loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

KUŹNICE KONECKIE 2014 - NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Paweł Goraj - Administrator

Sygnał Kuźnic Koneckich zainaugurował zdjęcie nagrody i wyróżnieniaXV edycję Kuźnic na terenie Staropolskiego Zagłębia Muzealnego w Sielpi. 6 lipca br. w ceremonii otwarcia uczestniczyło wielu samorządowców i zaproszonych gości, a wśród nich nie zabrakło między innymi: Bogdana Sobonia – starosty koneckiego, Krzysztofa Obratańskiego – przewodniczącego Rady powiatu, Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego, Marii Zuby, Krzysztofa Lipca, Marka Gosa, Andrzeja Bętkowskiego – posłów na Sejm RP, Adama Jarubasa – marszałka województwa świętokrzyskiego w tym dniu reprezentował wicemarszałek – Grzegorz Świercz, Wiesława Strępnia, Grzegorza Gałuszki – radnych Sejmiku województwa świętokrzyskiego, Danuty Leśniewicz, Czesława Kurcbarta – członków Zarządu powiatu, Pawła Grędy, Mariana Króla – wiceprzewodniczących Rady powiatu, burmistrzów, przewodniczących Rad, oraz wójtów z terenu powiatu koneckiego.

"Mimo, że dzisiaj gorąco jak w Kuźni, to nie przeszkadza nam to w rozpoczęciu jubileuszowych XV Kuźnic Koneckich. Jest mi ogromnie miło, że po raz  piętnasty mogę uczestniczyć w uroczystości Kuźnic Koneckich" – podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki. "Panie starosto na Pana ręce składam podziękowania dla wszystkich samorządowców, którzy tą tradycje Kuźnic Koneckich tworzyli przez 15 lat. Chciałabym, aby ta tradycja rozwijała się przez kolejne lata. Jesteśmy tu dziś po to, by spojrzeć w tył naszej historii, żeby mówić o dobrych latach Rzeczpospolitej, ale chcielibyśmy mieć również nadzieję, że to co przed nami będzie lepsze" – mówiła poseł na Sejm RP – Maria Zuba. Niespodzianką na tegorocznych Kuźnicach Koneckich, podczas przemówienia na scenie, było spontaniczne zainicjowanie piosenki - "Ach Kieleckie Jakie Cudne" przez posła na Sejm RP – Krzysztofa Lipca.


MARKĘ KONECKĄ Zarząd Powiatu Koneckiego na wniosek Kapituły w 2014 roku przyznał:


GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W KOŃSKICH - Komisja to komórka, która inicjuje działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i narkotykowych, oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, co jest określone w Gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, oraz przeciwdziałania narkomanii w Końskich, uchwalonego przez Radę Miasta Końskie. Zadania obejmują zwiększenie dostępności terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, a także zarażonych uzależnieniem, udzielanie rodzinom w których występują problemy alkoholowe i narkomania pomocy psychospołecznej i prawnej. Ponadto podejmowane są czynności zmierzające do zastosowania wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczenia odwykowego. Nagrodę z rąk członków Zarządu powiatu odbierał: Krzysztof Jasiński – przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który powiedział: "Dziękuję za to wyróżnienie, które jest wyrazem podziękowania za wszystkie lata pracy. Podziękowania składam w imieniu instytucji i osób, z którymi współpracujemy".

KLUB OSIEDLOWY KAESEMEK - Klub rozpoczął swoją działalność w 1984 roku. Pomysłodawcą nazwy jest - Paweł Stasiński. Klub cyklicznie organizuje imprezy typu: dzień dziecka, koncert kolęd i pastorałek, zaduszki jazzowe, turnieje brydża sportowego, wystawy w Galerii "ATUT", wycieczki i plenery fotograficzne.  Bywalcy klubu rozwijają swoje umiejętności uczestnicząc aktywnie w imprezach lokalnych i ogólnopolskich, uczestniczą w wielu wystawach fotograficznych i plastycznych zdobywają liczne nagrody. W Końskich współpracują ze Starostwem Powiatowym w Końskich, Urzędem Miasta i Gminy w Końskich, Biblioteką Publiczną, PTTK w Końskich, oraz Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Plastycznej w Kielcach, a także Związkiem Polskich Artystów Fotografików. Nagrodę wspólnie odbierali: Wiesław Turno, Paweł Stasiński, oraz Piotr Salata. "Klub by nic nie znaczył bez ludzi, bez dzieci, młodzieży, dorosłych. Ci wszyscy, którzy do nas przychodzą, współpracują tworzą bardzo pozytywny wizerunek naszej placówki, za co im serdecznie dziękuję" – podkreślał Wiesław Turno – odbierając wyróżnienie.

KONECKIE STOWARZYSZENIE SPORTOWE PIŁKI RĘCZNEJ -  Powstanie sekcji piłki ręcznej przy klubie Stal – Końskie datuje się na rok 1968, a jego inicjatorem był - Wiesław Pytlas – nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3 w Końskich. Kwestią wprowadzenia sekcji do klubu Stal – Końskie zajął się Tadeusz Gałwiaczek z Koneckich Zakładów Odlewniczych. Rejestracja sekcji w Okręgowym Związku Piłki Ręcznej, to udział - Andrzeja Suskiewicza, zespół obecnie występuje w I Lidze, w sezonie 2012 – 2013 zajmował 9 miejsce po rozegraniu 21 meczy z dorobkiem 18 pkt. Sukcesy Naszych piłkarzy ręcznych, to mieszanka talentu i pasji, oraz myśli trenerskiej, jak również sprawnego zaangażowania prezesa Zarządu – Jarosława Kubały, który osobiście odbierał nagrodę. "Dziękuję Panu staroście za docenienie naszego trudu, to uhonorowanie 45 - lecia piłki ręcznej. Z tego miejsca dziękuję również wszystkim działaczom i sponsorom, dla których piłka ręczna w Końskich była ważna i doceniana" – mówił Jarosław Kubała – odbierając nagrodę.

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ GMINY SMYKÓW - Stowarzyszenie powstało w 2007  roku w Smykowie, powołane do życia zostało przez mieszkańców którzy chcieli zająć się sprawami swoich miejscowości i całej Gminy. Priorytetem Stowarzyszenia są działania związane z ochroną środowiska i rozwojem Gminy, dbałość o zachowanie kultury regionu, ochronę przyrody i krajobrazu, oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych i niesienie pomocy osobom potrzebującym. Stowarzyszenie organizuje rodzinne festyny, wigilie dla samotnych osób, wraz ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności wspomaga najuboższe rodziny z terenu gminy Smyków. Z ich inicjatywy powstał ludowy zespół - "SMYKAŁKI", który reprezentuje nie tylko gminę  Smyków, ale i cały powiat konecki. W roku 2010 zorganizowano zbiórkę na rzecz powodzian z miejscowości Trześń koło Sandomierza. Od trzech lat organizują Bal Charytatywny, którego celem jest zbiórka środków dla najbardziej potrzebujących. Znając z życia problemy dnia codziennego chcą je rozwiązywać własnymi siłami i pomysłami, przy wykorzystaniu możliwości jakie dają fundusze unijne, oraz programy skierowane do mieszkańców małych miejscowości i wsi. Nagrodę odbierały: Danuta Jarek – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Smyków, oraz Agnieszka Kastarynda – wiceprezes Stowarzyszenia. "Żyjmy tak aby służyć innym, a nie tak aby nam służono. Naszą wdzięczność trudno jest wyrazić w słowach, więc proste - dziękuję będzie zawierać wszystko co chcemy powiedzieć" – podkreślała Danuta Jedynak – odbierając nagrodę.
Nagroda – ALCHEMIK KONECKI – Powiatowe Forum Pracodawców postanowiło w tym roku przyznać to zaszczytne wyróżnienie Koneckiej Spółdzielni Spożywców. Firma powstała w 1897 roku z inicjatywy inteligencji miejskiej jako jedna z pierwszych w Polsce. Aktualnie Spółdzielnia zatrudnia 117 osób, na przestrzeni 1991 – 2012 roku Spółdzielnia zmodernizowała wszystkie posiadane lokale. Firma włącza się w wiele akcji charytatywnych wspomagając je swoimi produktami. W imieniu Spółdzielni nagrodę odbierał - Stanisław Haraziński – prezes Spółdzielni, który powiedział: "Ta nagroda to bardzo miłe zaskoczenie dla członków Spółdzielni, ona będzie mobilizować nas do dalszej działalności".

Nagroda – KOWAL LOSU – Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych w 2014 roku postanowiło uhonorować nagrodą KOWAL LOSU Panią - Danutę Jakubowską. Danuta Jakubowska posiada 41 letni staż pracy. Przez współpracowników i uczniów oceniana jako wspaniały pedagog, który prowadzi aktywną działalność charytatywną. Od 15 lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Końskich. Przez wiele lat koordynowała różne formy pomocy potrzebującym. Za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz niepełnosprawnych została odznaczona w 2009 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi. "Dziękuję za to wyróżnienie, jestem bardzo wzruszona. Ta nagroda, to efekt pracy bardzo wielu wolontariuszy, z którymi miałam przyjemność i zaszczyt pracować. To wspaniali ludzie, ogromnie zaangażowani w pomoc innym, pełni altruizmu. Poświęcają swój czas po, to by innym troszkę poprawić ich los" - podkreślała wzruszona - Danuta Jakubowska.

 Nagroda GWÓŹDŹ SEZONU - Koneccy Twórcy i Animatorzy Kultury postanowili przyznać:

Elżbiecie Musiał za napisanie książki pt. "Poradnik Czynności Nieużytecznych". Pani Elżbieta to poetka, eseistka, malarka i publicystka, która należy do Związku Literatów Polskich, oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poemacie artystki centralne miejsca zajmują zasady etyczne i sprzeczność świata. Wszyscy boimy się ostatecznego doświadczenia jakim jest śmierć, bo zastanawiamy się jak będzie kiedy przestaniemy istnieć. Jesteśmy między pewnością, a niewiadomym więc warto zastanowić się nad jednym i drugim póki mamy jeszcze chwilę czasu. "To nagroda za książkę poetycką, a przecież wiemy, że poezja jest w odwrocie, dlatego szczególnie dziękuje za to wyróżnienie" – podkreślała poetka – Elżbieta Musiał.

Mariuszowi Klockowi za rys historyczny pt. "Prześladowanie duchowieństwa katolickiego w Końskich w latach 1939 – 1989".  Publikacja mogła zostać wydana w 2013 roku dzięki Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Końskich. Książka zawiera efekt pracy badawczej nad prześladowaniami duchowieństwa w Końskich zarówno przez władze hitlerowskie jak i komunistyczne. W publikacji pojawiają się takie nazwiska jak choćby patron powiatu koneckiego bł. ks Kazimierz Sykulski, ks. Józef Słaby, ks. Marian Piwowarczyk, ks. Józef Barański, czy ks. Józef Granat. "Ta nagroda sprawi, że będę dalej starał się zbierać materiały i tworzyć kolejne publikacje" – mówił Mariusz Klocek – odbierając wyróżnienie.

Roman Cieślak – za projekt muzyczny POP 'n' ROLL. Na co dzień gitarzysta i kompozytor zespołu Sweet Combo. Utwór muzyczny pt. "Na naszych dłoniach" zajął drugie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Radiowym. "Dziękuję za wyróżnienie i zapraszam do słuchania naszej płyty, która ukaże się już jesienią tego roku" – mówił Roman Cieślak odbierając nagrodę, któremu towarzyszył Konrad Kamizela z zespołu Red Bridge.

Nagroda Specjalna – DIAMENTOWA MARKA KONECKA – Zarząd Powiatu na wniosek Kapituły przyznał specjalną nagrodę w postaci DIAMENTOWEJ MARKI KONECKIEJ – firmie FANSULD. To rodzinna firma, która w sposób dynamiczny rozwija się od 1991 roku. Obecnie jest czołowym polskim producentem żeliwa drogowego, cieszy się opinią solidnego i nowoczesnego przedsiębiorstwa, ciągle wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne i produktowe. "Ta nagroda to potwierdzenie tego, że nasza firma jest w regionie rozpoznawalna. Chciałbym podkreślić, że siłą każdego przedsiębiorstwa jest właściwy zespół, a nasza firma ma taki zespół, zespół świetnych ludzi" – mówił Rafał Postuła – współwłaściciel firmy Fansuld – odbierając wyróżnienie.

Na wniosek Kapituły Marki Koneckiej w poczet Przyjaciół Kuźnic Koneckich przyjęto STAROPOLSKĄ IZBĘ  PRZEMYSŁOWO – HANDLOWĄ w Kielcach. W imieniu prezesa Izby - Ryszarda Zbróga wyróżnienie odbierał Grzegorz Ściwiarski. "Dziękuję za to zaszczytne wyróżnienie. Naszą misją jest wspieranie przedsiębiorczości, jej rozwój i tworzenie najlepszych warunków dla biznesu" – mówił Grzegorz Ściwiarski – odbierając wyróżnienie.