loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

MALENIEC – PLANEM FILMOWYM!

Administrator

Przed południem w Wielki Czwartek, w ramach zdjęcie MALENIEC ...przygotowań do nowej ekranizacji filmowej, do Maleńca przybyli Anna Chruścicka – kierownik produkcji oraz Marek Warszewski – scenograf. Ich rekonesans w obecności dyrektora Macieja Chłopka oraz przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Daniela Czernaka dotyczył uzgodnień adaptacyjnych pleneru i scenografii. Okazuje się bowiem, iż teren i obiekty Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu staną się jednym z planów filmu fabularnego reżyserowanego przez Macieja Bochniaka, który to ma wejść na ekrany kin jesienią następnego roku.

 

W tym miejscu trzeba nam wiedzieć, że w Maleńcu już rozpoczęły się oczekiwane prace renowacyjne tego unikalnego na skalę europejską zabytku. Po zakończeniu inwestycji pozwoli to podnieść jego atrakcyjność dla zwiedzających, m.in. poprzez zamontowanie przygotowanego mniejszego koła z pozytywką, które napędzane wodą będzie rozbrzmiewać muzyką niczym katarynka.

Tak ma być już we wrześniu, kiedy w Maleńcu pojawi się, na ponad dwa tygodnie, blisko stuosobowa ekipa filmowców, aby realizować część zdjęć do filmu pod tajemniczym tytułem, osadzonym w realiach historycznych wschodnich terenów II Rzeczypospolitej. Tyle mogła ujawnić A. Chruścicka, która w świecie filmowym pracowała już nad przygotowaniem wielu tytułów, tak filmów fabularnych, dokumentalnych, czy teatru telewizji.

Rzeczywiście, może być ciekawie, zważywszy na pomysły reżysera i scenarzysty młodego pokolenia M. Bochniaka, znanego z realizacji choćby filmu „Disco Polo”, seriali „Diagnoza”, „O mnie się nie martw”, „Belfer”, czy też scenografa M. Warszewskiego, który przygotowywał plany zdjęciowe do „Karbali”, „Miasta ‘44” oraz ekranizacji pt. „Najlepszy”. Za ten ostatni tytuł Warszewski został laureatem nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, właśnie za najlepszą scenografię.

Kierownik produkcji przygotowywanego planu filmowego w Maleńcu - A.Chruścicka w rozmowie z naczelnikiem Wydziału Promocji i Kultury powiatu koneckiego dowiedziała się o innych atrakcjach plenerowych, jakie mogą być wykorzystane przy realizacji zdjęć. Uzyskała też zapewnienie szeroko rozumianej współpracy i pomocy podczas pobytu ekipy filmowej na ziemi koneckiej.

Opracowanie: Marian Wikiera

GALERIA - MALENIEC - PLANEM FILMOWYM...

2  3  4

5  6  7

8  9

fot. Katarzyna Matysiak

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich