loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Drogowy świat – „W pijanych okularach”

Paweł Goraj - Administrator

To już kolejna akcja w ramach zdjęcie grupowe uczestników spotkania na placu z młodzieżą szkolnąKoneckich Dni Profilaktyki, która tym razem zwraca uwagę na alkohol i substancje psychoaktywne. Młodzież z II LO w Końskich mogła doświadczyć takich wrażeń dzięki akcji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, które w tym obszarze współpracowało z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i KPP w Końskich.

 

„Dziś spotykamy się na tym placu w celu wypróbowania jazdy w alko – goglach tzw. „pijanych okularach”. Moje spostrzeżenie po założeniu tych imitujących spożycie alkoholu okularach, szczególnie jako kierowcy, jest tragiczne. Nie można w ogóle się skupić nad jazdą, a słupki ustawione na placu zlewają się w jedną całość. Nie polecam absolutnie takiej jazdy” – podkreślała dyrektor PCPR w Końskich – Urszula Przygodzka.

Nasze przepisy pozwalają wartość alkoholu dla kierujących do 0,09 mg/l. Od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l jest już stan po użyciu alkoholu, co skutkuje dla kierującego autem, zatrzymaniem prawa jazdy do roku czasu i karą grzywny zaczynającą się od 3 tys. zł. Przy stanie nietrzeźwości od 0,26 mg/l wzwyż, kary zaczynają się od 7 tys. zł. i skutkują zakazem prowadzenia pojazdu na minimum 3 lata. Kierowca, który wsiądzie za kierownicę pomimo zakazu prowadzenia auta i zostanie zatrzymany, może nawet liczyć się z mandatem do 30 tys. zł. i dalszym postępowaniem sądowym. Kierowcy, którzy jeżdżą po użyciu i w stanie nietrzeźwości rowerem, bo takie wykroczenia też odnotowujemy, muszą się liczyć w zależności od wydychanego alkoholu, z karami od 1000 do nawet 2 500 tys. zł” – informowała nas sierż. szt. - Sylwia Soboń, z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Końskich.

„Ci, którzy już próbowali zakładać alko - gogle są zaskoczeni jak ciężko jest się w nich poruszać, a co dopiero wsiąść do auta i próbować go prowadzić. Mam nadzieje, że to będzie skuteczna przestroga przed życiowymi błędami, których możemy uniknąć. Dziękuję organizatorom za tą jakże pouczającą lekcję rozwagi i wyboru” – podsumowywał Kamil Sobierajski – pedagog z II LO obecny na placu wraz z młodzieżą.

„Moje wrażenia po jeździe w tych okularach, są okropne podobnie jak wszystkich, którzy tego próbowali przed mną. Alkohol i samochód, to bardzo złe połączenie. Bardzo zakłóca, to obraz i czasami ciężko było mi nawet dostrzec słupki ustawione na torze. Zupełnie inaczej ocenia się wtedy odległość i kierunek” – dzielił się z nami swymi spostrzeżeniami Marcin Szyposzyński z Inspekcji Sanitarnej w Końskich.

Wszyscy, którzy próbowali poruszać się w tych specjalnych okularach mieli dość jednoznaczne odczucia, które powodowały zdecydowanie zniekształcone i ograniczone pole widzenia. Każdy kto wsiada za kierownicę wiedząc, że jest pod wpływem alkoholu i tu podkreślmy obojętnie jakiego i obojętnie w jakiej ilości, może żałować tej decyzji do końca swojego życia. Hasło: „PIŁEŚ - NIE JEDŹ!” powinno zdecydowanie mocniej trafiać do wszystkich potencjalnych śmiałków, bo wybór powinien być tylko jeden: ŻYCIE.

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - Drogowy świat...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich