loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Tradycja Świętojańska z Powiatową Radą KGW w Maleńcu!

Paweł Goraj - Administrator

Po zakończeniu części oficjalnej, Panie ożywiłyzdjęcie do artykułu tradycja świętojańska na którym przedstawicielki KGW rzucają wianki na wodę tradycję starosłowiańską, wpisującą się w zwyczaje najkrótszej nocy w roku. Aby zaakcentować ten uroczysty wieczór, Gości przywitał wystrzał z armaty, który już na stałe wpisał się w tradycje tego miejsca. W roli kanoniera zadebiutował członek Zarządu Powiatu - Jarosław Staciwa. Niezwykła sceneria i klimat ZZH Maleniec, wprowadziła wszystkich Gości w świętojański nastrój. Na taflę malenieckiego stawu, kolejno trafiały kolorowe wianki przygotowane przez koła. Zwyczajowi temu towarzyszyły dźwięki tradycyjnej, ludowej pieśni „Wiła wianki i rzucała je do falującej wody…, która porwała wszystkich do wspólnej zabawy.

 

Pląsy nad stawem zaostrzyły apetyt, które można było zaspokoić, przy suto zastawionych stołach. Panie z obecnych na spotkaniu KGW, przygotowały przepyszne lokalne specjały kulinarne. Wśród potraw nie zabrakło kugla, pierogów, kapusty z grochem, staropolskich wędlin oraz ciast wszelakich. Była to doskonała okazja do rozmów, wymiany doświadczeń oraz integracyjnego spotkania. Wszyscy zwrócili uwagę na nietypową westernową stylizację Starosty Kieleckiego - Mirosława Gębskiego.

- Myślę, że powiat konecki może stać się sercem kół gospodyń wiejskich w województwie świętokrzyskim, a może nawet kraju. Ja jestem przekonany, że nam się to uda. Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie koneckim prężnie działają niemal w każdej większej wsi. W Agencji Restrukturyzacji zarejestrowanych jest 37 kół, ale to nie wszystko. Rozmawiałem z panią Wiesławą Król, radną z Wilczkowic i ta miejscowość, która jest bardzo duża, też szykuje się do rejestrowania koła. Sprawa jest rozwojowa, a jeśli panie zobaczą, że to działa, to te koła tym bardziej zaczną powstawać” – informuje Starosta - Grzegorz Piec.

Wśród zaproszonych gości znalazł się Wiceminister Spraw Zagranicznych – Poseł Piotr Wawrzyk. Na zaproszenie odpowiedzieli również: Kierownik ARiMR w Końskich - Marlena Banasik z zastępcą Justyną Kubicką oraz Anną Serwatko, Kierownik KRUS w Końskich - Grzegorz Kluska oraz Ewelina Markowicz, Wicewójt Gminy Smyków - Jerzy Duda, Dyrektor PUP w Końskich - Jacek Werens, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Łukasz Kubka, Radni Powiatowi.

Jak zapowiadają inicjatorzy tego spotkania, Starosta Konecki - Grzegorz Piec i Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW - Justyna Rupniewska- mamy wiele nowych pomysłów, a w przygotowaniu są już kolejne inicjatywy, aktywizujące lokalne społeczności.

Opracował: Mariusz Słowiński

Galeria - Tradycja świętojańska...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  16  17

15

18  19  20

21  22  23

24  25  26

27  28  29

30  32

33  34  35

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich