stanisława Sobczyka i Mieczysława Dębeckiego. Starosta – Grzegorz Piec wręczył natomiast specjalne podziękowania dla Tomasza Kusy, za wyjątkowe działania na rzecz pszczelarstwa na Ziemi Koneckiej.

Brązowymi odznakami PZP odznaczeni zostali: Mateusz Łoś i Michał Łuczyński. Pszczelarze Ziemi Piotrkowskiej oraz Końskich wręczyli specjalne podziękowania i dyplom dla Józefa Kołaczka, za jego wieloletni wysiłek i ogromne zaangażowanie na rzecz szeroko rozumianego pszczelarstwa, które swym zasięgiem działania daleko wykracza poza granice powiatu koneckiego i ziemi piotrkowskiej.

Obecni na uroczystości mieli również niepowtarzalną okazję posłuchać wyjątkowego i niezwykle merytorycznego wykładu na temat apiterapii, który zaprezentował - Czesław Korpysa – nauczyciel Technikum Pszczelarstwa w Sulejowie.

Ostatnim punktem wydarzenia był pokaz miodobrania, które wykonano w nowym typie ula o nazwie Flow. Z tym rodzajem rozwiązania zapoznawał zgromadzonych Tomasz Kusa. Ul typu Flow umożliwia miodobranie bez konieczności otwierania ula i wyjmowania plastrów, oraz pracy przy wirowaniu ramek. Zbudowany jest z dwóch korpusów, ale jak zapewniał prelegent można zastosować tzw. nadstawki. W części miodnej mamy 7 ramek z tworzywa sztucznego, gdzie po ich posmarowaniu woskiem pszczoły składają miód. Po kilku wykonanych czynnościach miód spływa, specjalnie zamontowanymi plastikowymi rurkami wprost do słoików. To rozwiązanie nie przekonuje jednak Pana Wojciecha Biłka, pszczelarza z wieloletnim doświadczeniem, który mówi wprost,:

„Jestem i będę tradycjonalistą, a plastik mnie nie przekonuje. Cena 2.400 zł za taki ul z pszczołami wydaje mi się zbyt duża. Według mnie obsługa samego ula też nie należy do zbyt prostych mimo pokazanej nam tu dziś prezentacji”.

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - Pszczelarstwo to też...

2  3  4  5

6  7  8  9

10  11  12  13

14  19  19  20

21  22  23  25

26  27  28  29

30  31  32  34

35  36  37  38

39  40  42  43

45  51  53  54

58  61  63  68

79  80  81  83

fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich