loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Wspomnienie „Niezłomnego Żołnierza” Władysława Nowaka

Paweł Goraj - Administrator

Pierwsze dni marca w Powiecie Koneckim 1ato czas przypominania żołnierzy drugiej konspiracji skazanych przez władze PRL na zapomnienie. W Czermnie 4 marca 2023r. uczczono pamięć Władysława Nowaka, jednego z tych niezłomnych bohaterów Ziemi Koneckiej, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny. W uroczystościach zorganizowanych przez parafię w Czermnie uczestniczył również starosta Grzegorz Piec oraz radna Rady Powiatu - Danuta Leśniewicz.

 

Warto przybliżyć sylwetkę tego wciąż mało znanego bohatera szerszemu gronu mieszkańców naszego powiatu. Władysław Nowak urodził się we wsi Gustawów. Od 26 lutego 1919 do 9 lutego 1922 roku pełnił ochotniczą służbę w Wojsku Polskim, a następnie od 1.06.1922 r. do połowy września 1939 r w Policji Państwowej. Jak czytamy we wspomnieniach córki – Marii Pozierak:

„Ojciec, wiem to z całą pewnością, był zaprzysiężonym członkiem ZWZ, gdy zbliżał się front ,uciekł z kolegami i ukrywał się u rodziny w Iwaniskach, następnie aresztowany przez NKWD, osadzony w więzieniu w Sandomierzu, odbity przez żołnierz AK i wyposażony w fałszywe dokumenty dociera do Namysłowa, gdzie spotyka się z żoną i dziećmi. Po paru miesiącach ukrywania się wrócił do domu rodzinnego na Gustawów. W nocy 31 października 1951r. gdy brzegiem lasu przemieszczała się obława bezpieki i KBW, nie wytrzymał nerwowo i wskoczył ze strychu, aby dobiec do lasu ok. 50 m, dosięgła go seria z karabinu maszynowego. Trafiony trzykrotnie w brzuch i rękę, ojciec padł ciężko ranny. Ubecy odwieźli go zaraz samochodem do szpitala w Końskich. Zmarł w męczarniach 1 listopada 1951r. Po dostarczeniu ciała do kaplicy kościelnej w Czermnie samochodem UB, pochowaliśmy go na cmentarzu parafialnym w Czermnie w grobie rodziców, stawiając nagrobek”.

Władysław Nowak został odznaczony medalami : przez 26pp za Wołyń i 3 x krotnie przez Państwową Policję, odszedł na wieczna warte przeżywszy lat 52. Cześć Jego Pamięci!

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Wspomnienie...

2a  3a  4