Herb i flaga Powiatu koneckiego

              

Herb powiatu koneckiego nawiązuje do herbu województwa świętokrzyskiego, jako jednostki wyższego rzędu. Zgodnie z zasadami heraldyki nastąpiło to poprzez uszczerbienie herbu województwa, tj. częściowe wykorzystanie motywu lub motywów jego godła i barw. Zastosowanie tego postulatu w praktyce przyniosło projekt herbu powiatu koneckiego, zawierający motyw pochodzący z herbu dawnego województwa sandomierskiego, który to herb jest komponentem obecnego herbu województwa świętokrzyskiego. Jest to motyw dwóch pasów czerwonego i srebrnego oraz trzech gwiazd złotych w polu błękitnym. Wybór tego motywu jest uzasadniony z historycznego i heraldycznego punktu widzenia. Elementem wyróżniającym powiat jest koło wodne jako symbol produkcji żelaza kwitnącej od XV wieku w Koneckim. Intensywność tej produkcji w okresie od XV do XIX wieku oraz istnienie w tym czasie wielu kuźnic i młynów zbożowych (napędzanych kołem wodnym) na terenie obecnego powiatu koneckiego uzasadniają wybór motywu koła wodnego jako podstawowego urządzenia energetycznego do produkcji żelaza i przetwórstwa zbożowego. Motyw koła wodnego często występuje w heraldyce i dobrze poddaje się stylizacji heraldycznej. Wybór tego motywu i umieszczenie go w tarczy herbowej powiatu koneckiego został pozytywnie zaopiniowany przez autorytety z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. W końcu koło, jako figura geometryczna, jest symbolem doskonałości.
Herb powiatu koneckiego w opisie heraldycznym przedstawia się następująco: w głowicy dwudzielnej w słup, w polu prawym dwa pasy czerwony i srebrny, w polu lewym błękitnym trzy gwiazdy złote w pas; pod głowicą w polu czerwonym koło wodne złote o sześciu dzwonach; wzorzec herbu z zaznaczonymi kreską (obrys) konturami tarczy oraz elementów godła.
We fladze powiatu koneckiego zastosowano wszystkie barwy występujące w herbie powiatu. Jest to flaga o czterech pasach (strefach) poziomych równej szerokości - żółtym, czerwonym, białym i błękitnym o proporcjach boków 8:5.