loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Zdrowe seminaria dla uczniów w wykonaniu specjalistów z ONKO-DERMU

Ciągła edukacja, to zdobywanie na zdjeciu wlasciciele OKno Dermwiedzy, a wiedza ta pozwala unikać kłopotów, w tym także tych zdrowotnych. Specjaliści z  Centrum Medycznego ONKO-DERM z Końskich postanowili stworzyć projekt edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli, gdzie poruszają tematykę chorób najczęściej pojawiających się u nastolatków.

„To jak ukształtowali was rodzice i opiekunowie w kwestii nawyków żywieniowych ma bezpośrednie przełożenie na waszą przyszłość, między innymi jakie będziecie mieli choroby. Wiedza w tej materii musi być solidna, choć ostatecznie wybór macie wy. Absolutną podstawą długiego życia jest ruch, później odpowiednia dieta i aktywność społeczna”podkreślał podczas seminarium w ZSP nr 3 w Końskich dr Łukasz Grzęda – specjalista onkologii klinicznej i jednocześnie dietetyk.

Jak mogliśmy usłyszeć otyłość, to problem w niemal każdej grupie wiekowej. To przede wszystkim ona generuje bardzo wiele groźnych obciążeń chorobowych. „Jeśli ją mamy i nie podejmujemy próby przebudowania swojego ciała, to możemy być pewni, że czeka nas cała gama problemów zdrowotnych” – zaznaczał dr Łukasz Grzęda.

Kolejnym wyzwaniem jest zarówno skuteczna walka z samym rozpoznaniem, jak i właściwym systemie walki z chorobą, jaką jest depresja. Wbrew pozorom ma ona bardzo dużo masek i przez to trudno ją w odpowiednio krótkim czasie zidentyfikować. Co piąta próba samobójcza przy tego typu schorzeniu jest niestety skuteczna, a największe ryzyko jej wystąpienia jest wśród nastolatków. Dlatego rozmawiajmy ze sobą, nie zamykajmy się.

Choć cywilizacja rozwija się w ogromnym tempie, to ludzie wciąż umierają na cukrzycę, a mamy przecież insulinę. Czytajmy etykiety, suplementujmy swoje posiłki i podchodźmy do marketingu reklamowego w sposób ostrożny, mówiąc za każdym razem sprawdzam. Przed zrobieniem sobie tatuażu dobrze jest odwiedzić dermatologa i sprawdzić, czy nie mamy żadnych przeciwskazań. Do tej pory nie  mamy żadnego udowodnionego badania, że tatuaż prawidłowo wykonany, a więc w autoryzowanym studiu z atestowanymi barwnikami, wpływa na choroby, w tym choroby nowotworowe. „Oczywiście nigdy nie wierzcie, że robiąc sobie czerwonego smoka na pół pleców nie wylądujecie w szpitalu, ryzyko zawsze jest, trzeba zachować rozsądek” - mogliśmy usłyszeć podczas dalszej części seminariów podczas odpowiedzi na pytania uczniów.

Nikotyna, narkotyki, alkohol i coraz to bardziej wyrafinowany skład dopalaczy, czyli sposób na wywołanie sobie chorób na własne życzenie. Ten temat wielki niczym ocean spokojny zgłębiał dr Michał Duda – internista i pulmonolog z Centrum ONKO – DERM.

„Choć e-papierosy nie śmierdzą, to równie dobrze uzależniają i są też niebezpieczne. Też posiadają substancje uzależniające, które zaburzają rozwój mózgu, a tzw. bierne palenie wyrządza równie poważne szkody. Musimy brać pod uwagę, że okazjonalne picie bardzo często przeradza się w mocne uzależnienie. Nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na jakąkolwiek dawkę alkoholu dla kobiety w ciąży. Nie pozwólmy też, aby nasz organizm uzależnił się od jakichkolwiek leków przeciwbólowych, to ślepa uliczka” – słyszeliśmy od dr Michała Dudy.   

                                                                                         Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - Zdrowe...

3  7  11

14  17  18

21  2  4

23  25  31

32  34  36

40  42  44

48  51  52

59  55  53

fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich