loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Katyń nie zapomnimy

Paweł Goraj - Administrator

Katyń, to jedna z wielu bardzo bolesnych zdjęcie tabliczki z alei katyńskiejlekcji historii narodu polskiego. O tym, co wydarzyło się w na początku kwietnia 1940 roku Polacy z pewnością nigdy nie zapomną. Przez wiele lat powojennego ustroju Polski wiedza o zbrodni w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i wielu innych miejscowościach na wschodzie skrzętnie była ukrywana lub wręcz blokowana, ale dzięki patriotycznej postawie wielu polskich rodzin, ta wstrząsająca historia mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

W czwartek 13 kwietnia br. w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej władze powiatu koneckiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Alei Katyńskiej w Końskich, gdzie zasadzone są symboliczne dęby, upamiętniające to tragiczne wydarzenie i jednocześnie przypominające Konecczanom, że 112 osób z pośród ponad 22 tysięcy pomordowanych w miejscach kaźni, pochodziło z obszaru dawnego powiatu koneckiego. Wśród delegacji znaleźli się: starosta – Grzegorz Piec, wicestarosta – Wiesław Skowron, Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady, Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik – członkowie Zarządu, Łukasz Kubka – wiceprzewodniczący Rady, Michał Cichocki – radny powiatowy, Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia oraz Marcin Latański – zastępca dyrektora PUP. O tym wydarzeniu pamiętali również przedstawiciele koneckiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości w osobach: Lilianny Brożyny – radnej powiatowej, Jacka Werensa – dyrektora PUP oraz Marcina Wiadernego – zastępcy naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia.

„Pamiętajmy o naszych bohaterach, pamiętajmy o ludziach, którzy zginęli za naszą wolność. Chwała bohaterom” – mówił starosta Grzegorz Piec.

Rys historyczny przypomniany został przez Mariana Wikierę – naczelnika Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, historyka i regionalistę.

Była to elita ówczesnej Rzeczypospolitej. Przypomnę, że wtedy wymordowano ponad 22 tysiące polskich obywateli: urzędników, policjantów, czy księży. Sejm w 2007 roku ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 13 kwietnia 1940 roku na światło wyszła informacja o odkryciu w Lesie Katyńskim ponad 3 tysięcy polskich oficerów”- podkreślał Marian Wikiera.

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - Katyń nie zapomnimy...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19  20

fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich