loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Po sąsiedzku… smacznie i na ludowo

Paweł Goraj - Administrator

W niedzielę 11 lipca, na placu przy szkole wspólne zdjęcie przedstawicieli władz i zaproszonych gości na scenie podczas imprezy plenerowejpodstawowej w Mniowie było niezwykle gwarno. Wszystko to za sprawą kolejnej edycji konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę powiatu kieleckiego. W tym roku tematem przewodnim były „Dania jarskie. Smaki lata”. O najwyższe laury rywalizowało 29 dań z 11 gmin. Zmaganiom tym towarzyszyła muzyka ludowa w wykonaniu 5 zespołów ludowych, które wystąpiły na scenie. Podtrzymując dobrosąsiedzkie stosunki z Powiatem Kieleckim, na zaproszenie starosty Mirosława Gębskiego, w wydarzeniu tym uczestniczył również Starosta Konecki Grzegorz Piec. Wśród gości obecni byli parlamentarzyści z naszego regionu: Posłowie na Sejm RP Krzysztof Lipiec i Mariusz Gosek, senator RP Krzysztof Słoń oraz przedstawiciele świętokrzyskich władz samorządowych.

 

Potrawy oceniało jury z profesjonalnym kucharzem Konradem Stokowcem na czele. Najsmaczniejszym daniem 2021 roku w powiecie kieleckim został „Ogród bęczkowski zamknięty w sakiewce”. Przygotowały go Panie z KGW Korale Radostowej.

„Wszystkie zioła, warzywa, praktycznie wszystkie produkty, które były w potrawie, były z naszego ogródka, więc są naturalne, zdrowe. Najbardziej zaskakującym był dodatek komosy ryżowej, bo ona spajała wszystkie te produkty zamknięte w sakiewce. A sakiewka to ciasto naleśnikowe z dodatkiem szpinaku i pokrzywy bęczkowskiej” – wyjaśniły tajemnicę smaku swojej potrawy zwyciężczynie z KGW Korale Radostowej z Bęczkowa.

„Bardzo ciekawie podane, do tego różne smaki, słodkie i słone. Cieszymy się bardzo, że impreza się udała, bo jak widzimy, na boisku w Mniowie są tłumy. Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, a konkretnie potrawy do zjedzenia, ale daliśmy radę przejść te trzydzieści stoisk” - podsumował Starosta Kielecki Mirosław Gębski.

„Tę udaną imprezę zawdzięczamy udanej współpracy samorządu Gminy Mniów ze starostwem i wspólne przygotowanie tego wydarzenia” - zaznaczył Piotr Wilczak, Wójt Gminy Mniów.

Takie spotkania lokalnych społeczności z pewnością sprzyjają podtrzymaniu tradycji kulinarnych i muzycznych regionu świętokrzyskiego. „Świętokrzyskie, jakie cudne…i smaczne”.

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Po sąsiedzku... smacznie i na ludowo...

2  3  4

5  6  7

8  9

fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach