loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

63 dni zmagań

Paweł Goraj - Administrator

"KAŻDEGO MIESZKAŃCA NALEŻY zdjęcie przedstawicieli powiatu koneckiego na uroczystości godziny "W"ZABIĆ - NIE WOLNO BRAĆ ŻADNYCH JEŃCÓW. WARSZAWA MA BYĆ ZRÓWNANA Z ZIEMIĄ" – tak mówił Erich von dem Bach Zelewski - Dowódca Sił Wyznaczonych Do Stłumienia Powstania.

Dokładnie 77 lat temu 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, potocznie nazywanej godziną „W” rozpoczęło się jedno z największych i najbardziej krwawych powstań w okupowanej Europie. Przez 63 dni Powstańcy walczyli z niemiecką nawałą i wyjątkowym okrucieństwem, z wyraźnym upodobaniem do ludności cywilnej okupowanej Warszawy.

Dziś, w wolnej Polsce bez żadnych obaw, można mówić, że odpowiedzialni za Powstanie są Niemcy, nie jacyś naziści. O tym wyjątkowym poświęceniu, gdzie pragnienie wolności było silniejsze niż śmierć, pamięta cała Polska zatrzymując się w godzinie „W” i upamiętniając heroizm mieszkańców stolicy i walczących żołnierzy Armii Krajowej.

Mieszkańcy Powiatu Koneckiego, władze samorządu powiatowego i gminnego, służby mundurowe, harcerze, członkowie jednostek strzeleckich, organizacje i uczniowie koneckich szkół zgromadzili się w centrum Końskich, by wziąć symboliczny udział w uroczystościach. Wcześniej delegacje władz powiatowych i gminnych, na czele z kombatantami, złożyły symboliczne kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą w kościele św. Anny, która upamiętnia uczestników Akcji „Burza”. Mszę w intencji ojczyzny celebrował dziekan ks. Andrzej Zapart, podkreślając bohaterski czyn i wielką lekcje patriotyzmu w wykonaniu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Każdy kto neguje sens decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego błądzi, bo nie wczytuje się w biogram tamtego pokolenia - podkreślał podczas uroczystości centralnych Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Niemcy wycofując się z Warszawy pozostawili miasto gruzów, a bestialstwo którego się dopuszczali na ludności cywilnej, nigdy nie może być zapomniane. Nie bez znaczenia jest również wyjątkowa bierność sowietów, którzy stali już u bram Warszawy i z satysfakcją przyglądali się rzezi mieszkańców stolicy i Powstańców. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - 63 dni zmagań...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

20  21  22

23  24  25

26  27  28

29  30  31

32  33  34

35  36  37

38  39  40

41  42  43

44  45  46  47

fot. Paweł Kubiak

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich