loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Sensacyjne odkrycie w Baryczy!

Paweł Goraj - Administrator

Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do zdjęcie do artykułu sensacjne odkrycie na krórym widać wmurowaną tablicę niespodziewanego odkrycia w podkoneckiej Baryczy. Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Jan Słuszniak ze zdumienia przecierał oczy, kiedy w ramach prac remontowych usuwano stary tynk z elewacji obecnego budynku internatu, kiedyś budynku koszarowego wojsk, ćwiczących na przylegającym poligonie. Przypomnijmy, że teren ten służył wojsku do ćwiczeń w warunkach bojowych już od czasów Królestwa Kongresowego. Po Powstaniu Styczniowym zadomowili się tutaj żołnierze armii carskiej.

 

A po odzyskaniu niepodległości, przez pewien czas w 1919 roku, ćwiczyły tu oddziały „błękitnej armii” gen. Józefa Hallera. Poligon w rejonie Baryczy odwiedzały też inne jednostki, celem przygotowań rekrutów do wyruszenia na front wojny polsko – bolszewickiej. Tak było w przypadku oddziałów 74 pułku piechoty i jej Kompanii Szkolnej.

I to właśnie żołnierze tej formacji zostawili po sobie pamiątkę w postaci wmurowanej tablicy na zewnątrz budynku koszarowego. Nie wiedzieć kiedy, tablica ta została pokryta tynkiem i na dziesiątki lat zapomniana. A oto co można z niej wyczytać:

Jak głaz ten na barkach naszych
Tak Ciebie Ojczyzno święta
Wydźwigniem na szczyt
Potęgi chwały!
Kompania Szkolna 74 pp
Rocznik 1902

Obecne odkrycie tejże tablicy stanowi swoiste zamknięcie koła historii, które zatoczyło szerokim łukiem zdarzeń i we współczesnej odsłonie ujawni się  na placu przed koneckim starostwem podczas uroczystości pod nazwą „w hołdzie bohaterom – w 100. rocznicę bitwy warszawskiej”, jaka odbędzie się 15 sierpnia br.

Opracował: Marian Wikiera

Galeria - Sensacyjne odkrycie...

3  2  4

5  7  6

8  9  11

10

foto: fotopolska.eu, Nadleśnictwo Barycz, Starostwo Powiatowe