loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

XIII SESJA RADY POWIATU KONECKIEGO

12 grudnia 2011 roku w sali konferencyjnej zdjęcie 13 sesja rady powiatuStarostwa Powiatowego w Końskich odbyła się XIII sesja Rady Powiatu, w której wzięło udział 21 radnych. Projekt porządku obrad przewidywał podjęcie następujących tematów:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

  2. Przyjęcie protokółu z X, XI I XII zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Powiatu,

  3. Przyjecie porządku obrad,

  4. Informacja starosty o pracy Zarządu Powiatu między sesjami,

  5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:

     

    - zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Koneckiego na lata 2011-2019,

    - zmian w budżecie Powiatu Koneckiego na 2011r.,

  6. Informacje o stanie bezrobocia na terenie powiatu,

  7. Interpelacje i zapytania radnych.

  8. Wnioski i oświadczenia radnych,

  9. Sprawy różne,

  10. Zakończenie obrad XIII sesji Rady Powiatu.

 

Obrady XIII sesji Rady Powiatu zdominowało dość obszerne wystąpienie dyrektora PUP w Końskich Marka Krawczyka, który w sposób szczegółowy przedstawiał informację o stanie bezrobocia na terenie powiatu, uwzględniające zmiany na rynku pracy w okresie od stycznia do końca listopada 2011 roku. I tak na dzień 30 listopada liczba bezrobotnych na terenie powiatu wynosiła 7106 osób, natomiast stopa bezrobocia wynosiła 21,2 %. Najliczniejszą grupą bezrobotnych stanowią jednak kobiety i jest ich aż 54%, następnie są osoby bezrobotne, które zamieszkują wieś - 5085. Od początku roku zarejestrowano 7549 bezrobotnych, z czego 1976 osoby w momencie rejestracji nabyły już prawo do zasiłku. W tym okresie 7513 osób wyłączono z ewidencji PUP z następujących przyczyn: 1364 osoby z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy, 3789 osób w związku z podjęciem pracy oraz 2360 osób z innych przyczyn, w tym również osobistych. Nastąpił także wzrost osób bezrobotnych do 25 roku życia i do dnia 30 listopada 2011 roku ich liczba wynosiła 1441, dość dużą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne – 51,8% oraz bezrobotni bez doświadczenia zawodowego – 1761 osób, z czego w tej grupie jest aż 1034 kobiety. Bezrobotnych bez wykształcenia średniego w powiecie koneckim jest 3824 osoby. W bieżącym roku PUP wykorzystał kwotę 10 mln 417 tys. na różne formy aktywizacji i walki z bezrobociem. Istnieje również realna szansa otrzymania dodatkowych środków z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w kwocie ponad 149 tys., które mogłyby być przeznaczone na dwie formy walki z bezrobociem, takie jak: rozpoczęcie działalności przez bezrobotnego oraz tworzenie miejsc pracy przez pracodawców. Dzięki specjalnym programom strukturalnym zaktywizowano 75 bezrobotnych, którzy dostali środki w kwocie około 20 tys. zł na rozpoczęcie własnej działalności. W takiej samej kwocie środki otrzymało 25 pracodawców, którzy utworzyli miejsca pracy. Do pewnych zalet programów specjalnych należą bez wątpienia określone elementy wspomagające, do których mogą należeć takie działania jak choćby pomoc księgowa, czy 3 miesięczna opłata za składki ZUS. Dodatkowo osoby, które odbywały staże mogły skorzystać z możliwości zakupu roweru, z czego skorzystało 25 osób. „Szansa na dodatkowe środki w przyszłości jest w zasadzie tylko w programach specjalnych, które są obwarowane dość wysokim stopniem efektywności wynoszącym minimum 70%. Pracownicy PUP odwiedzają pracodawców i przedstawiają im przygotowana wcześniej ankietę prosząc o jej wypełnienie. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom będziemy mogli dość trafnie wyłonić grupę osób bezrobotnych, by móc uzyskać na ten cel środki” - mówił Marek Krawczyk – dyrektor PUP w Końskich. Od dyrektora dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie wpłynęło również 35 ofert pracy od powstającego marketu Tesco. Wszyscy chętni mogą jeszcze składać swoje CV.

W tym punkcie obrad zabrała głos Helena Obara – radna, która pytała dyrektora PUP między innymi o sytuację pracowników koneckiego PKS- u, o trudną sytuację w Ceramice Valdi oraz miała zastrzeżenia co do pracy części pracowników PUP. W odpowiedzi radna usłyszała, że PUP w Końskich nie otrzymał żadnych formalnych wiadomości na temat upadłości koneckiego PKS-u niemniej jednak już od dawna wiadomo o bardzo trudnej sytuacji w tym przedsiębiorstwie. W tej sytuacji dyrektor widzi przynajmniej dla części pracowników przedsiębiorstwa możliwości w postaci przekwalifikowań zawodowych. „Pewne działania będziemy starali się podejmować i w miarę możliwości przedstawiać dla tych pracowników jakąś ofertę. Jeśli chodzi o Ceramikę Valdi w Stąporkowie, to otrzymaliśmy potwierdzenie, że stanowiska pracy, na które firma dostała środki z PUP w Końskich są utrzymywane, lecz w tej chwili potwierdzam dość sporą rotację na tych stanowiskach . Mam nadzieję, że właściciel przedsiębiorstwa upora się z trudnościami i zakład będzie istniał” - mówił Marek Krawczyk. W punkcie interpelacji i zapytań radnych głos zabrał radny Krzysztof Wojcierowski, który postulował o wzmożone kontrole Inspekcji Transportu Drogowego w związku z notorycznym łamaniem przepisów przez samochody ciężarowe w kwestii przeładowywania ładunków, co skutkuje degradacją infrastruktury drogowej. W tym punkcie obrad padły też podziękowania dla Stanisława Mościńskiego – dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych za rzetelną i solidną pracę dotyczącą wykonania rowów między Sokołowem Starym i Sokołowem Nowym. Podziękowania w imieniu miejscowej społeczności składał radny Kazimierz Pasterczyk.