loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Jak przygoda, to w Estonii

Beata Kij

W ramach współfinansowanego przez Unię Europejską na zdjeciu uczniowie i nauczyciele II liceum ogolnoksztacacegoprogramu Erasmus+, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie po raz kolejny odwiedzają różne kraje. W dniach od 19 do 25 marca br. przebywali w Estonii. Do Parnawy, nadmorskiego uzdrowiska, pod opieką nauczycielek: M. Świtakowskiej, J. Kozubskiej oraz G. Stolarskiej-Dukat wyjechali: E. Młodawska, J. Skwarek, M. Łyczek, J. Kozubski. Obecna edycja programu przebiegała pod nazwą „Spa Towns: places of civilization and health“ –„ Miasta uzdrowiskowe: miejsca cywilizacji i zdrowia”  i obejmowała udział młodzieży z Bułgarii, Portugalii, Niemiec, Polski i Estonii.

Jednym z istotnych punktów były prezentacje poszczególnych krajów, dotyczące recept na zdrowie, młodość i urodę, praktykowanych przez pokolenie dziadków. Zostały one poprzedzone wykładem wygłoszonym przez specjalistę z zakresu farmakognozji - prof. Aina Raala. Uczniowie w grupach międzynarodowych przygotowywali także mieszanki ziołowe, komponując skład wg własnego uznania.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w interaktywnym Muzeum Zdrowia w Tallinie, gdzie można było m.in. prześledzić kolejne etapy rozwoju gatunku Homo sapiens, a także przyswoić przekazaną w ciekawy sposób wiedzę, dotyczącą rozwoju medycyny i funkcjonowania ludzkiego ciała. Przebywając w Parnawie, uczniowie mieli również okazję zapoznać się z historią letniej stolicy Estonii. Uczestniczyli w warsztatach muzycznych poświęconych twórczości Raimonda Valgre, które zakończyły się wspólnym śpiewaniem utworów słynnego kompozytora. Oprócz tego zostali zapoznani ze specyfiką języka estońskiego oraz podstawowymi zwrotami.

Młodzież miała możliwość udziału w warsztatach aktorskich, a także wykazania się talentem scenicznym pod profesjonalnym okiem p. Meelisa Sarv, inscenizując narodowe legendy związane z motywem wody. Mogła również zrealizować pomysł na wodną abstrakcję, malując swoje graficzne projekty piaskiem.

Podczas tygodniowego pobytu międzynarodowy zespół uczniowski odwiedził znane Spa Hedon oraz uzdrowiskowe miasto Haapsalu, gdzie podziwiał lokalną architekturę i zimowe nadbałtyckie krajobrazy. Uczniowie przemierzyli średniowieczną starówkę w Tallinie, zwiedzili zamek w Haapsalu oraz odbyli wycieczkę do Parku Narodowego Matsalu.

 Zwieńczeniem wyjazdu było uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom certyfikatów.

Pobyt w Estonii przyczynił się nie tylko do poszerzenia wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia, zgodnie z dewizą „sanus per aquam”, ale stanowił również okazję do zapoznania się z historią i kulturą tego kraju. Spotkanie w międzynarodowej grupie potwierdziło, że tam, gdzie rodzi się przyjaźń, znikają granice.

A.Stolarska-Dukat

Galeria zdjęć - Jak przygoda...

IMG 9599  IMG 9608  IMG 9692

IMG 9680  IMG 9683  IMG 9756

fot. arch. A.Stolarska-Dukat