loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

75 LAT TEMU...

Paweł Goraj - Administrator

75 lat, tyle dokładnie minęło 16 stycznia 2019 roku zdjęcie 75 LAT TEMU...od momentu bestialskiego mordu okupanta niemieckiego na 10 Polakach, z których większość pochodziła z Końskich i okolicznych miejscowości. Wyrok możemy przeczytać na dokumencie archiwalnym, wydanym przez Sąd Doraźny Komandora Policji Bezpieczeństwa i SD na Dystrykt Radomski. Na wspomnianym akcje widnieje pełna lista skazanych, jak również krótkie uzasadnienie wydanego wyroku o następującej treści: „Wydanie i wykonanie wyroku nastąpiło na skutek napadu postrzelenia i obrabowania Niemca w lesie koło Piły dnia 16 stycznia 1944 r przez bandytów”.

 

Ciała rozstrzelanych obecnie spoczywają na koneckiej nekropoli (naprzeciw Pomnika Partyzantów), o czym przypomina nam wspólna tablica, na której odnajdujemy z imienia i nazwiska wszystkich zamordowanych. Miejsce samej kaźni symbolizuje, natomiast wielki kamień z okolicznościową płytą, który dzięki staraniom kombatantów i ludzi dobrej woli, został umiejscowiony w 1984 roku, na skraju lasu za Piłą (tzw. Smolarnią), przy drodze krajowej nr 42. W dniu upamiętniającym, to tragiczne wydarzenie przedstawiciele kombatantów, władz samorządu powiatowego i gminnego, złożyli kwiaty i zapalili znicze, w ww. delegacji znaleźli się: Andrzej Kosma – prezes Koneckiego Koła ŚZŻAK, Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, Marek Kozerawski – honorowy członek ŚZŻAK w Końskich, sołtys Rogowa, radny Rady MiG w Końskich oraz Elżbieta Piotrowska – sołtys Kornicy. Wśród zamordowanych, jak podkreślił sołtys Rogowa, był Bronisław Wieczorkiewicz ps. „Wilk”, szef wywiadu kolejowego w obwodzie AK w Końskich, a Jego imię od 2018 roku nosi jedna z ulic w miejscowości Kornica. Poniżej przedstawiamy listę rozstrzelanych w dniu 16 stycznia 1944 roku, opartą na materiałach źródłowych, pochodzących ze zbiorów archiwalnych, których skany dzięki swej uprzejmości udostępnił nam radny – Marek Kozerawski.

Opracował: Paweł Kubiak

GALERIA - 75 LAT TEMU...

2  3  4

5  6  7  8

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich

skan1  skan2

skany pochodzą z archiwum prywatnego Marka Kozerawskiego