loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ETAP I - Danuta Helena Siedzik „Inka”

Paweł Goraj - Administrator

zdjecie napisu etap konkursu

1. Tragiczna śmierć matki „Inki”- Eugenii Siedzik, która po rocznym pobycie w więzieniu została rozstrzelana przez hitlerowców we wrześniu 1943r., była decydującym impulsem do wstąpienia zaledwie piętnastoletniej Danuty w szeregi AK. Jako sanitariuszka służyła w oddziałach: „Konusa”, „Piasta”, „Mścisława”. Przez krótki czas jej przełożonym był ówczesny adiutant „Łupaszki”, a późniejszy znany historyk.

Proszę podać imię i nazwisko owego adiutanta „Łupaszki ”oraz jego pseudonimy: wojskowy i literacki?

1  1a  1b

 

2. Na przełomie 1945/46 r. „Inka” próbowała odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Nie było to łatwe dla sieroty. Okazało się bowiem, że ojciec Danuty – Wacław Siedzik, przedwojenny leśniczy, aresztowany przez Sowietów i wywieziony do łagru w 1940 r., przedostał się do armii Andersa, ale niestety zmarł w 1943 r. w Teheranie. Jedyną osobą, która mogła pomóc „Ince” był jej ojciec chrzestny, dzięki któremu podjęła pracę w nadleśnictwie Miłomłyn w powiecie ostródzkim.

Na jakie nazwisko wystawione były dokumenty, którymi wówczas posługiwała się „Inka”?

 2  2a

3. Była doświadczoną konspiratorką, odważnym żołnierzem, łączniczką, którą cenił sam major „Łupaszka”. Niestety od 1946 r. stała się gorliwą agentką UB. Zadenuncjowała wielu towarzyszy broni, a wśród nich „Inkę”.

Proszę podać imię, nazwisko i pseudonim tej postaci?

 3  3a

4. 3 sierpnia 1946 r. wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku, Danuta Siedzikówna została skazana na karę śmierci. Odmówiła samodzielnego napisania wniosku z prośbą o ułaskawienie. Przed wykonaniem wyroku przesłała krótki gryps siostrom Mikołajewskim.

Jaka była jego treść?

 4  4a

5. Po wykonaniu wyroku 28 sierpnia 1946 r. ciało „Inki” pogrzebano w nieznanym miejscu. Dopiero w 2015 r. grupa naukowców IPN, pod kierownictwem Krzysztofa Szwagrzyka, zlokalizowała miejsce pochówku Danuty Siedzikówny. Po uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia, można było zająć się zorganizowaniem uroczystości pogrzebowej.

W wolnej Polsce przywrócono pamięć o niezłomnej Danusi. Pośmiertnie uhonorował ją prezydent Lech Kaczyński, odznaczając Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski. „Inka” stała się patronką wielu drużyn harcerskich. Jej imieniem nazwano place, ulice, mosty i szkoły. Postaci „Inki” poświęcone są utwory literackie, muzyczne, spektakle, filmy, wznoszone pomniki. Fundacja Armii Krajowej w Londynie ustanowiła Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Gdzie i kiedy odbył się uroczysty, państwowy pogrzeb „Inki”?

5  5a

PATRONAT HONOROWY KONKURSU:

patronat

PATRONAT MEDIALNY KONKURSU:

patronat medialny