GENOWEFA PIGWA I ZESPÓŁ JEŻCZE WYSTĄPILI NA POWIATOWYCH DOŻYNKACH W CHLEWISKACH - POWIAT SZYDŁOWIECKI 31.08.2010

Wieńce dożynkowe, konkurs na potrawę regionalną i kiermasz rękodzieła ludowego. W niedzielę w Hucie Żelaza w Chlewiskach odbyły się Powiatowe Dożynki. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w zabytkowym Kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Chlewiskach o godzinie 11.30. W homilii ks. Adam Radzimiński mówił, że polski rolnik zawsze łączył swoją pracę z Bożą opieką . - Kiedy rozpoczynał pracę w polu, batem kreślił na roli znak krzyża, na głos dzwonu w południe odmawiał modlitwę Anioł Pański. Rolnik nie tylko karmi, ale stoi na straży wartości chrześcijańskich. On jest stróżem i za to wam dzisiaj mówię Bóg zapłać. Za wasz trud, pot, ciężką pracę, przywiązanie do polskiej ziemi. Każdy z nas powinien pamiętać o trudzie pracy rolnika - to ON stoi w codziennej pracy przed wieloma wyzwaniami jakie niosą ze sobą dzisiejsze czasy. W naszych modlitwach pamiętajmy, iż rolnik pracuje dla wielu z nas. Chleb, który spożywamy codziennie jest efektem współpracy człowieka z Bogiem. Pamiętajmy, aby rolnik za swą pracę był właściwie wynagradzany i mógł godnie żyć- powiedział ks. Adam.
O patriotyźmie i odpowiedzialności polskich rolników mówił z kolei starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki . Mówił, że dzisiaj w Polsce potrzebny jest ''patriotyzm pracy, ciężkiej, uczciwej, której efekty nie są nigdy do końca pewne i której owoce nie zawsze będą stanowić sowitą zapłatę za trud codziennego wysiłku''. - Człowiek małego serca zrezygnuje, ale ktoś, kto rozumie swoje posłannictwo przekazane przez ojców nie podda się - zauważył starosta szydłowiecki. Mówił też, że odpowiedzialność za drugiego człowieka ukształtowała oblicze mieszkańca wsi. Stwierdził też, że odpowiedzialność za losy kraju budowała historię polskiego chłopa i jego przywiązanie do ziemi oraz swojego społecznego obowiązku. Na koniec z przykrością zauważył, że praktyka współczesnego życia politycznego w Polsce nie zachęca do odpowiedzialności. Dalsza część dożynek odbyła się na terenie Huty Żelaza w Chlewiskach. Obrzędowi dzielenia się chlebem przewodniczyli starosta i starościna dożynek. W programie dożynek były występy zespołów folklorystycznych, liczne konkursy, w tym konkurs wiedzy o powiecie szydłowieckim. Była też prezentacja stołów tradycyjnych z produktami regionalnymi, wystawa płodów rolnych i prezentacja firm i instytucji związanych z rolnictwem. Gwiazdą dożynek była Genowefa Pigwa oraz zespół Jeżcze. Wśród zaproszonych gości był również Starosta Konecki – Andrzej Marek Lenart, który serdecznie podziękował organizatorom za zaproszenie i życzył przybyłym rolnikom, prezentującym swe plony zdrowia i błogosławieństwa Bożego w ich codziennej, bardzo ciężkiej pracy oraz poszanowania trudu i poświęcenia jakiego doświadcza każdy rolnik, zarówno ze strony pozostałej części społeczeństwa jak i przede wszystkim najwyższych władz państwowych.

GaleriaX MIĘDZYNARODOWY WYŚCIG KOLARSKI SZLAKIEM WALK MJR HUBALA 31.08.2010

28 sierpnia 2010 roku odbył się jubileuszowy X Wyścig Szlakiem Walk mjr Hubala. Trasa wyścigu wiodła przez Końskie, Brody, Wincentów, Gatniki, Sielpię, Barak, Miedzierzę, Cisownik, Strażnicę, Przyłogi, Czarną, Janów i Wąsosz. Organizatorzy przygotowali trasę o długości 180 km, czyli czterech pętli po 45 km każda. Niestety fatalne warunki pogodowe skłoniły organizatorów do podjęcia decyzji o skróceniu trasy wyścigu do 3 pętli. Mimo to rywalizacja kolarzy dostarczyła wiele emocjonujących chwil wszystkim kibicom tej dyscypliny sportu, a przejeżdżający peleton był nagradzany brawami przez mieszkańców miejscowości przez, które prowadziła trasa. W rywalizacji brały udział między innymi takie teamy jak: DHL AUTHOR, CCC POLSAT, WELTOUR ROMET, MRÓZ ACTIVE JET, a także grupy z Argentyny i Węgier. Głównym i strategicznym organizatorem tegorocznego wyścigu był Dariusz Wojciechowski z firmy „Bant-Profi”. Współorganizatorami wyścigu było Starostwo Powiatowe w Końskich oraz UMiG Końskie. Rywalizację kolarzy na bieżąco komentował Włodzimierz Rezner – wieloletni komentator Polskiego Radia oraz TVP. Mimo rzęsistego deszczu zawodnicy utrzymywali wysokie tempo, któremu towarzyszyły samotne oraz grupowe ucieczki. Zawodnicy utrzymywali średnie tempo w granicach 50 – 60 km na godzinę, a na zjazdach osiągali prędkości znacznie przekraczające 80- 90 km na godzinę. Wszystkim uczestnikom wyścigu serdecznie gratulujemy wspaniałej formy i dziękujemy za uczestnictwo, a tym samym pamięć o majorze Hubalu. Ostatecznie wyścig wygrał Tomasz Kiendyś z CCC Polsat, tuż za nim był Dariusz Batek, również z tego samego teamu, zaś trzecie miejsce zajął Artur Przydział z Weltour Romet. Wśród gości dopingujących zawodników nie mogło zabraknąć Piotra Pytki oraz Andrzeja Sypytkowskiego, naszych rodzimych mistrzów tej dyscypliny sportu, którzy w swoim dorobku zawodowym mają bardzo liczne osiągnięcia na polu tej dyscypliny sportu. Samorząd Powiatu w osobach Andrzeja Marka Lenarta – Starosty, Bogdana Sobonia – Wicestarosty oraz Mariana Gąszcza – Przewodniczącego Rady Miasta i Andrzeja Sypytkowskiego złożyli symboliczną wiązankę przed pomnikiem Hubala, dając wyraz pamięci bohaterskiej i patriotycznej postawie Henryka Dobrzańskiego. Dla liderów wyścigu przygotowano koszulki, puchary oraz pamiątkową szablę dla zwycięzcy.

Galeria
   
Galeria90 – TA ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ
ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO
WNIEBOWZIĘCIE NMP
16.08.2010

13 sierpnia 2010 roku władze Powiatu w osobach Bogdana Sobonia – wicestarosty, Wiesława Basiaka – członka Zarządu oraz Romana Struzika – sekretarza, w ramach obchodów 90 – tej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej „ Cudem nad Wisłą” złożyły okolicznościową wiązankę kwiatów pod pomnikiem Bł. Ks Kazimierza Sykulskiego, dając wyraz pamięci postawą i wartościom jakie przyświecały uczestnikom wydarzeń sprzed 90 lat.