loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Czy region świętokrzyski to tylko atrakcyjne miejsce do rekreacji i wypoczynku?

Paweł Goraj - Administrator

Firma Nexera to infrastrukturalna zdjęcie z logiem region świętokrzyskigrupa telekomunikacyjna, budująca nowoczesną światłowodową sieć dostępową na obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski w ramach jednego z najważniejszych programów polskiego rządu – Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Realizując zadania umożliwiające szybki i łatwy dostęp do sieci internetowej, bada jednocześnie preferencje mieszkańców i wpływ tej infrastruktury na różne aspekty życia takie jak nauka, praca, spędzanie wolnego czasu, czy prowadzenia własnego biznesu.

 

W opublikowanym ostatnio raporcie #RegionyNEXERY2022 możemy przeczytać wiele ciekawych informacji dotyczących preferencji mieszkańców czterech regionów Polski w tym świętokrzyskiego.

Cieszy niewątpliwie fakt, że 53 proc. mieszkańców regionu świętokrzyskiego czuje sentyment do swoich małych ojczyzn. Poprawia się jakość życia mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Badani po raz kolejny docenili swoje miejsce zamieszkania przede wszystkim pod względem możliwości spędzania wolnego czasu oraz życia ogólnie. Ten optymistyczny obraz regionu burzy jednak znaczne zróżnicowanie wyników ze względu na wiek respondentów. Ludzie młodzi, startujący w życie i planujący swoją przyszłość, w tym zawodową, już mniej optymistycznie postrzegają szanse, jakie im oferuje region świętokrzyski. Wciąż ponad 1/3 osób w wieku 25-40 lat planuje przeprowadzkę w ciągu najbliższych trzech lat.

Nexera zapytała mieszkańców również o to, co jest konieczne, aby ludzie z miast chcieli się przeprowadzać do mniejszych miejscowości. Zdaniem badanych najistotniejszą kwestią jest łatwy dojazd do większego miasta oraz możliwość pracy zdalnej. Dostęp do szybkiego Internetu jest, według ankietowanych, praktycznie tak samo istotny, jak możliwość spędzania wolnego czasu blisko natury.

Ważne i aktualne pozostaje zatem pytanie, czy nowe możliwości skomunikowania świętokrzyskiego z większymi aglomeracjami i rozbudowa światłowodowej sieci szybkiego Internetu umożliwiającą pracę zdalną, szczególnie w sektorze nowoczesnych technologii, zmienią sytuację i choć częściowo odwrócą ten niekorzystny trend migracyjny?

Adam Kubka