loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Konkurs „W hołdzie bohaterom - w 100. rocznicę bitwy warszawskiej pod hasłem XV pytań na 15 sierpnia” - II ETAP

Paweł Goraj - Administrator

6. Bitwa pod Zadwórzem, stoczona 17 sierpnia 1920 roku, miała na celu powstrzymanie bolszewickiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego w jej marszu na Lwów. Liczący 330 polskich żołnierzy ochotniczy batalion lwowski pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego odparł sześć konnych szarż wroga. Wieczorem, otoczeni przez bolszewików nie poddali się, lecz próbowali przedrzeć się do pobliskiego lasu. W boju poległo 318 żołnierzy. Kilku Polaków wraz z kapitanem Zajączkowskim popełniło samobójstwo, aby uniknąć niewoli. Bitwa ta stała się symbolem bohaterskiej walki polskiej młodzieży.

PYTANIE: Jakim mianem określa się bitwę pod Zadwórzem, podkreślając heroiczną walkę polskiej młodzieży?

7. Polska kontrofensywa znad Wieprza zmusiła Armię Czerwoną do odwrotu. Strona radziecka poprosiła o rozejm po przegranych bitwach nad Niemnem i pod Komarowem. Rozmowy pokojowe zakończyły się podpisaniem traktatu w Rydze. Jego podstawowym postanowieniem było ustalenie przebiegu polskiej  granicy wschodniej. Rzeczpospolita otrzymała m.in. Nowogródczyznę, Polesie, Wołyń i zachodnią część Podola. Rząd bolszewicki miał wypłacić Polsce wysokie odszkodowanie oraz zwrócić zrabowane dobra kultury. Oba państwa zrzekły się wszelkich roszczeń terytorialnych.

PYTANIE: Kiedy podpisano traktat ryski?

 

8. Ustawa Sejmu z 30 lipca 1992 roku wprowadziła Święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej. Ten dzień również upamiętniał walkę w obronie Ojczyzny w okresie II Rzeczypospolitej.

PYTANIE: Jak nazywało się to święto?

 

9. W 2011 roku na ekranach kin pojawił się film „1920 Bitwa Warszawska. Był to pierwszy polski film pełnometrażowy zrealizowany w technologii 3D.

PYTANIE: Kto wyreżyserował ten film?

 

10. Po ogłoszeniu naboru do Ochotniczej Armii w czerwcu 1920 r. absolwenci i uczniowie Gimnazjum św. S. Kostki w Końskich, którzy ukończyli 16 lat i byli zdolni do noszenia broni, zgłosili się do wojska. W ten sposób zapisało się około 120 ochotników. Pierwszą grupę, mającą bronić Warszawy przed bolszewikami, wysłano już 17 czerwca. Wśród nich byli świeżo upieczeni absolwenci. Z racji uzyskanej już dojrzałości poszli w większości na pierwszą linię frontu. Jeden z nich poległ na polu chwały w walkach pod Radzyminem. Dla uczczenia jego postaci w koneckim gimnazjum wmurowano pamiątkową tablicę, którą zniszczyli Niemcy podczas okupacji.

PYTANIE: Prosimy podać imię i nazwisko tego bohatera?

 1  2  3

4  5  6

7  8  9

10  11

  1. Zapisy zgłaszających się do biura werbunkowego ochotników. Warszawa, sierpień 1920 r.
  2. Przemarsz ochotników wyruszających na front przez Plac Małachowskiego w Warszawie, lipiec 1920 r.
  3. Wymarsz kawalerii na front podwarszawski, sierpień 1920 r.
  4. Przemarsz kosynierów Stowarzyszenia Robotników Niezależnych w dniu święta Armii Ochotniczej. Warszawa, Plac Saski, lipiec 1920 r.
  5. Ćwiczenia oddziału Ochotniczej Legii Kobiet. Warszawa, lipiec 1920 r.
  6. Generał Tadeusz Rozwadowski podczas objazdu frontu pod Warszawą, sierpień 1920 r.
  7. Budowa okopów pod Warszawą w okolicy Pragi, lipiec 1920 r.
  8. Armata kal. 120 mm w czasie walk na pozycji pod Warszawą, sierpień 1920 r.
  9. Generał Józef Haller na froncie pod Radzyminem, sierpień 1920 r.
  10. Żołnierze polscy na pozycjach podczas walk pod Radzyminem, sierpień 1920 r.

*Wykorzystano fotografie ze zbioru Centralnego Archiwum Wojskowego