loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

MARKA KONECKA – Kuźnice Koneckie 2020

Paweł Goraj - Administrator

Od dwudziestu lat jest stałym elementem Kuźnic zdjęcie do artykułu marka konecka na którym widać laureatów tej nagrody na zdjęciu grupowymKoneckich, to swoisty „produkt promocyjny”. Jego podstawową funkcją jest wyróżnienie osób wybitnych oraz markowych produktów, usług, wydarzeń i inicjatyw, związanych z terenem powiatu koneckiego i bezpośrednio kojarzonym z jego specyfiką kulturową, obyczajową i gospodarczą. Do miana „MARKI KONECKIEJ” mogły pretendować te wydarzenia, które odbiły się szerokim echem i zaistniały w świadomości mieszkańców powiatu koneckiego jako charakterystyczne i oryginalne. Tytuły Marki Koneckiej za 2019 rok zostały nadane przez Zarząd Powiatu Koneckiego.

 

Laureaci Marki Koneckiej otrzymali statuetkę Koła Wodnego i certyfikat. Wśród nagrodzonych przez tegoroczną Kapitułę znaleźli się: ks. Prałat Andrzej Zapart, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” przy ZZH Maleniec, Zakład Piekarniczy Irena Mastalerz, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze i Marian Wikiera. Dziś pragniemy przedstawić naszych laureatów.

KSIĄDZ PRAŁAT ANDRZEJ ZAPART – PROBOSZCZ zdjęcie ksiądz Andrzej ZaprtPARAFII ŚW. MIKOŁAJA W KOŃSKICH, DZIEKAN DEKANATU KONECKIEGO

W ubiegłym roku byliśmy świadkami szczególnego wydarzenia w naszej małej ojczyźnie. Było nim odkrycie i potwierdzenie relikwii z drzewa Krzyża Świętego. Kościół w Końskich, to jedyne takie miejsce w całej Diecezji Radomskiej, gdzie takowe świętości się znajdują. Stało się tak, dzięki staraniom ks. Prałata Andrzeja Zaparta – tutejszego proboszcza. Ksiądz Zapart posługę kapłańską nieprzerwanie pełni od 1972 roku. Pochodzi z patriotycznej rodziny ze Staszowa. Dodajmy, że przez swoją niezłomną postawę musiał zmagać się z przeciwnościami losu z rąk reżimu dawnej władzy. Stąd m.in., przerwane seminarium duchowne i służba wojskowa w karnej jednostce w Bartoszycach, gdzie spotkał przyjaciela - ks. Jerzego Popiełuszkę. Na jego duszpasterskiej drodze był na początku Stąporków, potem Sandomierz, studia w Lublinie zakończone tytułem doktora Historii Kościoła w 1979 r. Dalej Radom - gdzie wspierał Komitet Obrony Robotników, współpracując bezpośrednio z biskupem Edwardem Materskim. Po stanie wojennym było Opoczno. Od 1985 r. proboszcz w parafii Pogorzałe - Skarżysko, skąd po siedmiu latach trafił do Radoszyc, a następnie do Końskich. Tutaj sprawił, że w 1993 r. kościół św. Mikołaja został podniesiony do godności Kolegiaty z własną Kapitułą Kanoników, stanowiąc jedną z czterech w całej Diecezji (za katedrą w Radomiu, kościołem św. Bartłomieja w Opocznie oraz świątynią w Skarżysku – Matki Boskiej Ostrobramskiej).

Ksiądz dr. Andrzej Zapart zdążył się już na stałe wpisać w najnowsze dzieje parafii św. Mikołaja i Dekanatu Koneckiego. Jego troska i zapobiegliwość o całe centrum parafialne (kolegiata, plebania, wikariaty, sale katechetyczne) są widocznym owocem jego pracy. Zaangażowanie w uroczystości patriotyczne, płomienne homilie, wygłaszane podczas mszy za Ojczyznę, stanowią osobliwe lekcje historii, mogące wzruszać i budzić dumę, że jesteśmy mieszkańcami powiatu koneckiego, tej właśnie naszej małej ojczyzny.

GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ "PATRIOCI I FABRYKANCI ZAGŁĘBIA STAROPOLSKIEGO”

zdjęcie grupa rekonstrukcji historycznych, wszyscy razem w strojach

Grupa powstała w 2019 roku i prowadzona jest przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” z siedzibą w Rudzie Malenieckiej. Jej członkami są mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego, stanowiących w przeszłości tereny Zagłębia Staropolskiego. Celem działalności grupy jest promocja i popularyzacja patriotycznych oraz metalurgicznych tradycji Zagłębia Staropolskiego, w tym konspiracyjnych technologii produkcji broni i amunicji z okresu powstań narodowych. W ramach grupy prowadzone są następujące pokazy: budowa i obsługa XIX-wiecznej armaty czarnoprochowej systemu Gribeauvala, kucie gwoździ żelaznych i oprawa kos bojowych z okresu powstania kościuszkowskiego, odlewanie ołowianej amunicji karabinowej i żołnierzyków ołowianych, opieka medyczna, ziołolecznictwo oraz zabiegi chirurgiczne w poł. XIX wieku. Siedzibą grupy jest Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, tj. najstarsza staropolska fabryka żelaza, w której w okresie powstania styczniowego produkowano broń na potrzeby oddziałów powstańczych. Działalność grupy oparta jest na dobrowolnej, wolontariackiej pracy jej uczestników. GRH w 2019 r otrzymała laur w konkursie „ODKRYJ SWÓJ SKARB”, który został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Wyróżniona inicjatywa pn. „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” zakłada upowszechnienie i promocję patriotycznych oraz metalurgicznych tradycji Powiatu Koneckiego z wykorzystaniem metody symulacji i rekonstrukcji historycznej.

ZAKŁAD PIEKARNICZY IRENA MASTALERZ zdjęcie zakładu - piekarni wewnątrz

Rodzinna firma, której działalność rozpoczął w 1948 r. Walenty Mastalerz, a od 1978 r. prowadzona przez panią Annę, przetrwała trudne czasy dla prywatnych przedsiębiorców i do dziś cieszy się uznaniem nie tylko stałych klientów. Swoją renomę piekarnia zyskała dzięki produkcji pieczywa według sprawdzonych receptur, opartych na naturalnych składnikach i wypiekowi w tradycyjnym, opalanym drewnem, piecu. Kluczem do sukcesu stała się przede wszystkim wyjątkowa dbałość o klientów, aranżacja i nastrój sklepu, niezmienny od wielu lat. Z sentymentem kupują pieczywo starsi, z potrzeby zdrowego odżywiania młodzi. Firmę tworzą rodzina i niezawodni pracownicy, prawdziwi fachowcy. Przez długie lata filarem piekarni był niezapomniany pan Franciszek – mistrz piekarnictwa, który pracę rozpoczął jako młody piekarz w latach pięćdziesiątych i z pasją wykonywał ją do późnej starości. W czasach schyłku tradycyjnych piekarń i dużej konkurencji nowoczesnych zakładów, firma wciąż przyciąga klientów ceniących przede wszystkim jakość produkcji. Za okazane zaufanie właściciele piekarni serdecznie dziękują i zapraszają do dalszego korzystania z ich usług.

ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM REHABILITACJI zdjęcie świętokrzyskiego centrum rehabilitacji z zewnątrzW CZARNIECKIEJ GÓRZE

Położenie i specyficzny mikroklimat Czarnieckiej Góry sprawiły, że w 1891 r. doktor Michał Misiewicz założył tu sanatorium przyrodolecznicze, które stało się kurortem docenianym na całym świecie. Rozkwit sanatorium przerwał wybuch II wojny światowej. W roku 1996r. rozpoczął działalność Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, a od 2002 r. szpital funkcjonuje jako Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze i stanowi unikatowy w województwie świętokrzyskim i nieliczny w całym kraju kompleks rehabilitacji leczniczej z ogromnym potencjałem do dalszego rozwoju. Warto nadmienić, iż w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zatrudnieni są specjaliści ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii dziecięcej i pediatrii, jak również rehabilitacji medycznej. Ponadto Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji posiada specjalistyczny sprzęt medyczny tj. LOKOMAT, który stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych aktualnie koncepcji, stosowanych w nauce chodu pacjentów z porażeniem kończyn dolnych. W 2018 roku placówka wyborem pacjentów została laureatem konkursu „Orły Medycyny”, zajmując pierwsze miejsce w tym rankingu.

MARIAN WIKIERAzdjęcie Marian Wikiera

Od wielu lat znany i aktywy regionalista, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć w zakresie krzewienia wiedzy o małej Ojczyźnie. Współinicjator Kuźnic, współautor herbu Powiatu Koneckiego. Pracował jako nauczyciel m.in. w Szkole Podstawowej w Przyłogach, w I LO w Końskich, Gimnazjum w Radoszycach i Stadnickiej Woli. Posiada bogaty dorobek publicystyczny. Artykuły zamieszczał na łamach lokalnej prasy. Jako współautor wydał „Dzieje koneckiego gimnazjum i liceum 1915 – 1995”. Rok później ukazały się „Kuźnice i huty Starostwa Radoszyce”. Redaktor naukowy zbiorowego opracowania pt. „Końskie – zarys dziejów”, wydanego na 250 rocznicę lokacji Końskich. Dla uczczenia stulecia niepodległości Polski, przygotował wspólnie z uczniami zbiorowe opracowanie „W hołdzie bohaterom i zasłużonym dla Ziemi Koneckiej, Reportaże szkolne”. W tym czasie samodzielnie opracował: „Tropem cichociemnych na Ziemi Koneckiej – kurier Jan Ciaś Kula”, ukazując m.in. postać nieznanego dotąd bohatera rodem z powiatu koneckiego. Praca ta spotkała się z  wysoką oceną naukowego recenzenta dr. hab. Waldemara Grabowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Współredaktor książki „100 postaci na stulecie Niepodległej”- będącej Gwoździem Sezonu w ubiegłym roku.

zdjęcia książek - okładek  zdjęcia książek - okładek

Opracowała: Agnieszka Krakowiak