Marki Koneckie

LAUREACI "MAREK 2009"

DWOREK KORYTKÓW – HOTEL I RESTAURACJA
Zespół dworski w Korytkowie pochodzi z XIX wieku. Niegdyś w jego skład wchodziły: dwór spichlerz dworski oraz park. Dziś, dzięki staraniom nowego właściciela, dworek został odrestaurowany z myślą o tych, którzy chcą w pięknym miejscu organizować bankiety, szkolenia, imprezy okolicznościowe lub po prostu odpocząć i zaspokoić apetyt w niebywale urokliwym miejscu. Na terenie parku znajdującego się w otoczeniu posiadłości można się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich problemach.


AUTOLACK – BLACHARSTWO I LAKIERNICTWO
Firma pracuje na rynku motoryzacyjnym od 1987 roku. Atutem tego zakładu jest przede wszystkim wysoka jakość wykonywanych usług i rzetelna obsługa. Należy podkreślić, że od wielu lat firma szkoli uczniów w zakresie blacharstwa i lakiernictwa samochodowego. Ponadto firma posiada własnego rzeczoznawcę techniki samochodowej oraz uprawnienia w zakresie oznakowania i identyfikacji pojazdów.


ZAKŁAD PIEKARNICZO-CUKIERNICZY EDWARDA WALIGÓRSKIEGO
Ta firma znana jest każdemu mieszkańcowi naszego regionu. Swoją działalność prowadzi od 1973 roku i do dziś dzień spełnia oczekiwania nawet najwybredniejszych klientów. W ofercie zakładu znajdziemy różne gatunku chleba, ciasta, ciastka oraz asortyment galanterii cukierniczej. Godnym uwagi jest fakt, iż zakład kształci uczniów w zawodzie piekarz - cukiernik. To jedna z niewielu firm, która łączy tradycyjne metody z nowoczesnymi systemami produkcyjnymi.


KOMENDA POWIATOWA POLICJI W KOŃSKICH
Komenda Powiatowa Policji w Końskich od lat podejmuje działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Dzięki wielu projektom i działaniom informacyjno - szkoleniowym zwiększa świadomość mieszkańców i tym samym przyczynia się do zmniejszenia przestępczości w regionie. Praca policji to nie tylko wypełnianie obowiązków służbowych, lecz także piękna służba dla społeczeństwa.


KS. PROF. BONIFACY MIĄZEK
Ks. prof. Bonifacy Miązek jest związany z Ziemią Konecką od dzieciństwa i do dziś bierze czynny udział w życiu regionu. To uzdolniony poeta, historyk literatury oraz ceniony, zarówno w Polsce jak i za granicą, krytyk literacki. Swą wiedzą dzielił się z innymi wykładając literaturę polską w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Uchwałą Rady Miejskiej w 2005 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo gminy Końskie.


VALDI CERAMICA Sp. z o.o.
To nowa fabryka płytek ceramicznych w Stąporkowie oparta na najnowocześniejszej na świecie technologii produkcji. Fabryka już w tym roku zatrudniać będzie 120 osób. Strategia firmy przewiduje intensywny rozwój w najbliższych latach i wzrost zatrudnienia. W początkowej fazie Valdi Ceramica będzie produkować ok. 5 mln m2 płytek rocznie. Produkty sprzedawane będą na rynku krajowym, ale w znaczącej części również pojawią się one również na rynku europejskim, wschodnim i amerykańskim.Założycielem VALDI CERAMICA jest Waldemar Dzionek. Człowiek z wizją, przedsiębiorca, który wytrwale dąży do osiągnięcia zamierzonego celu. Waldemar Dzionek jest obecny biznesowo w branży ceramicznej od ponad 20 lat, jego przedsięwzięcie opiera się na innowacyjnej technologii continua, dotychczas zastosowanej tylko w czterech fabrykach na świecie: w Marazzi Group, Graniti Fiandre, Impronta Ital Graniti, Mirage. Technologia ta jest dziełem największego na świecie producenta maszyn ceramicznych Sacmi i na potrzeby Valdi Ceramica została odpowiednio udoskonalona. W fabryce w Stąporkowie uruchomione będą linie continua oraz dwie linie umożliwiające zdobienie w całej masie lub też produkcję płytek szkliwionych. Przygotowane są do pracy dwie największe w Polsce prasy Sacmi o nacisku 7500 t. Każda z nich waży 190 t. W fabryce są też dwa energooszczędne piece Sacmi najnowszej generacji, każdy długości 130 m. Pozwalają w jednym cyklu wypalać równocześnie dwie płytki w formacie 120 x 120 cm. Cały proces produkcyjny będzie sterowany komputerowo. W fabryce zostaną zainstalowane również urządzenia do polerowania i cięcia płytek oraz water - jet – do wycinania dekoracji. Poniesione nakłady inwestycyjne na całe przedsięwzięcie to 130 mln złotych.
VALDI CERAMICA to firma produkcyjna oparta na europejskich standardach działająca na skalę światową. Marka ta będzie już w najbliższym czasie rozpoznawana nie tylko w całej Polsce, ale również w większości krajów europejskich, na wschodzie a nawet w Stanach Zjednoczonych. Sercem fabryki zawsze jednak będzie Stąporków i ziemia konecka.



LAUREACI "MAREK 2008"

PELAGIA BOROWSKA - debiutowała na łamach Głosu Nauczycielskiego w 1980 r. Jest autorką powieści, opowiadań, felietonów i reportaży. Otrzymała wiele nagród w ogólnopolskich konkursach literackich. Jej powieść Samosiejka została uznana za najlepszą książkę 1997 r. w województwie świętokrzyskim. Trzynasty księżyc to jej pierwsza książka dla młodzieży. Jest to pełnie wdzięku i humoru opowieść o 15 - latce, która właśnie przeżywa pierwszą miłość. Temu uczuciu podporządkowuje wszystkie swoje działania.






BARBARA ZBYLUT – Warsztat Terapii Zajęciowej został utworzony w 1996roku. Od 1.07.2004roku Jednostką prowadzącą warsztat jest Zespól Opieki Zdrowotnej w Końskich. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego,w której uczestnik przebywa nie więcej niż 7 godzin dziennie . Obejmujemy opieką 26 uczestników. Wiodącymi schorzeniami są : Celem warsztatu jest podejmowanie różnych działań skierowanych na osoby niepełnosprawne na ich aktywizację. wzmacnianie samodzielności.
Zatrudnieni instruktorzy pomagają pokonywać problemy związane z niepełnosprawnością . dostosowując program terapii do możliwości manualnych i intelektualnych uczestników. Wspieramy rozwój każdego uczestnika. poprzez objęcie go indywidualnym programem rehabilitacji. Zapewniamy kompleksową pomoc psychologiczną. Rehabilitacyjną i medyczną . Działamy w 5 pracowniach. Uczestnicy w poszczególnych pracowniach realizują swoje pomysły i rozwijają zainteresowania.


ADOLF TOMASIK - Artysta rzeźbiarz. Urodził się 17 czerwca 1944 roku. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Kielcach. Jest absolwentem wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Tworzy w dziedzinie rzeźby, malarstwa, rysunku i grafiki. Uczestnik wielu plenerów artystycznych, konkursów i wystaw zbiorowych. Autor licznych wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach osób prywatnych w Polsce, Finlandii, Niemczech, we Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej oraz Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.





PIOTR SALATA - Nazwa zespołu SWEET COMBO pojawiła się po raz pierwszy w 1983 roku. Wówczas z inicjatywy muzyków Piotra Salaty, Marka i Romana Cieślaków Zespół wziął udział w finale kieleckiego szczebla OMPP ( Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki ). I to był pierwszy epizod po szyldem SWEET COMBO. Potem był rok 1984 - w/w filary Zespołu plus nowi muzycy założyli Zespół pod nazwą TRZECI KAMIEŃ OD SŁOŃCA, który dwukrotnie znalazł się w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Polskiej we Wrocławiu (1985 i 1986 ) W roku 1986 Zespół “TKoS” dostąpił zaszczytu reprezentowania tzw. “Złotej Dziesiątki” na Festiwalu w Opolskich “Debiutach”. W tym czasie Zespół prowadził intensywną działalność artystyczną ( koncerty, nagrania ). Oprócz przebojowych piosenek swojego autorstwa, “TKoS” wykonywał utwory innych wykonawców z pogranicza muzyki funk i bluesa. Plany dobrze rozwijającego się Zespołu pokrzyżowała Armia, która wcieliła w swoje szeregi ( 1986 ) założycieli Zespołu “TKoS”. Dlatego, de facto, Zespół samoistnie uległ rozwiązaniu... by po dwóch latach na przełomie 1988/1989 zawiązać się ponownie, jednakże już pod nazwą “SWEET COMBO”.
Przez niemal dwie dekady istnienia Zespołu, pomimo wielu wcześniejszych zmian personalnych, trzon Zespołu pozostawał niezmienny. Setki tysięcy kilometrów przejechanych po Polsce i krajach ościennych, miliony dźwięków wydanych i nagranych, setki zagranych koncertów, bankietów i innych Imprez, mnóstwo pracy, serca, potu i nieprzespanych nocy - to bilans działalności Zespołu “SWEET COMBO” na przestrzeni ponad dwudziestu lat. W sierpniu 2004 odszedł na zawsze, jeden z filarów Zespołu, muzyk, kompozytor większości autorskich piosenek “SC”, znakomity aranżer Marek Cieślak.


PIOTR PYTKA - reprezentant Polski w duathlonie, startuje od 1946 w lekkiej atletyce, kolarstwie, 4 - krotny mistrz Europy i 2 - krotny wicemistrz świata w duathlonie, nadal startuje jako zawodnik - ma 79 lat. Inicjator i organizator Pierwszego i Drugiego Maratonu Kolarskiego Końskie – Warszawa w 53 i 54 rocznicę Powstania Warszawskiego szlakiem „Akcji Burza”; długoletni działacz sportowy.







TADEUSZ GAŁWIACZEK - Specjalną nagrodę za całokształt działalności, promocję powiatu koneckiego na arenie krajowej i międzynarodowej oraz zdobycie „GODŁA TERAZ POLSKA” otrzymał odchodzący na emeryturę Prezes Koneckich Zakładów Odlewniczych TADEUSZ GAŁWIACZEK.











LAUREACI "MAREK 2007"




Elżbieta Musiał, art. malarka i pisarka - Urodziła się w 1959 r. w Końskich. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Końskich potem Wyższej Szkoły Rolniczo - Pedagogicznej w Siedlcach, ukończyła podyplomowe studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie zarządzania dla twórców, artystów i animatorów kultury.
Jej twórczość artystyczna rozciąga się od malarstwa, poprzez poezję, aż po eseistykę.
Przynależy do związków twórczych i organizacji ogólnopolskich:
Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików (leg. Nr 108/2004)
Związek Literatów Polskich, od 2002 r. (leg. Nr 1266)

Stowarzyszenie Marynistów Polskich (od 2000 r.) W roku 2002 r. otrzymała odznakę Ministerstwa Kultury Rzeczypospolitej Polskiej: Zasłużony Działacz Kultury, a w 2004 r. przyznano jej stypendium twórcze Ministra Kultury (na napisanie zbioru szkiców krytycznoliterackich w oparciu o wybrane wiersze znanych polskich poetów "pokolenia bez biografii").

Dorobek pisarski: I. Autorka tomików poetyckich i esejów:
"Miejsce na niebo", Oficyna Wydawnicza STON 2 Kielce, 1996 r.
"Tatuaż z obłoków", Oficyna Wydawnicza STON 2 Kielce, 2001 r ; nagroda literacka - "Świętokrzyska Premiera Literacka 2001"
"Cień rzeki", Oficyna Wydawnicza STON 2 Kielce, 2004 r.
Poemat: "na śmierć zegarka przejechanego zimą przez samochód", wyd. My Book, 2008
Autorka zbioru esejów: "Poeta patrzy na kobietę", STON 2, 2006 r. (stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

II. Wiersze oraz eseje autorstwa E.M.
drukowane były w ponad 20 liczących się na rynku literackim periodykach społeczno-kulturalnych oraz antologiach (m.in. "Antologia utworów współczesnych pisarzy regionu świętokrzyskiego"(polsko - angielska edycja), "Poezja dzisiaj" (Nr 29/30), kolejne antologie Międzynarodowych Warszawskich Jesieni Poezji (2003r. - 2008 r.). "dziś", "Autograf"(kilkakrotnie), " Teraz", "Okolice poetów", "Świętokrzyski kwartalnik Literacki"(wielokrotnie), "Nietakty!", "Ikar"(wielokrotnie), "Gazeta kulturalna", Almanach poetów XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego ( Poznań 2000, 2007), almanach XIV Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza ( 2004 r. , 2005r.), oraz antologiach międzynarodowej poezji (m.in. "Mimo milczenia", "Pora poezji", "Bez granic", "Słowo", "Poeci bez granic, "Według poety", "Świadectwo") oraz innych almanachach o zasięgu krajowym. Tłumaczenia wierszy E.M. na język: angielski (E. Kwasowska - Jachimowska), niemiecki, rosyjski (Andriej Bazylewski), litewski ((Birute Jonuskaite, Viktoras Rudzjanskas), białoruski(Aleh Abłażej, Aksana Danielczyk), ukraiński (Aleh Abłażej).
Recenzje książek E.M. drukowano w periodykach literackich ("Autofraf", "Świętokrzyski Kwartalnik Literacki (wielokrotnie), "Gazeta Kulturalna", "Nietakty!, "Przegląd Artystyczno - Literacki, Toruń, grudzień 1997) Zwłaszcza zbiór esejów doczekał się wysokiej (i płomiennej) recenzji autorstwa Leszka Żulińskiego (drukowany w sobotnim dodatku kulturalnym Trybuny; Nr 58 (5175)/ piątek, 9 III 2007 ) .



Grzegorz Król - artysta, rzeźbiarz ludowy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Ars Populi. Urodził się w 1953 roku w Olszówce. Rzeźbi od czternastego roku życia i są to rzeźby głównie w drewnie. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. Niemczech, Szwajcarii, Bułgarii czy Czechosłowacji. Artysta zadebiutował w konkursie jaki odbył się w 1972 roku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu pod tytułem " Mikołaj Kopernik w rzeźbie ludowej". Jego prace można podziwiać w oficjalnych zbiorach następujących muzeów: Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Muzeum w Częstochowie, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Izbie Regionalnej WDK w Kielcach, wielu zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.



Paweł Sztork - "Pablo" - mistrz fryzjerstwa. W roku 2007 brał udział w prestiżowym, międzynarodowym konkursie fryzjerskim w Berlinie w trakcje, którego zdobył tytuł mistrza świata w kategorii "trend współczesny". Siedziba zakładu mieści się w Końskich przy ulicy Piłsudskiego 15. W lutym 2008 roku zakład fryzjerski "Pablo" obchodził dziesięciolecie istnienia, z czego zarówno Paweł Sztork - właściciel, jak i wszyscy współpracownicy są bardzo zadowoleni i gotowi do dalszych wyzwań jakie przed nimi stawiają klienci.





NZOZ "Południowa" - to zakład podstawowej opieki zdrowotnej, który na terenie powiatu koneckiego działa od stycznia 2004 roku. Swoją działalnością obejmuje ponad 30 tys. osób zamieszkałych głównie na terenie Miasta i Gminy Końskie. W zakładzie funkcjonują następujące gabinety i poradnie: poradnia ogólna dla dorosłych, poradnia dla dzieci chorych, poradnia dla dzieci zdrowych z punktem szczepień dla dzieci, poradnia dla kobiet, punkt szczepień dla dorosłych, gabinety zabiegowe dla dorosłych i dzieci, laboratorium analityczne, pracownia rentgeno - diagnostyczna, gabinety kinezyterapii i fizjoterapii, pracownia ekg i usg. Zadania zakładu realizuje 69 osób. Zakład udziela średnio rocznie ponad 130 tys. porad lekarskich, wykonuje 36 tys. zabiegów oraz ponad 6 tys. szczepień. Od kilku lat zakład realizuje również programy profilaktyczne, a personel medyczny nieustannie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach. Dzięki wyremontowaniu i modernizacji oraz usprzętowieniu komórek organizacyjnych zakładu, placówka podniosła standard świadczonych usług, co procentuje wzrostem zaufania pacjentów.



Prasmet - firma powstała w 1982 roku i od początku działalności zajmowała się produkcja pras mimośrodowych oraz konstrukcji metalowych do autostrad, które eksportowane były do Niemiec. Od 1990 roku produkowane były w zakładzie elementy konstrukcyjne do kopalni węgla kamiennego. W 1996 roku dodatkowo uruchomiono kuźnię i zakład podjął produkcję maszyn rolniczych ze szczególną produkcją lemieszy. W 1999 roku firma rozszerzyła działalność o sprzedaż paliw. Początkowo stacja funkcjonowała w barwach Petrochemii Płock , a od 2003 roku jako jedna z pierwszych prywatnych stacji w Polsce, działa pod barwami Orlenu. Firma dzięki swej szerokiej gamie usług prowadzi skuteczną działalność gospodarczą pozwalającą zaspokajać potrzeby mieszkańców powiatu koneckiego, a także klientów krajowych i zagranicznych.



Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Radoszycach - prezesem spółdzielni jest Teresa Pietrusiewicz. Spółdzielnia w 2008 roku będzie obchodzić piękna rocznicę 100 - letniej działalności z czego prezes jak i cała załoga są bardzo dumni, gdyż w dobie gospodarki komercyjnej takim spółdzielniom wcale nie było i nie jest łatwo konkurować. Swój sukces, jak twierdzi Teresa Pietrusiewicz, spółdzielnia zawdzięcza ciągłej modernizacji, kuszącej ofercie ale przede wszystkim dzięki sumiennej i starannej pracy pracowników, którzy są esencją firmy, motorem napędowym jej działania.



Marek Werens - Zespół "Panaceum" - w 1983 roku z inicjatywy Marka Werensa skrzyknęło się kilku pasjonatów muzyki powołując do życia grupę pod nazwą " Panaceum". Już od początku swej działalności zespół starał się uczestniczyć we wszelkich konkursach, przeglądach i koncertach. W miarę upływu czasu zespół zaczął pokazywać się szerszej publiczności, co zaowocowało m. in. sesją nagraniową w Polskim Radiu Kielce. Od kilku lat skład zespołu wykrystalizował się i nic nie wskazuje na, to aby miały nastąpić jakieś zmiany w jego szeregach. Zespół ciągle pracuje nad nowymi kompozycjami, co procentuje częstymi wystąpieniami na antenach regionalnych rozgłośni radiowych oraz w towarzystwie takich twórców jak: Varius Manx, Szymon Wydra, Bracia Cugowscy, Trubadurzy, Żuki czy Krywań.