loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim – Kochajcie Ojczystą Ziemię – Czwarty - ostatni zestaw pytań

Paweł Goraj - Administrator

zdjecie Konkurs

16. Ciało rotmistrza Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. „Łączce” dziś kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego. Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków i uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. Witold Pilecki otrzymał pośmiertnie ordery i odznaczenia.

Pytanie: Jakie odznaczenie przyznał pośmiertnie Pileckiemu prezydent Lech Kaczyński?

17. Po 1989 roku w celu upamiętnienia rotmistrza Pileckiego podjęto wiele działań: stawiano pomniki, pisano książki, powstawały filmy i spektakle, pisano piosenki i ustanawiano Pileckiego patronem drużyn harcerskich, szkół, ulic i mostów.

Pytanie: Kto zagrał główną rolę w widowisku teatralnym Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego?

 18. W 2013 roku Witold Pilecki został awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika. Często jednak, kiedy mówi się o Pileckim używa się jego stopnia wojskowego, który otrzymał jeszcze za życia – rotmistrz.

Pytanie: Kiedy Pilecki otrzymał stopień rotmistrza? Prosimy podać dokładną datę.

zdjęcie Konkurs  zdjęcie Konkurs...

19. Wraz z Pileckim bezpieka aresztowała kilkanaście osób. Proces w swym założeniu miał dostarczyć materiału propagandowego na potwierdzenie tezy o szpiegowskiej działalności grupy „Witolda” i współpracy z Niemcami w czasie okupacji. Ponadto miał stać się środkiem sterroryzowania społeczeństwa w jego odruchach niepodległościowych. Dlatego oskarżyciel żądał dla oskarżonych kary śmierci. W ostatnim słowie oskarżeni odrzucili zarzut szpiegostwa i świadomego uczestnictwa w działalności tego typu, podkreślali natomiast postawę żołnierskiej służby w dobrej sprawie.

Pytanie: Kto został skazany na karę śmierci wraz Pileckim?

20. Proces tzw. „grupy Pileckiego” odbywał się w siedzibie warszawskiego Rejonowego Sądu Wojewódzkiego przy ul. Nowowiejskiej. Na ten „jawny” proces wpuszczono za specjalnymi biletami część najbliższej rodziny oraz ludzi z resortu. Sądowemu składowi przewodniczył mgr ppłk Jan Hryckowian, a członkami składu byli: sędzia wojskowy mgr kpt. Józef Badecki, ławnik kpt. Stefan Nowacki i protokolant por. Ryszard Czarkowski.

Pytanie: Jak nazywał się prokurator oskarżający Witolda Pileckiego?