loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Ewa Dałkowska i wieczór wspomnień o Marszałku Piłsudskim w ZZH w Maleńcu

Paweł Goraj - Administrator

Starosta Konecki Grzegorz Piec

zaprasza na spotkanie artystyczne pt.

WSPOMNIENIE O MARSZAŁKU JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

z prezentacją zaadaptowanych fragmentów książki pt. „Ścieżka obok drogi”

autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny, w wykonaniu aktorki Ewy Dałkowskiej.

11 CZERWCA 2021 r. – piątek - godz. 20:00 w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.

zdjęcie plakatu z zaproszeniem do udziału w spotkaniu - opis w artykule

 

„Ścieżka obok drogi” jest literackim wspomnieniem o Marszałku z okresu pracy poetki – K. Iłłakowiczówny w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Dopełnienie aktorskiej prezentacji utworu, stanowi prezentacja karykatur Marszałka, wykonanych przez Zdzisława Czermańskiego.

Celem projektu jest upamiętnienie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest jedną z naczelnych postaci w historii i kulturze Polski. Zapisał się, jako wielki patriota oraz jeden z najważniejszych „ojców” założycieli niepodległej Polski. Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 - 1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka i Wielkiego Męża Stanu. „Ścieżka obok drogi” doczekała się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie - reprint w 1989 roku.

Ewa Dałkowska - aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym "Święcie Zmarłych" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej oraz w filmie "Smoleńsk" Antoniego Krauzego, gdzie wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej. W stanie wojennym działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Od 2008 roku, należy do zespołu Nowego Teatru.

Wstęp wolny na wydarzenie, które odbędzie się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest ograniczona.

Obowiązkowe są maseczki oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na teren muzeum.

Mariusz Słowiński