loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

SPOTKANIE Z JACKIEM LOMBARSKIM

25 października 2011 roku w siedzibie zdjęcie spotkanieBiblioteki Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie z autorem książki o majorze Henryku Dobrzańskim pseudonim „Hubal” Jackiem Lombarskim. Pozycja ta miała swoją premierę na rynku wydawniczym 1 października br. Powyższe spotkanie odbyło się z inicjatywy dyrektora Miejskiej Biblioteki Dariusza Kowalczyka. Autor zaprezentował zgromadzonym gościom, którzy licznie przybyli na spotkanie sposób zbierania danych dotyczących postaci „Hubala”. Przedstawiono skrót filmu z inscenizacji historycznej, która odbyła się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej 12 października 2008 roku pn. : „Hubalowe Zaduszki”. Goście zadawali wiele pytań dotyczących historii życia majora oraz kontrowersji narosłych wokół jego życia wojskowego, aż po ostatnie momenty i śmierć pod Anielinem 30 kwietnia 1940 r.

 

Wiele nieścisłości zostało wyjaśnionych w tej pozycji książkowej, która tłumaczy czytelnikowi jaka opinia krążyła po książce Melchiora Wańkowicza „Hubalczycy” oraz wyemitowaniu filmu „Hubal” w 1973 r. na temat działalności „żelaznego majora”. Warto zaznaczyć, że Państwo Polskie „zrehabilitowało” mjra dopiero w pięćdziesiąt lat po śmierci w 1990 r. awansując go do stopnia podpułkownika. Autor najnowszej pozycji dotyczącej legendy majora Dobrzańskiego, działającego na terenie Konecczyzny, próbuje właściwie przedstawić historię życia człowieka, który jako jedyny działał w konspiracji tworząc Wydzielony Oddział Wojska Polskiego na terenie Polski po klęsce wrześniowej i sprzeciwiał się niemieckiemu najeźdźcy. Chcąc poznać prawdę „Hubala”, jego legendę i mity powstałe wokół kontrowersyjnej osoby II wojny światowej, m. in. : działalność konspiracyjną, życie w oddziale, epizod związany z uczestnictwem w Letniej Olimpiadzie z 1928 r. (w Amsterdamie) - zapraszamy do lektury. Naprawdę warto!- kto nie zna przeszłości, ten nie może tworzyć przyszłości.