loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” – WĄSOSZ KONECKI

Paweł Goraj - Administrator

4 marca br. w remizie strażackiej OSP w Wąsoszuzdjęcie PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” .... zorganizowano spotkanie poświęcone „Żołnierzom Wyklętym”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: leśnik – Piotr Słoka oraz sołtys miejscowości– Lucjan Górecki. Na zaproszenie odpowiedzieli zarówno kombatanci, samorządowcy, leśnicy, strażacy, okoliczni mieszkańcy, drużyny strzeleckie, jak również pedagodzy i młodzież. Samorząd powiatowy w tym dniu reprezentował Andrzej Marek Lenart – wicestarosta.

Dla przybyłych gości przygotowano cykl okolicznościowych wykładów i prelekcji, które zaprezentowali: Beata Galińska – Czaja, Krzysztof Kowalczyk, Marian Wikiera oraz Adam Kwiel.

„Nigdzie w Europie nie było takiej sytuacji, jak w Polsce. Tu nie powstał kolaboracyjny rząd, a nasza konspiracja była najliczniejszą formacją na kontynencie. Alternatywną próbą do powstającego rządu komunistycznego, była właśnie tzw. „druga konspiracja”. W jej szeregach można było odnaleźć żołnierzy AK, BCH, czy NSZ. Próby przeciwdziałania w postaci powrotu Mikołajczyka i reaktywowania Polskiego Stronnictwa Ludowego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i skazywały żołnierzy podziemia na wewnętrzną emigrację lub walkę z bronią w ręku, do czego ostatecznie doprowadziły brutalne represje władz komunistycznych” - zaznaczał podczas prelekcji Krzysztof Kowalczyk.

„Choć teoretycznie nie ma ludzi niezastąpionych, to wymiar ich czynu nie przekracza tylko jednego ludzkiego życia i tylko jednego pokolenia. On trwa i daje plony w najmniej oczekiwanych sytuacjach, dlatego warto o nich pamiętać” - mówił Krzysztof Obratański – burmistrz.

Dramat zesłania, więzienia i śmierci od początku towarzyszył żołnierzom podziemia. W przypadku tzw. „drugiej konspiracji” potęgowała go świadomość, że po drugiej stronie stoją również Polacy, którzy bezgranicznie zawierzyli obcemu najeźdźcy. Jednym z wielu przykładów patriotyzmu na ziemi koneckiej w czasie ubeckich prześladowań żołnierzy niezłomnych, była Stefania Firkowska – Feluś, o której mówi się, że to „konecka INKA”. Jej losy po dziś dzień nie są znane, a rodzina nie wie nawet gdzie spoczywa jej ciało. Sobotnie obchody kończył pokaz sprawności wojskowej tzw. grupy szybkiego reagowania zaprezentowanej przez Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2160 Końskie.

 

GALERIA - PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” ...

DSCN8546  DSCN8549  DSCN8552

DSCN8554  DSCN8556  DSCN8563

DSCN8564  DSCN8566  DSCN8567

DSCN8583  DSCN8605  DSCN8609

DSCN8613  DSCN8615  DSCN8618

DSCN8622  DSCN8633  DSCN8637

DSCN8638  DSCN8647  DSCN8664

DSCN8676  DSCN8683  P1100737

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich