loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

KUŹNICE FOLK FEST - KUŹNICE KONECKIE 2014

Paweł Goraj - Administrator

6 lipca br. na terenie Muzeum Zagłębia zdjęcie folkfestStaropolskiego w Sielpi podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich odbył się IV Powiatowy Festiwal Folklorystyczny. Organizatorami Festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Końskich, oraz Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”. W przeglądzie wzięło udział 8 zespołów wśród których znalazły się:
- Zespół Ludowy - „Smarkowianki”. Zespół liczy 15 osób, kierownikiem zespołu jest - Barbara Swat. Nazwa zespołu wywodzi się z miejscowości Smarków. działa pod opieką Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie.

 - Zespół - „Smykowia”. Zespół działa od 5 lat, w tym roku został nominowany do Buskich Spotkań z Folklorem. Zespół liczy 10 osób, a jego kierownikiem jest – Dorota Kołodziejczyk.
- Zespół Śpiewaczy - „Korniczanka”. Zespół założony w 1999 roku, działa pod patronatem Miejsko Gminnego Domu Kultury w Końskich. Zespół liczy 15 osób.
- Zespół Ludowy - „Bębnowianka”. Zespół powstał w listopadzie 2010 roku, działa przy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie. W 2012 roku zespół reprezentował powiat konecki na Dożynkach wojewódzkich w Pińczowie. Zespół liczy 15 osób, a jego kierownikiem jest - Łukasz Grzegorczyk.
- Zespół Ludowy - „Rogowianka”. Zespół istnieje od 1986 roku i liczy 12 osób. Kierownikiem zespołu jest – Krystyna Ziemnica. Zespół zajmował czołowe miejsca na przeglądach w Iłży, Busku i Szczekocinach.
- Zespół Ludowy - „Kumosie”. Zespół powstał w 2010 roku. Zespół liczy 11 osób, a jego kierownikiem jest – Maria Pietras. W czerwcu 2014 roku zespół został wyróżniony na XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w Przysusze. Mottem zespołu są słowa – Posłuchaj - Poznaj i Pokochaj Folklor.
- Zespół Pieśni i Tańca - „Dziebałtów”. Zespół reaktywowany w 2002 roku. Występował między innymi na Słowacji, Litwie i we Włoszech. W kraju występował w Warszawie, Kielcach, Busku i Słupsku. Zespół liczy 14 osób, a jego kierownikiem artystycznym jest – Mirek Kuśmierczyk.
- Zespół Ludowy - „Sokołów”. To zespół śpiewaczo – taneczny prowadzony pod kierownictwem – Krystyny Nartowskiej. Zespół powstał zaledwie 3 miesiące temu z inicjatywy sołtys Sokołowa. Swój debiut zespół miał podczas Festynu w Sokołowie.

Występujące w przeglądzie zespoły oceniała Rada Artystyczna. Jury obradowało w następującym składzie: Krzysztof Stachera – przewodniczący, Katarzyna Sorn – członek Jury, Adam Kubka – członek Jury. „Wybór był trudny, ale jednomyślny. Chcielibyśmy podkreślić, że z roku na rok widoczny jest element rozwojowy występujących zespołów, co dodatkowo podnosi poprzeczkę artystyczną Festiwalu” - podkreślał przewodniczący Jury – Krzysztof Stachera. Po wysłuchaniu i prezentacji zespołów Rada Artystyczna dokonała merytorycznej oceny i wybrała zwycięzców. Puchar Starosty Koneckiego trafił do Zespołu Śpiewaczego – KORNICZANKA. Drugie miejsce zajął Zespół Ludowy – SMARKOWIANKI, natomiast trzecie miejsce wywalczył Zespół Ludowy – BĘBNOWIANKA. Jury postanowiło również wyróżnić Zespół – SMYKOWIA. „Poziom Festiwalu oceniam na bardzo wysoki. W zespołach jest coraz więcej nowych utworów, co świadczy o ciągłym rozwijaniu się, z czego osobiście bardzo się cieszę” - podkreślała Małgorzata Pasek – dyrektor Festiwalu.