loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

Paweł Goraj - Administrator

To tytułowe hasło działań, których znaczeniezdjęcie wiązanki kwiatów na alei dębów katyńskich w pielęgnowaniu ciągłości przekazu prawdy historycznej o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny, docenił śp. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński obejmując Program „Katyń… Ocalić od zapomnienia” honorowym patronatem. Wznoszenie oficjalnych pomników katyńskich stało się możliwe dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r. W tym czasie wzniesionych zostało wiele monumentów, a niezwykle popularna stała się idea sadzenia „dębów pamięci” – drzew przypominających ponad 21 tysięcy ofiar NKWD rozstrzelanych wiosną 1940 roku. W Końskich również, już od 2010 roku w tej formule przywołana została pamięć o 111 bohaterach związanych z naszym regionem, którzy stali się ofiarami tej tragedii. Jest to miejsce, gdzie tradycyjnie, każdego roku w kwietniu, władze powiatowe oddają hołd pomordowanym na „Nieludzkiej Ziemi”. W roku bieżącym, już po raz kolejny ze względu na obostrzenia epidemiczne, uroczystości te mają niezwykle skromną formę.

Bohaterom związanym z Ziemia Konecką hołd oddali: starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek zarządu Jarosław Staciwa oraz naczelnicy Wydziałów Promocji i Kultury - Marian Wikiera i Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia - Krzysztof Stachera. W tym roku symboliczną biało-czerwoną wiązankę kwiatów złożono i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą starszego przodownika Policji Państwowej Komendanta Posterunku w Końskich Aleksandra Marcelego Kędzierskiego. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Adam Kubka

Galeria - Katyń... ocalić od zapomnienia...

2  3  4

5  6  7

8

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich