loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Niech zstąpi duch twój! - Jan Paweł II Pro Memoria - Konkurs

Paweł Goraj - Administrator

Niech zstąpi Duch Twój – tymi słowami pragniemy zatytułować zdjęcie KONKURS...konkurs poświęcony pamięci papieża św. Jana Pawła II. Właśnie zbliża się setna rocznica urodzin tego Wielkiego Polaka! Jak znacząca to postać w życiu narodu polskiego, ba całego świata, nie trzeba nikogo chyba przekonywać, zwłaszcza w obecnej sytuacji, związanej z szeroko pojętą epidemią, Jego słowa wydają się być szczególnym „memento”! W tym miejscu warto przypomnieć słynne odwołanie – nie lękajcie się, albo też u stóp Giewontu krótkie, a jakże wymowne słowa, do nieprzebranej liczby wiernych – sursum corda! A także: Bogu dziękujcie, ducha nie gaście!

 

Chcemy tu przypomnieć szczególne związki jedynego polskiego papieża z naszą małą Ojczyzną! Przypomnijmy zatem pobłogosławienie przez Ojca Świętego koron dla cudownego obrazu z sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, jakie miało miejsce 4 czerwca 1991 r. w Radomiu, podczas czwartej Jego wizyty w Polsce.

Nie sposób nie wspomnieć i podkreślić, że 13 czerwca 1999r. w Warszawie został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej – ksiądz Kazimierz Sykulski – proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich w latach 1929 – 1941. Błogosławiony Ksiądz Kazimierz jest oficjalnym Patronem Powiatu Koneckiego od 2008 roku, a Jego pomnik stoi przed budynkiem Starostwa.

Można by tu jeszcze wymieniać osobiste spotkania mieszkańców naszej małej Ojczyzny z Janem Pawłem  II, czy to w trakcie pielgrzymek do Polski, czy też podczas audiencji specjalnych w Stolicy Piotrowej.

Z tego też tytułu Starosta Konecki – Grzegorz Piec z Dziekanem Dekanatu Koneckiego – Księdzem Prałatem – dr. Andrzejem Zapartem, przy wsparciu Rycerzy Kolumba z parafii MBNP z Końskich, postanowili poprzeć inicjatywę Konkursu o Janie Pawle II, pod wymownym hasłem - Niech zstąpi Duch Twój! - i włączyć się aktywnie w organizację tegoż konkursu, który będzie przeprowadzony zdalnie, za pomocą strony internetowej Powiatu Koneckiego.

Wspomniany Konkurs odbędzie się w dniach 4 – 8 maja br. Pierwszy zestaw, wzbogacony ilustracjami, ukaże się na internetowej stronie Powiatu Koneckiego już w poniedziałek 4 maja – pod przewodnimi hasłami, tematami: młodość Karola Wojtyły; kolejny w środę – duszpasterska posługa; zaś końcowy, dwa dni później – pontyfikat JP II. Podanie wyników tej chwalebnej rywalizacji przewidziane jest pod koniec następnego tygodnia, a uroczyste podsumowanie odbędzie się w niedzielę, 17 maja. Organizatorzy zapewniają wartościowe nagrody, w większości w formie stosownych publikacji oraz dyplomy dla wszystkich uczestników.

Pozostałe szczegóły znajdą Państwo w Regulaminie, stanowiącym zakładkę na naszej stronie powiatowej. Serdecznie zapraszamy!

PS. Jak mawiał Jan Paweł II: Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.

Regulamin konkursu – (plik.pdf)

Opracował: Marian Wikiera

1  2  3

4  5

plakat konkurs m

ETAP I - PYTANIA - 4 Maja 2020 r.

zdjęcie KONKURS ETAP 1...

Wiersz: Janiny Malickiej w grafice: Kamili Dobrowolskiej

PYTANIE I

"Kiedy patrzę wstecz ,widzę, jak droga mojego życia poprzez środowisko tutejsze, poprzez parafię, poprzez moją rodzinę, prowadzi mnie do jednego miejsca, do chrzcielnicy...”

Gdzie i kiedy został ochrzczony mały Karol Wojtyła? Podaj imiona i nazwiska rodziców chrzestnych?

zdjęcie KONKURS ETAP 1...

PYTANIE II

Kim był z zawodu ojciec Karola Wojtyły?

PYTANIE III

Jaki był ulubiony deser Karola Wojtyły? Podaj nazwę i skład?

PYTANIE IV

„Do sosny polskiej”

Gdzie winnice, gdzie wonne pomarańcze rosną,
Ty domowy mój prostaku, zakopiańska sosno,
Od matki i sióstr oderwana rodu,
Stoisz, sieroto, pośród cudzego ogrodu.

Jakże tu miłym jesteś gościem memu oku,
Bowiem oboje doświadczamy jednego wyroku.
I mnie także przeniosła pielgrzymka daleka.
I mnie w cudzej ziemi czas życia ucieka.

To dwie pierwsze strofy wiersza autorstwa Jana Pawła II. Karol Wojtyła, szczególnie w pierwszym okresie twórczości używał pseudonimów literackich. Wymień przynajmniej dwa.

PYTANIE V

Wymień utwory dramatyczne autorstwa Jana Pawła II, które zostały zekranizowane?

PYTANIE VI

„Fabryka stała się dla mnie, na pewnym etapie, prawdziwym seminarium duchownym, choć zakonspirowanym. Pracowałem w kamieniołomie od września 1940 roku, a w rok później przeszedłem do oczyszczalni wody do fabryki. Tak więc lata związane z kształtowaniem się ostatniej decyzji pójścia do seminarium wiążą się właśnie z tym okresem” [Dar i Tajemnica, 2005].

Pracę w jakiej fabryce przywołuje w tym fragmencie Karol Wojtyła? Podaj jej pełną  nazwę i lokalizację.

PYTANIE VII

Ten duchowny, o arystokratycznych korzeniach, odkrył u młodego Wojtyły powołanie i stał się jego mentorem. W czasie okupacji przyjął młodego Karola do tajnego seminarium, a 1 listopada 1946 udzielił mu święceń kapłańskich w prywatnej kaplicy Pałacu Biskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej. O kim mowa?

PYTANIE VIII

Gdzie odbyła się pierwsza msza prymicyjna Karola Wojtyły?

PYTANIE IX

Karol Wojtyła przybył do Rzymu jako 26-letni student Uniwersytetu Angelicum. Zamieszkał w Kolegium Belgijskim przy Via del Quarinale 26. W drodze powrotnej z uczelni odwiedzał na Villa Pia jezuicki kościół św. Andrzeja, ze względu na spoczywające w nim relikwie polskiego świętego, patrona dzieci i młodzieży. O jakiego świętego chodzi?

zdjęcie KONKURS ETAP 1...

PYTANIE X

W kwietniu 1948r, podczas podróży po Italii, w San Giovanni Rotondo Wojtyła spotkał się z duchownym, którego już jako papież Jan Paweł II kanonizował 16 czerwca 2002 r. Kto był tym duchownym?

zdjęcie KONKURS ETAP 1...

 

ETAP II - PYTANIA - 6 Maja 2020 r.

zdjęcie KONKURS ETAP 2...

Wiersz: Janiny Malickiej w grafice: Kamili Dobrowolskiej

PYTANIE I

Po powrocie z rzymskich studiów 28-letni ksiądz Karol dostał polecenie objęcia posady wikarego w małej parafii. Podaj jej nazwę.

zdjęcie KONKURS ETAP 2...

PYTANIE II

Jaki gest wykonał wikary Wojtyła, kiedy stanął na terenie swojej pierwszej parafii?


PYTANIE III

Po śmierci kardynała Sapiehy w 1951 r. Karol Wojtyła wraca do pracy naukowej.

Jaką katedrą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kierował ks. dr hab. Karol Wojtyła?

zdjęcie KONKURS ETAP 2...

PYTANIE IV

Na uczelni nawiązywał przyjacielskie relacje ze studentami (organizował wędrówki po górach, spływy kajakowe, obozy) zyskując ich sympatię.

Jak nazywany był Ksiądz Profesor Wojtyła przez studentów?

PYTANIE V

Mając zaledwie 38 lat ksiądz Wojtyła dostąpił nominacji biskupiej 4 lipca 1958 r. Jego hasłem przewodnim stało się zawołanie odnoszące się do Matki Bożej. Podaj to hasło.

PYTANIE VI

W jakiej dzielnicy Krakowa biskup Wojtyła najbardziej zabiegał o wybudowanie kościoła?

zdjęcie KONKURS ETAP 2...

PYTANIE VII

W 1965 r. Karol Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny siostry zakonnej, która głosiła orędzie Miłosierdzia Bożego.

Jak się nazywała ta zakonnica?

zdjęcie KONKURS ETAP 2...

PYTANIE VIII

Kto i kiedy ogłosił nominację kardynalską arcybiskupa Karola Wojtyły?

PYTANIE IX

Władze komunistyczne w Polsce chciały zasiać niezgodę między kardynałem Wojtyłą, a  drugim kardynałem. O kogo chodziło?

PYTANIE X

Kardynał Wojtyła w sierpniu 1978 r. uczestniczył w konklawe, które wybrało nowego papieża.

Kto został nowym papieżem i jakie imię on przybrał?

ETAP III - PYTANIA - 8 Maja 2020 r.

zdjęcie KONKURS ETAP 3...

Wiersz: Janiny Malickiej w grafice: Kamili Dobrowolskiej

PYTANIE I

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża

Otworzył tron. […]

Zdrowie przyniesie, rozpali miłość
I zbawi świat;

Wnętrze kościołów on powymiata,
Oczyści sień,
Boga pokaże w twórczości świata,
Jasno jak dzień.

Fragmenty wiersza, który napisał jeden z Wieszczów Narodowych w czasie swojej ostatniej podróży do Wielkiego Księstwa Poznańskiego w 1848.

Który z poetów wieszczył wybór Polaka na papieża?

PYTANIE II

Encyklika, czyli orędzie, pismo napisane przez papieża, skierowane do biskupów i do wiernych. Pierwszą encykliką, najbardziej osobistą, napisaną przez Papieża Jana Pawła II, była encyklika "Redemptor hominis" (Odkupiciel człowieka), która stała się punktem wyjścia dla pozostałych. Została podpisana 4 marca 1979 r.

Podaj ile wszystkich encyklik napisał Jan Paweł II.

zdjęcie KONKURS ETAP 3...

PYTANIE III

Jedna z encyklik poświęcona jest relacji między wiarą i rozumem. „Wiara i rozum” – czytamy w pierwszych słowach dokumentu – są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. We wspinaczce na szczyty poznania, wiara nie zastąpi rozumu, ani rozum wiary. Są to bowiem dwa różne sposoby docierania do prawdy, które muszą ze sobą zgodnie współdziałać. Akcentując problemy i zadania, Ojciec Święty wyraża także optymistyczne przekonanie, że harmonijna relacja między wiarą a rozumem jest możliwa. Człowiek dzięki niej może poznać swoją prawdziwą godność, a Kościół pełnić skutecznie swoją najważniejszą misję głoszenia słowa Bożego wszystkim ludziom.

Podaj nazwę tej encykliki ?

zdjęcie KONKURS ETAP 3...

PYTANIE IV

Św. Jan Paweł II, kontynuując pozostawioną przez Pawła VI intensywniejszą niż dotąd misję pielgrzymią papieża, w ciągu swojego pontyfikatu w trakcie zagranicznych podróży apostolskich odwiedził 129 krajów na wszystkich stale zamieszkanych kontynentach. W przypadku wielu z nich była to pierwsza w historii wizyta głowy Kościoła Katolickiego. Łączna długość pielgrzymkowych dróg Jana Pawła II wynosi ok. 1 mln 700 tys. km Długość ta odpowiada trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem, czy prawie 30-krotnemu obiegnięciu Ziemi wokół równika.

Ile podróży apostolskich poza granice Włoch odbył Jan Paweł II ?

zdjęcie KONKURS ETAP 3...

PYTANIE V

W wielu miejscach - zwłaszcza w krajach katolickich - papieża witały ogromne tłumy. Największe zgromadzenie (prawdopodobnie największe ludzkie zgromadzenie w historii) odnotowano podczas mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II 15 stycznia 1995 dla ponad 4 mln osób. Msza św. pod przewodnictwem Jana Pawła II rozpoczęła się z przeszło godzinnym opóźnieniem. Z powodu wielkiej ilości ludzi i zablokowania trasy przejazdu, papież nie mógł dojechać na miejsce celebry papamobilem i władze kraju w ostatniej chwili musiały posłać po niego helikopter.

Podaj kraj i miejsce tej wizyty Jana Pawła II.

PYTANIE VI

Krajami, często odwiedzanymi przez Jana Pawła II, była Francja (8 razy, w tym raz w zależnym terytorium Reunion), Stany Zjednoczone (7 razy, w tym dwukrotnie wizyty tranzytowe na Alasce Hiszpania i Meksyk (po 5 razy oraz Brazylia, Portugalia i Szwajcaria (po 4 razy).

Jaki kraj był najczęściej odwiedzany przez Jana Pawła II oraz ile razy ?

PYTANIE VII

"Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi" - mówił Jan Paweł II podczas tej przełomowej wizyty w 1986 roku.

Gdzie Jan Paweł II wypowiedział te ważne dla dialogu z judaizmem słowa?

zdjęcie KONKURS ETAP 3...

PYTANIE VIII

W niedzielę 16 marca 2003 r., w swym przemówieniu wygłoszonym przed modlitwą Anioł Pański na placu św. Piotra w Rzymie apelował Jan Paweł II.

„(..) wołam do wszystkich: wciąż jeszcze jest czas na negocjacje; wciąż jeszcze jest szansa na pokój; nigdy nie jest za późno na to, aby się porozumieć i kontynuować rozmowy pokojowe (…).”

„Ja należę do tego pokolenia, które doświadczyło koszmaru II wojny światowej i któremu udało się przeżyć. Wszystkim młodym ludziom oraz wszystkim, którzy są ode mnie młodsi i którzy w związku z tym, sami tego nie doświadczyli, mam dziś obowiązek powiedzieć: Nigdy więcej wojny !”

Przeciw jakiej interwencji zbrojnej protestował papież?

PYTANIE IX

Gdybyśmy mieli, w jednym zdaniu odpowiedzieć na pytanie, co znaczy Światowy Dzień Młodzieży na podstawie wypowiedzi Jana Pawła II, można wybrać słowa z Jego homilii: „Dzień Młodzieży znaczy wyjście na spotkanie Boga”. ŚDM to wielkie międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Święty Jan Paweł II zainaugurował w Kościele Światowe Dni Młodzieży i przekazał im dwa symbole, aby wędrowały wraz z nimi.

O jakich symbolach mowa?

PYTANIE X

Pielgrzymka ta miała szczególny charakter. Jan Paweł II „naznaczony cierpieniem fizycznym” rozpoczął ją od spotkania z chorymi. Mówił do nich: „Jestem z wami, drodzy bracia i siostry, jako pielgrzym zdążający do Maryi Dziewicy; przyłączam się do waszych modlitw i podzielam wasze nadzieje; podobnie jak wy przeżywam okres życia naznaczony cierpieniem fizycznym, jednak nie mniej owocny w przedziwnym zamyśle Boga”. Kulminacyjnym wydarzeniem tej pielgrzymki była Msza św. celebrowana przez papieża w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Podaj cel i datę ostatniej pielgrzymki?