loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Niezwykła wystawa w Skarżysku – to trzeba zobaczyć!

Beata Kij

W piątek 6 maja br. w Muzeum Orła Białegona zdjeciu gwiazda orderu orla bialego w Skarżysku-Kamiennej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich”. W trzech salach ekspozycyjnych zgromadzonych zostało blisko 150 medali z dawnych lat. Z racji tematyki wystawa ta przybrała charakter ogólnopolski, bo mało jest miejsc, w których „na raz” udało się zgromadzić tyle bezcennych orderów i odznaczeń z ostatnich 300 lat. Z punktu widzenia gospodarzy wystawy poczesną rolę zajmuje na niej Order Orła Białego – najważniejszy  w rodzimej hierarchii odznaczeń.

Wiele miejsca zajmują tu też krzyże Virtuti Militari, których 230. rocznicę wprowadzenia czcić będziemy już za kilka tygodni. Do czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego sięgają też zgromadzone ordery Św. Stanisława. W tym miejscu warto nadmienić, że wymienionymi orderami Orła Białego i Św. Stanisława odznaczony był konecczanin Stanisław Małachowski – marszałek Sejmu Wielkiego.

Wśród przedstawionej kolekcji znalazły się również odznaczenia z wielu krajów m.in. ordery z czasów Jerzego I, Elżbiety II. Wystawiono też krzyż gen. Stanisława Maczka, docenionego za kampanię holenderską i oczywiście francuską Legię Honorową. Jak mogliśmy się dowiedzieć to odznaczenie otrzymało aż 1800 Polaków, stanowiąc w tej liczbie drugą nację po Francuzach.

Cenne eksponaty zaprezentowano zarówno w gablotach, jak i na manekinach. Uzupełnieniem wystawy medali była ekspozycja białej broni, krócic i pistolety.

- Jestem przekonany, że każdy znajdzie na tej wystawie, to czego poszukuje jego historyczna dusza. Na wystawie mamy nie tylko medale polskie, ale są też ordery z całej Europy. Każdy medal to historia, historia państwa, człowieka. To medale i odznaczenia obrazujące wzloty i upadki naszej ojczyzny – podkreślał dyrektor Muzeum Orła Białego - Grzegorz Bień.  

Piątkowy wernisaż stał się okazją do podziękowań,  otrzymali je ludzie, którzy przyczynili się do powstania tej niezwykłej ekspozycji: dr Zbigniew Dunin – Wilczyński i pochodzący ze Skarżyska dr inż. Sylwester Gładyś. Udanej wystawy gratulowali skarżyskim muzealnikom, m.in. starosta konecki Grzegorz Piec, reprezentująca Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty Małgorzata Połeć, dyrektorzy muzeów z Siedlec i Starachowic. Nie zabrakło też głosów skarżyskich radnych: Jerzego Stopy, Andrzeja Warwasa i Bogusława Cioka, który jest też członkiem społecznej Rady Muzeum.
Kompozycję wystawy przygotował  jej kurator – Artur Buńko a o szatę graficzną, fotograficzną oraz filmową zadbał Dariusz Turek. Tłumaczeń całości tekstów na język angielski dokonał Piotr Sasal. Ekspozycja będzie czynna do końca listopada tego roku.

Jak zaznaczył na zakończenie starosta konecki Grzegorz Piec w rozmowie z dyr. G. Bieniem: Taką wystawę powinna obejrzeć szczególnie młodzież!

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Niezwykła wystawa...

2  2a  1

7  8  9

11  16  072

092  IMG 9030  IMG 9029

IMG 9031  IMG 9036  IMG 9037

IMG 9044  IMG 9040  IMG 9043

fot.arch. Starostwo Powiatowe w Końskich