loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Sto lat minęło cichociemnemu „Upłazowi”!

Paweł Goraj - Administrator

Dziś, 8 stycznia, sto lat życia zdjęcie Aleksandra Tarnawskiegoupłynęło żołnierzowi legendarnej formacji cichociemnych – Aleksandrowi Tarnawskiemu ps. „Upłaz”. To ostatni, żyjący spośród bohaterskich skoczków spadochronowych zrzuconych do kraju, do walki o wolną Polskę w latach 1941-1944. Tak się składa, że Pan Aleksander odwiedził Końskie w czerwcu 2017 roku, będąc honorowym uczestnikiem uroczystości nadania imienia Rondu Cichociemnych, u zbiegu ulic Warszawskiej i Wojska Polskiego. Jego słowa, wypowiedziane podczas tego wydarzenia, stały się inspiracją do powstania stosownej publikacji, poświęconej historii cichociemnych związanych z Ziemią Konecką.

 

Warto jeszcze dodać, że po zrzucie do Polski w kwietniu 1944 r, ppor. A. Tarnawski „Upłaz” walczył następnie w rejonie Nowogródka, będąc towarzyszem broni konecczan – Bojomira Tworzyańskiego „Ostoi” oraz „Stanisława Białeckiego „Scewoli”, podkomendnych legendarnego „Ponurego”.

W 2016 roku ukazała się publikacja biograficzna o Aleksandrze Tarnawskim pt. „Ostatni”. Sędziwy kombatant, jesienią 2018 roku, otrzymał wydrukowane egzemplarze książki, której był szczególnym inspiratorem. W tym wyjątkowym dniu, Panu Aleksandrowi składamy najlepsze życzenia, przede wszystkim zdrowia i sił witalnych na dalsze lata!

Marian Wikiera

Galeria - 100 lat minęło...

2  3  4

5  7  6

8  9

fot: Marzena Kądziela, Marian Wikiera