loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

KONKURS Online „Konecki Ojciec Majowej Konstytucji. Marszałek Stanisław Małachowski” – zaczynamy 16 kwietnia!

Paweł Goraj - Administrator

Szybkimi krokami zbliża się 230. rocznica zdjęcie plakatu z zapowiedzią konkursu - opis grafiki znajduje się w artykuleuchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Dokładnie 3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję - ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok – po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej została unieważniona przez armię rosyjską i magnatów z konfederacji targowickiej. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 

Nazwa konkursu online pod hasłem - KONECKI OJCIEC MAJOWEJ KONSTYTUCJI - MARSZAŁEK STANISŁAW MAŁACHOWSKI, którego organizatorem jest starosta konecki - Grzegorz Piec, wskazuje szczególne związki tej historycznej ustawy zasadniczej z naszą małą Ojczyzną. Stanisław Małachowski, współtwórca Konstytucji 3 Maja urodził się w Końskich i tu spędził swoją młodość, a potem często tu przebywał. Tu były jego majętności wokół Końskich i Białaczowa. Tu po sobie zostawił trwałe ślady. Z tego też tytułu tegoroczne obchody Święta Konstytucji nabierają szczególnego charakteru i przywołanie postaci marszałka Małachowskiego – niewątpliwie „Ojca tej Ustawy” wydaje się wręcz naszym nakazem. Wszakże już sam mistrz Jan Matejko utrwalił Małachowskiego, jako główną postać swojego słynnego obrazu.

- Celem konkursu jest uczczenie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz przywołanie pamięci o życiu i dokonaniach Marszałka Sejmu Wielkiego - Stanisława Małachowskiego. Konkurs ma charakter edukacyjny poprzez kształtowanie świadomości i przywiązania do tożsamości narodowej oraz budowanie poczucia wspólnoty narodowej i popularyzacja wiedzy podczas obchodów tego narodowego święta w naszym lokalnym wydaniu, do którego już dziś serdecznie zapraszam –informuje starosta konecki - Grzegorz Piec.

Konkurs potrwa od 16 do 26 kwietnia 2021 r. Będzie przebiegał w trzech etapach, każdy etap to siedem pytań. Łącznie zawartych będzie 21 pytań konkursowych. Odsłony konkursu poświęcone zostaną treściom edukacyjnym, na temat uchwalenia Konstytucji, życia i dokonań Marszałka oraz lokalnych i regionalnych związków z wydarzeniami podczas obchodów majowego święta. Zestaw pytań konkursowych do każdego etapu będzie ukazywał się tradycyjnie w samo południe, na stronie www.konecki.powiat.pl Pierwszy zestaw już w piątek 16 kwietnia!

Bądźcie czujni !

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 30 kwietnia 2021 r. o godz. 13:30, w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich podczas odsłonięcia tablicy poświęconej Małachowskim dla uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Wszystkie szczegóły zawarte są w załączonym regulaminie – (plik.pdf) – 155 kb

W imieniu organizatora, serdecznie zapraszamy do udziału.

Marian Wikiera, Mariusz Słowiński

Galeria - Konkurs Online...

2  4  5

3

6  9  8

7  10  12

11  13  14