loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Ruszyła rewitalizacja Końskich

Paweł Goraj - Administrator

Czas biegnie nieubłaganie, a z nim zdjęcie pomnika Tadeusza Kościuszki w centrum miastaruszyła rewitalizacja centrum Końskich. Zadanie właśnie weszło w fazę fizycznej realizacji, a rozpoczęto je od wycinki drzew znajdujących się w centralnej  przestrzeni miasta i niemal od razu wzbudziła ona emocje mieszkańców. O ile sam proces rewitalizacji nie budził, aż tylu obaw, to już sama wycinka drzew wprowadziła liczne kontrowersje. Plac Kościuszki nie przypomina już tego miejsca sprzed kilkunastu dni. Z powierzchni ziemi zniknęło kilkanaście drzew, a okolice tzw. „koła fortuny”, miejsca gdzie znajduje się nieczynna fontanna, widać doskonale z niemal każdego miejsca w centrum koneckiego rynku. Nasza redakcja na miejscu pojawiła się w sobotę 3 kwietnia br. i od razu wzbudziła zainteresowanie osób przebywających w tym czasie w centrum Końskich.

 

Z ust przechodniów mogliśmy usłyszeć wiele, przeważnie negatywnych komentarzy dotyczących radykalnej wycinki, byłego już, kilkudziesięcioletniego drzewostanu. Podobnie jak, na łamach lokalnych mediów TKN24 i dyskusyjnych forach internetowych np. Que pasa Końskie, mieszkańcy przeważnie sceptycznie oceniają przeprowadzoną wycinkę. Jak możemy zaobserwować inwestycja budzi wiele emocji, ale jak ktoś kiedyś już powiedział, z inwestycjami już tak jest, szczególnie tymi wielkimi. Przypomnijmy, centrum Końskich ma po rewitalizacji spełniać rolę pewnego rodzaju wizytówki miasta, gdzie miałyby się również odbywać centralne uroczystości państwowe, ale i te związane z tradycją, historią i kulturą regionu. Takie są zamierzenia i plany władz MiG w Końskich. Realizacja zadania opiewa na ponad 6 milionów złotych, gdzie ponad 4 miliony, to dofinansowanie ze środków unijnych. Prace nad inwestycją mają potrwać do listopada 2022 roku. Nasza redakcja postanowiła zapytać o komentarz w ww. sprawie. O to, czego mogliśmy się dowiedzieć z komentarza udzielonego w Wydziale Inwestycji Urzędu MiG w Końskich. Z informacji, do których dotarliśmy sprawa rewitalizacji centrum ma uwzględniać również tzw. strefę zieloną i nowe nasadzenia, co to oznacza i czy nadaje to inny wymiar prowadzonej inwestycji ? Pozostawiamy to każdemu z Państwa do indywidualnej oceny. Nie mniej jednak, jak zapewnia nas jeden z urzędników koneckiego magistratu, w centrum ma pojawić się nowy, bardzo urozmaicony drzewostan, obejmujący miedzy innymi takie nasadzenia jak: klony, kasztany, wiśnie, lipy, a nawet wiązy. Nie zabraknie też róż, rododendronów, porzeczek, czy bzów – słyszymy w rozmowie z Wydziałem Inwestycji MiG w Końskich. W przestrzeni architektonicznej rewitalizowanego rynku pojawią się także budki lęgowe dla ptaków, tak by wyjść na przeciw głosom negującym niszczenie ptasich siedlisk. To, co jest również ważne, w podnoszonym temacie, to fakt przeprowadzenia tzw. konsultacji społecznych. To prawda, nie cieszyły się one zbyt wielkim zainteresowaniem mieszkańców, ale nie mniej jednak takowe się odbyły. Jak usłyszeliśmy, niebawem w obrębie Placu Kościuszki pojawi się bilbord, ukazujący pełne zagospodarowanie rynku, w tym również w kontekście zieleni i planowanych nasadzeń. Ma on rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców w tej materii, podkreśla osoba udzielająca nam informacji w Wydziale Inwestycji MiG w Końskich.

Paweł Kubiak

Galeria - Ruszyła rewitalizacja...

3  2  4

5  6  7

8  9

fot. Adam Kubka, Paweł Kubiak

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich