III ŚWIĘTOKRZYSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W SUDOKU – KIELCE 2009/2010 24.02.2010

19 lutego w budynku Starostwa Powiatowego w Końskich już po raz trzeci odbyły się powiatowe eliminacje świętokrzyskich szkół ponadgimnazjalnych w „Sudoku”.
Mistrzostwa prowadzone są w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Nadzór nad zmaganiami uczestników sprawowała wyłoniona wcześniej Komisja Konkursowa, która dbała również o przestrzeganie limitów czasowych, co w tego typu konkursach ma niebagatelne znaczenie. Eliminacje powiatowe organizowane pod opieką Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia toczyły się w kategorii indywidualnej i drużynowej. Wszystkich uczestników konkursu przywitał Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia - Krzysztofa Stachera, dokonał otwarcia mistrzostw, życząc jednocześnie skupienia w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań logicznych niewymagających zastosowania technik komputerowych. Indywidualnie zwyciężyła Agnieszka Partyka uczennica kl. III B z I LO im. KEN w Końskich, natomiast w kategorii zespołowej najlepsi okazali się uczniowie I LO im. KEN w Końskich w składzie (Agnieszka Partyka, Nela Figlarz, Jan Godziątkowski). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast dla zwycięzców przygotowano puchary i nagrody książkowe, które wręczał w imieniu Starosty Koneckiego Sekretarz Powiatu Koneckiego – Roman Struzik.

Galeria„LEKARZ ROKU 2009” 22.02.2010

12 lutego 2010 roku w Kielcach odbyła się uroczystość w trakcie której ogłoszono zwycięzcę konkursu „Lekarz Roku 2009”. W gali uczestniczyło wielu samorządowców województwa świętokrzyskiego, m.in. Andrzej Marek Lenart- Starosta Konecki. Laureat nagrody medykiem chciał być od najmłodszych lat. Zrezygnował z kariery akademickiej, by leczyć ludzi w małej wsi. Od podstaw tworzył Świętokrzyskie Centrum Reumatologii, którego jest szefem. Wprowadza nowatorskie metody terapii. Robi jeszcze tysiąc innych ważnych rzeczy i mimo 63 lat , ani myśli zwolnić.


(foto - archiwum prywatne)

Doktor Józef Gawęda zdobył drugie miejsce w województwie i pierwsze w powiecie koneckim w plebiscycie "Echa Dnia” na najpopularniejszego lekarza 2009 roku. "- Nawet na emeryturze nie zwolnię, taki mam charakter" - przyznaje z uśmiechem na twarzy. Doktora Józefa Gawędę, szefa Świętokrzyskiego Centrum Reumatologii w Końskich, napędza w życiu miłość do uprawianego zawodu i prosta, ale piękna dewiza, którą kieruje się od początku kariery: człowiek tyle znaczy, ile drugiemu pomoże. Przez 39 lat pracy zawodowej o tym, że nie były to i nie są puste słowa, przekonały się dziesiątki tysięcy pacjentów. I to z pewnością właśnie oni w geście wdzięczności zgłosili kandydaturę doktora Gawędy do naszego plebiscytu, a potem wysyłali sms-y i kupony. W sumie laureat zdobył 8392 głosy.
"– Nominacja była dla mnie zaskoczeniem. Sam nie wysyłałem sms-ów, nie widziałem, by żona to robiła. To bardzo miłe uczucie, że ludzie na mnie głosowali. Podczas gali, gdy ogłoszono wyniki, byłem wzruszony i mile zaskoczony." – zdradza Józef Gawęda.IX TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR STAROSTY KONECKIEGO 18.02.2010

W dniu 10-11.02.2010r w ZSP nr 1 w Końskich odbył się IX Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Koneckiego szkół Ponadgimnazjalnych. Do turnieju zgłosiło się 13 drużyn dziewcząt i 14 chłopców ze szkół powiatu koneckiego: ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3, I LO, II LO, ZDZ w Końskich i ZSP Stąporków.

Otwarcia zawodów dokonał Starosta Konecki Andrzej Marek Lenart, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia Krzysztof Stachera i gospodarz obiektu Krzysztof Jasiński.

W kategorii dziewcząt:

 1. miejsce zdobyła drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Końskich w składzie : Arwaj Katarzyna, Partyka Agnieszka – opiekun Renata Gałązka,
 2. II miejsce – ZSP Nr 1 w Końskich w składzie :Bielecka Małgorzata, Cuper Joanna – opiekun Agata Świercz,
 3. III miejsce ZSP nr 3 w Końskich w składzie: Zenka Magdalena, Żak Edyta – opiekun, Jędrasik Anna,


W kategorii chłopców:
 1. I miejsce zdobyła drużyna z ZSP nr 2 w Końskich w składzie: Tutak Szymon, Kucharski Paweł – opiekun Ciszek Artur,
 2. II miejsce zdobyło I LO Końskie w składzie: Komisarski Bartłomiej, Arwaj Piotr – opiekun Deszczyński Piotr,
 3. III miejsce ZSP Stąporków w składzie: Jedynak Mateusz, Janik Dariusz – opiekun Kusztal Robert.
Pierwsze trzy zespoły w kategorii dziewcząt i chłopców otrzymały puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Końskich.

GaleriaPODSUMOWANIE ROCZNE POWIATOWEJ STRAŻY POŻARNEJ 16.02.2010

W siedzibie Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej 12 lutego 2010 roku w Końskich odbyło się spotkanie strażaków podsumowujące działalność poprzedniego roku. Uczestniczyli w nim: Komendant Wojewódzki Straży Zbigniew Maszczyk, koneccy strażacy, Komendant Powiatowy Policji, przedstawiciele Lasów Państwowych, samorządowcy gminni i powiatowi na czele ze starostą koneckim Andrzejem Markiem Lenartem, jak również osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie poszczególnych gmin powiatu koneckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny przygotowany i przedstawiony przez zastępcę koneckiego komendanta bryg. Grzegorza Młynarczyka. Z licznych statystyk zaproszeni goście mogli otrzymać szczegółową informację dotyczącą pożarów, miejscowych zagrożeń i fałszywych alarmów na terenie powiatu koneckiego. Ogółem wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z żywiołem ognia w roku ubiegłym było 1049. Jeżeli chodzi o liczebność pożarów na terenie województwa świętokrzyskiego w roku ubiegłym nasz powiat uplasował się na trzecim miejscu z liczbą 568 zdarzeń ogniowych. Najwięcej pożarów ma miejsce na terenach rolniczych oraz w lasach otaczających powiat konecki. Liczba zdarzeń pożarowych przedstawia się następująco: Końskie, Stąporków, Gowarczów. Najczęstszą przyczyną powstawania pożarów były podpalenia. Należy wspomnieć o licznym udziale jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych połączonych Krajowym Systemem Ratowniczo - Gaśniczym na terenie powiatu - największy udział w czynnościach ratowniczych wykazywała jednostka z gminy Stąporków w miejscowości Niekłań – 154. Starosta konecki mówił o wielkiej ofiarności powiatowych strażaków, jak również pochwalił ich za wszelki trud wnoszony w swoją pracę. ”Nasze służby mogą liczyć na współpracę ze starostwem, zadeklarował, iż wesprze finansowo wszelkie działania zmierzające do poprawy warunków lokalowych, a co za tym idzie budowę nowej koneckiej strażnicy. Niech piękna strażacka dewiza Bogu na chwałę, ludziom na pożytek stale przyświeca Waszym działaniom”. W imieniu wójtów wypowiedział się Tomasz Słoka - wójt Gowarczowa, który „chwalił strażaków za to, że co raz lepiej układa się współpraca z Ochotniczymi Strażami, a jak wiemy ich członkowie udzielają się w nich praktycznie na zasadzie wolontariatu. Należy również nadmienić, iż posiadamy zdolną młodzież strażacką udzielającą się w licznych zawodach, jak chociażby jednostka OSP z Rudy Malenieckiej”. W podsumowaniu Komendant Wojewódzki stwierdził, że najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli w ich miejscu zamieszkania, jak również szybkość działania. „Jeżeli chodzi o budowę nowej siedziby koneckiej straży mogę zadeklarować, że prawdopodobny początek realizacji planów koneckiego starostwa będzie możliwy w 2012 roku”. Wspomnę także o ogólnopolskich obchodach Dnia Strażaka 2010 - odbędą się one w Kielcach 8 maja, jednocześnie będzie to 60 rocznica istnienia Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

GaleriaMEDALE DLA RODZICÓW 12.02.2010

Starostwo Powiatowe w Końskich wspólnie z Wojskową Komendą Uzupełnień w Kielcach zorganizowały uroczystość wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Srebrne medale przyznane przez MON otrzymali rodzice, których trzech lub więcej synów pełniło wzorowo służbę wojskową. Na spotkanie, które odbyło się 9 lutego 2010 roku w Starostwie Powiatowym, przybyli: wójt Gminy Radoszyce - Barbara Matysiak oraz Burmistrz Stąporkowa - Dorota Łukomska. Rolę gospodarzy pełnili szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Eugeniusz Nikulin, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Kielce - Bukówka płk Krzysztof Leśniak , starosta Andrzej Marek Lenart, wicestarosta Bogdan Soboń oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Wiesław Basiak. „Jak widać są jeszcze w naszym kraju tacy ludzie jak Państwa synowie, dla których służba Ojczyźnie jest nie tylko obowiązkiem lecz przynosi wielki zaszczyt i honor. Okazuje się również, że w powiecie koneckim nie brak takich ludzi. Chcę Państwu pogratulować, ale również trochę pozazdrościć, bo to ogromna duma mieć takich synów. Dzięki Waszej wieloletniej trosce Polska może pochwalić się tym co najcenniejsze, powielając takie postawy jakie prezentują Wasi synowie możemy pielęgnować najwyższe wartości dzięki którym przetrwaliśmy jako naród. Z całą pewnością możecie chodzić z podniesionym „czołem”, bo Wasz trud przyniósł wspaniałe owoce” - mówił witając przybyłych rodziców Andrzej Marek Lenart. Uroczystość była również doskonałą okazją do podzielenia się wspomnieniami i refleksjami.
- Ta uroczystość poświęcona jest rodzicom, którzy dzielnie wychowali swoich synów, którzy odbyli wzorowo służbę wojskową. Decyzją ministra obrony narodowej są przyznane medale za zasługi dla obronności kraju dla rodziców, których co najmniej 3 synów odbyło wzorowo służbę wojskową – powiedział płk Krzysztof Leśniak , komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach - Bukówka.
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” – może być nadany osobie wyróżnionej brązowym medalem, jeżeli od jego nadania upłynęły co najmniej trzy lata, a nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego medalu (od zasad tych można odstąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach). Medal w danym stopniu nadaje się tylko raz. Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy.  

Odznaczeni srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”

GMINA RADOSZYCE
Antoni i Joanna Basiakowie (Kaliga)
Lucjan i Genowefa Ciszkowie (Szóstaki)
Kazimierz i Stanisława Lesiakowie (Nalewajków)
Wanda Mączyńska (Wilczkowice)
Wincenty i Marianna Zaleśni (Kapałów)

GMINA STĄPORKÓW
Stanisław i Teresa Jaworowscy (Furmanów)
Zygmunt i Ewa Śliwińscy (Niekłań Wielki)

GMINA FAŁKÓW
Stanisław i Sabina Laskowscy (Skórnice)

GaleriaPOWIATOWA KOMISJA WOJSKOWA 11.02.2010

8 lutego 2010 roku rozpoczęła pracę Powiatowa Komisja Wojskowa. Badaniom lekarskim zostanie poddany rocznik 1991 oraz 37 osób z roczników starszych. Przeprowadzenie wszelkich prac komisji lekarskiej spoczywa w obowiązkach Starostwa Powiatowego w Końskich. Na początku spotkania wszystkich zebranych powitał Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Wiesław Basiak, jednocześnie Członek Zarządu Powiatu, który życzył przedstawicielom komisji owocnej pracy w trakcie jej trwania. Poborowi w chwili obecnej nie muszą podejmować czynnej służby wojskowej chyba, że zechcą podjąć służbę jako żołnierze zawodowi. W latach poprzednich każdy wezwany stawał przed komisją lekarską, potem przedstawicielem Wojewódzkiej Komisji Uzupełnień. W pierwszej kolejności na komisji stawiali się wszyscy, którzy ukończyli osiemnaście lat. Każdy z nich po raz pierwszy stawał przed komisją. Po badaniu i wyznaczeniu odpowiedniej kategorii zdrowia poborowy przechodził do przedstawiciela Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Kielce Bukówka mjr Henryka Kręcickiego, który wręczał książeczkę wojskową. Ponadto poborowych pouczano o możliwościach uzyskania odroczenia i odpowiednich systemach szkolenia. Jeszcze w 2008 roku wielu ze stawiających się na komisji mężczyzn otrzymywało karty wcielające ich bezpośrednio do natychmiastowej służby wojskowej. Obecnie wszystko przebiega identycznie z wyjątkiem wcielania do armii. W tym roku przed Powiatową Komisją Wojskową stanie 661 osób z terenu powiatu koneckiego. Każdy otrzyma książeczkę wojskową z wpisem informującym o przeniesieniu do rezerwy. Komisja pracuje w następującym składzie: dr Marek Ziopaja - Przewodniczący dr Sławomir Rowiński dr Tadeusz Bartos Robert Nagórny - Sekretarz Komisji W pracach komisji uczestniczy mjr Henryk Kręcicki. Komisja kwalifikacyjna zakończy swoją pracę przebadaniem poborowych z terenu gminy Ruda Maleniecka oraz kobiet w dniu 11 marca br.

GaleriaXXXIII SESJA RADY POWIATU 11.02.2010

27 stycznia 2010 roku w Starostwie Powiatowym w Końskich odbyła się XXXIII sesja Rady Powiatu. Projekt porządku obrad przewidywał podjęcie następujących tematów:

 1. Informacja Starosty o pracy Zarządu Powiatu pomiędzy sesjami.
 2. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za 2009 rok.
 3. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2009 roku.
 4. Informacja na temat realizacji uchwał Rady Powiatu.
 5. Informacja o pozyskanych i wydatkowanych środkach zewnętrznych w 2009 roku.
 6. Rozpatrzenie projektów uchwał.
 7. Informacja o stanie bezrobocia na terenie powiatu.
 8. Interpelacje i zapytania radnych.
 9. Wnioski i oświadczenia radnych.
 10. Sprawy różne.
Na XXXIII sesji Rady Powiatu obecnych było 21 radnych, co zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym czyniło ją zdolną do podejmowania prawomocnych decyzji. Obrady otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Rady Powiatu – Helena Obara, która na początek poprosiła radnych o głosowanie w sprawie przyjęcia protokołu z XXXII sesji Rady Powiatu. Następnie Andrzej Marek Lenart – Starosta szczegółowo przedstawił prace Zarządu Powiatu między sesjami. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za 2009 rok przedstawiał jej przewodniczący – Kazimierz Pasterczyk. Komisja w 2009 roku odbyła 7 posiedzeń i przeprowadziła 4 kontrole. Kontrole objęły Zarząd Powiatu oraz jednostki organizacyjne. Wydana została pozytywna opinia w sprawie wykonania budżetu powiatu za 2008 rok, a zespół kontrolny nie stwierdził w działalności powiatu nieprawidłowości i uchybień – mówił Kazimierz Pasterczyk. Kolejny punkt obrad przewidywał podsumowanie działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2009 rok. Sprawozdanie w tym temacie przedstawiał przewodniczący w/w Komisji – Wiesław Basiak. Komisja jest ciałem powołanym w celu realizacji zadań Starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz do zadań określonych ustawami w zakresie bezpieczeństwa i porządku. Zadania związane z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym zostały zapisane i uchwalone w kadencyjnym programie Rady Powiatu na lata 2007 - 2010, a ich głównym celem jest stworzenie bezpiecznych miast i gmin naszego powiatu – mówił Wiesław Basiak. Tematyka posiedzeń wynikała między innymi z rządowego programu ograniczania przestępczości i zachowań aspołecznych - „Razem bezpieczniej”. Powiat Konecki za podjęte działania i dobrą współpracę w temacie bezpieczeństwa i porządku zarówno ze strony służb, samorządu powiatowego jak i organizacji i stowarzyszeń został już 4 razy wyróżniony nagrodą „Koziołka”. Na zakończenie swojego wywodu przewodniczący Basiak zapewniał, iż Komisja w dalszym ciągu będzie wnikliwie analizować i koordynować współpracę powiatowych służb i organizacji w w/w zakresie. Informacji dotyczących realizacji uchwał Rady Powiatu w 2009 roku udzielał naczelnik Wydziału Organizacyjno – Informatycznego – Radosław Lachowski. I tak Rada Powiatu w 2009 roku uchwaliła 77 uchwał. Z tej liczby 45 podjętych uchwał zostało zrealizowanych, 19 jest w toku realizacji, a 13 z różnych przyczyn nie zostało zrealizowanych – mówił naczelnik. Kolejny punkt obrad przewidywał przedstawienie informacji odnoszących się do pozyskiwania i wydatkowania środków zewnętrznych przez Powiat Konecki w 2009 roku. Sprawozdanie w tym temacie składał Andrzej Marek Lenart zaznaczając jednocześnie, iż przedkładane dane stanowią wstępną informację bowiem ostateczne wartości będą znane dopiero po otrzymaniu bilansów z jednostek organizacyjnych powiatu. W 2009 roku powiat i wchodzące w jego skład jednostki organizacyjne pozyskiwały środki zewnętrzne z różnych źródeł między innymi z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetów innych jednostek samorządu terytorialnego. Ogółem w ramach przebudowy, budowy i remontu dróg powiatowych powiat w 2009 roku pozyskał i wykorzystał następujące środki: w ramach RPO 3 052 433 złotych, z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008 – 2011 kwotę 1 294 754, 74 gr, z poszczególnych gmin kwotę 4 423 117 złotych, co daje w sumie 8 770 304 złotych. Jeśli chodzi o PUP w Końskich, to jednostka ta pozyskała i wykorzystała środki zewnętrzne z następujących źródeł:
 1. z EFS w ramach programu „Euro Szansa” na kwotę 7 964 700.
 2. z Funduszu Pracy w ramach następujących programów: „Wykorzystaj Szansę” na kwotę 668 300 złotych, „Nasze Wsparcie Twój Sukces” na kwotę 550 900 złotych, „Nowe Miejsca Pracy” na kwotę 1 440 000 złotych, oraz innych programów z tzw. Rezerwy Ministra na kwotę 600 000 złotych, co łącznie daję kwotę 3 259 200 złotych.
 3. dwa projekty z OPKL pod Działanie 6.1.2 na łączną kwotę 394 740 złotych.
Łącznie PUP w Końskich w ramach wszystkich projektów prowadzonych w 2009 roku pozyskał kwotę 11 559 425 złotych, a wykorzystał 11 422 362 złotych.
W ramach programu „Nowa Szkoła Konecka” pozyskano i wydatkowano środki z RPO w kwocie 1 754 132 złotych.
Jeśli chodzi o środki pozyskane z OPKL złożono łącznie 6 wniosków na realizację w ramach których pozyskano i wydatkowano kwotę 572 120 złotych. Następnie ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego skorzystano z programu „Mam Szansę na Lepszy Start”, są to stypendia dla studentów pozyskano i wydatkowano kwotę 431 200 złotych. Łącznie na przestrzeni 2009 roku powiat pozyskał kwotę 23 087 181 złotych, a wydatkował 22 950 118 złotych – mówił podsumowując swoje sprawozdanie Andrzej Marek Lenart.
W 9 punkcie obrad w podpunkcie b i c radni obradowali nad budżetem powiatu. Szczegółowe sprawozdanie w tym temacie przedłożyła radnym Edyta Drążkiewicz – Skarbnik po czym nastąpiło głosowanie, w którym 15 radnych opowiedziało się za przyjęciem budżetu Powiatu Koneckiego na 2010 rok, a 6 wstrzymało się od głosu.
W 10 punkcie obrad radni słuchali bieżącego sprawozdania odnoszącego się do sytuacji bezrobocia na terenie powiatu, które przedkładał dyr. PUP w Końskich – Władysław Pająk. Z danych statystycznych jakimi dysponuje PUP w Końskich wynika, że na koniec grudnia 2009 roku było 7 074 osób zarejestrowanych jako bezrobotne, co do analogicznego okresu z 2008 roku stanowi spadek o 899 osób. Wskaźnik bezrobocia w 2009 roku wyniósł 19,6 % i stanowił spadek o 2% w porównaniu do 2008 roku. „ Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów gdzie bezrobocie w 2009 roku spadło. Dokonując charakterystyki wzrostu bezrobocia trzeba stwierdzić, że mechanizmy jego działania w zasadzie się powielają i w większości dotyczą zmian pór roku. Jeśli chodzi o strukturę bezrobocia to uległa ona tylko niewielkim zmianom. Wciąż największą grupę wśród bezrobotnych stanowią kobiety, optymistycznym akcentem jest fakt, że po raz pierwszy w tym roku wskaźnik bezrobotnych kobiet spadł i wynosi obecnie 49,1%. Odsetek osób, które pobierają zasiłek wynosi 29%, co stanowi stosunkowo dużo w porównaniu ze średnią krajową która wynosi 10%. Największy spadek bezrobocia w minionym roku odnotowano w Końskich, Radoszycach, Stąporkowie i Smykowie. Obecnie wskaźnik bezrobocia wynosi 19,6%. W ubiegłym roku do PUP w Końskich wpłynęły 522 oferty pracy na 3 928 miejsc pracy. Z różnych przyczyn osoby kierowane przez PUP do przedsiębiorstw, które zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników odmawiały podjęcia tam pracy. Do tych przyczyn można zaliczyć między innymi: chęci własne, przygotowanie oraz stawki proponowane i oferowane, które są dość niskie, co klasyfikuje nas na ostatnich miejscach w kraju. Rok 2010 zaczął się dość trudno – duża liczba rejestrujących się bezrobotnych, gdzie jedną z przyczyn tego stanu rzeczy mogą być zmiany zasad i stawki wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie zasiłek podstawowy wynosi 717 złotych. Bezrobotny uprawniony do pobierania zasiłku przez 12 miesięcy przez pierwsze 3 miesiące będzie otrzymywał go w w/w kwocie. W 2009 roku 245 bezrobotnych otrzymało środki na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Powiatowy Urząd Pracy nie oparł się również zmianom organizacyjnym, na jego terenie utworzono Centrum Aktywizacji Zawodowej – specjalistycznego wydziału, który ma zajmować się podstawowymi instrumentami i usługami rynku pracy” - mówił Władysław Pająk. Wśród interpelacji i zapytań radnych padały pytania dotyczące między innymi o możliwości stworzenia dodatkowych miejsc postoju dla honorowych dawców krwi pod koneckim szpitalem – radny Ostrowski, a także o wydatkowane środki jakie powiat otrzymał z PFRON – radny Szkurłat, sytuacji ze sprzętem ciężkim odśnieżającym drogi powiatowe – radny Brelski, czy problemu związanego z brakiem istnienia na terenie MiG Końskie izby wytrzeźwień – radny Wojcierowski, oraz problemu zagospodarowania hałdy po byłych zakładach ZAMTAL – radny Wąsik. W tym punkcie obrad głos zabrała również przewodnicząca Rady Powiatu, która zaapelowała do radnych składających interpelacje i zapytania, aby szanowali zapisy ustaw i właściwie rozgraniczali różnicę w definicji interpelacji, które są składane w sprawach zasadniczych dla powiatu i zapytań, które są składane w sprawach dotyczących bieżących problemów powiatu, w celu uzyskania informacji o stanie faktycznym. We wnioskach i oświadczeniach radnych głos zabrał Kazimierz Pasterczyk, który zgłosił rozważenie problemu odnoszącego się do zmiany czasu pracy w Starostwie Powiatowym w Końskich, tak aby ci którzy nie mogą wyjść z zakładów pracy w godzinach od 7. 30 do 15. 30 mogli mieć szansę choć jeden dzień w tygodniu załatwić sprawy w w/w urzędzie. Jak już wiadomo wniosek ten został uwzględniony i od 1 marca 2010 roku w poniedziałki Starostwo Koneckie będzie pracować od 9. 00 do 17. 00. Kończąc XXXIII sesję Rady Powiatu głos zabrała jej przewodnicząca, która przedstawiła radnym sytuację dotyczącą Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich. Dyrekcja informuje, że w wyniku spotkań negocjacyjnych, które miały miejsce w dniach 21 - 29 grudnia 2009 roku i warunków kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2010 rok przez NFZ oddział świętokrzyski sytuacja koneckiej placówki znacznie się pogorszyła w stosunku do ubiegłego roku. Limity w porównaniu do wykonań z 2009 roku są niższe o 50 %, a na niektórych oddziałach nawet ponad 50%, przykładem może być okulistyka. „Chcę państwa uczulić, że dostęp do lecznictwa szpitalnego, a szczególnie specjalistycznego będzie w tym roku bardzo trudny” - kontynuowała Helena Obara. W wyniku takiej sytuacji dyrekcja ZOZ w Końskich jest zaniepokojona dalszym funkcjonowaniem Zespołu. Przy tak niskim finansowaniu zaproponowanym przez NFZ na 2010 rok oraz przy braku uregulowania limitu za nad wykonania z 2009 roku, które wynoszą 14 mln złotych istnieje realna obawa wystąpienia poważnych zakłóceń w bieżącej działalności szpitala – puentowała przewodnicząca.

GaleriaPODSUMOWANIE ROCZNE POLICJI POWIATOWEJ 10.02.2010

W ubiegły czwartek w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Końskich odbyło się spotkanie policjantów podsumowujące działalność poprzedniego roku. Uczestniczyli w nim: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji Mirosław Schlosser, koneccy policjanci, samorządowcy gminni i powiatowi na czele ze starostą koneckim Andrzejem Markiem Lenartem.
Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny przygotowany i przedstawiony przez zastępcę koneckiego komendanta podinsp. Piotra Kanię. Z licznych statystyk zaproszeni goście mogli otrzymać szczegółową informację dotyczącą przestępców, przestępstw i wykrywalności na terenie powiatu koneckiego. Zatrważającym zjawiskiem są pijani kierowcy - zatrzymano 575 nietrzeźwych użytkowników dróg, co w porównaniu do 2008 roku stanowiło 430. Należy zaznaczyć, że w KPP spadła liczba czynów karalnych popełnionych przez osoby nieletnie. Wiele miejsca w działaniach komendy zajmowała profilaktyka - przeprowadzono ponad 1200 spotkań z ludźmi biznesu, osobami duchownymi, przedstawicielami samorządów, organizatorami różnych form wypoczynku, grupami ryzyka. Starosta konecki mówił o niepokojącym wzroście przestępstw, ale także pochwalił policjantów za ich pracę. ”Nasze służby mogą liczyć na współpracę ze starostwem, zadeklarował, iż wesprze finansowo służby ponadnormatywne, które znacznie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa”. Burmistrz zwrócił uwagę, że przestępczość na terenie gminy Końskie znacznie wzrasta w sezonie letnim - szczególnie w miejscowości wypoczynkowej Sielpia. „ Korzystnie wygląda współpraca ze Strażą Miejską, zapowiadam , że pomogę w rozbudowie monitoringu miejskiego, ponieważ jest to bardzo dobrze działająca prewencja”. Burmistrz Stąporkowa zadeklarowała wsparcie remontu budynku komisariatu, natomiast w imieniu wójtów wypowiedział się Tomasz Słoka - wójt Gowarczowa, który chwalił policjantów za to, że na wsiach maleje przestępczość, a ludzie czują się bezpieczniejsi. W podsumowaniu Komendant Wojewódzki stwierdził, że najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli w ich miejscu zamieszkania, jak również wykrywalność poszczególnych przestępstw. „Należy pochwalić koneckich policjantów za szybkość ich działania i błyskawiczną pomoc udzielaną poszkodowanym”.

GaleriaSPOTKANIE POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO 05.02.2010

2 lutego 2010 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się specjalne poszerzone spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego związane z trudną sytuacją na drogach powiatu koneckiego spowodowaną obfitymi opadami śniegu w ciągu kilku ostatnich dni. Taki stan rzeczy powoduje poważne zagrożenie dla komunikacji oraz napowietrznych linii energetycznych. W spotkaniu uczestniczyli wójtowie z gminy Gowarczów oraz Słupia Konecka; przedstawiciele Powiatowych Komend Policji i Straży Pożarnej; Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych; Dyrektorzy PGE ZEORK o/Końskie/Radomsko, oraz nadleśniczowie ze Stąporkowa, Baryczy i Rudy Malenieckiej.
Kwestię możliwej współpracy pomiędzy ZDP w Końskich jak również poszczególnych gmin, oraz nadleśnictw przedstawił Wicestarosta Bogdan Soboń, oraz członek Zarządu Powiatu Wiesław Basiak. „ Należy odbyć wizję lokalną na drogach powiatowych, gdzie występuje możliwość łamania przydrożnych drzew i wraz z Państwową Powiatową Strażą Pożarną oraz Komendą Policji przy wykorzystaniu sprzętu ZDP dokonać zabezpieczenia poszczególnych odcinków dróg i usunięcia szkód”- powiedział Leon Gula – radny powiatowy.
Na zakończenie dyrektor oddziału ZEORK w Końskich - Henryka Ludwikowska przedstawiła sytuację panującą na obszarze powiatu koneckiego dotyczącą zabezpieczenia linii energetycznych dla naszych mieszkańców. ”Należy stwierdzić, iż nasz powiat został oszczędzony przez kataklizm opadów śniegu, poza tym bardzo dobrze układa się nasza współpraca z poszczególnymi nadleśnictwami naszego powiatu, co skutkuje szybszym ewentualnym usuwaniem szkód”- mówiła Dyrektor.

GaleriaBAL DOBRYCH SERC 03.02.2010

30 stycznia 2010 roku w Dworku szkoleniowo – wypoczynkowym w Korytkowie odbył się bal charytatywny. Organizatorem zabawy pod hasłem „Bal Dobrych Serc” było Stowarzyszenie Powiatowe Konto Pomocy, na czele z jej prezes Danutą Leśniewicz. Tegoroczny bal miał swoją jubileuszową dziesiątą edycję. Patronat honorowy objął Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, który serdecznie podziękował gościom za obecność, a tym samym zrozumienie i ogromne wsparcie udzielone na rzecz dzieci niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej podopiecznych Stowarzyszenia. Życzymy wszystkim udanej zabawy i zachęcamy do udziału w licytacji, której całkowity dochód zostanie przekazany na cele statutowe Stowarzyszenia – puentowali Danuta Leśniewicz i Andrzej Lenart. Uczestnikom balu zabawę uprzyjemniał zespół „PACIFIC”. Mimo wielu przeciwności jakie w tym roku napotkali organizatorzy balu udało się po raz kolejny zaprosić wielu Konecczan i połączyć świetną zabawę ze zbiórką pieniędzy na działalność charytatywną, skierowaną do najmłodszych obywateli „naszej małej ojczyzny” oraz uwypuklić pewne przesłanie, którym jest mało dostrzegana problematyka dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Ideą tego typu zabawy jest wspieranie szczytnego celu, celu który w dalszej perspektywie przynosi uśmiech na twarzach dzieci, szczególnie biorąc pod uwagę, że są to dzieci dotknięte wieloma problemami zdrowotnymi. Dla takiego uśmiechu warto się starać i walczyć z każdymi przeciwnościami, ta radość z odrobiny zabawy jaką możemy za zebrane fundusze zorganizować dla dzieciaków, jest czymś czego nie da się zapomnieć, co dodatkowo mobilizuje członków Stowarzyszenia do dalszej pracy – mówiła prezes Powiatowego Konta Pomocy. Dochód uzyskany z balu i licytacji Stowarzyszenie przeznaczy między innymi na zorganizowanie zabawy mikołajkowej, dnia dziecka oraz w miarę możliwości wsparcie indywidualne dla dzieciaków potrzebujących zakupu sprzętu ortopedycznego. W tym roku tylko z samej aukcji udało się zebrać kwotę 12 540 złotych, co biorąc pod uwagę samodzielną organizację balu przez Stowarzyszenie stanowi istotne wsparcie. Wśród podarowanych przedmiotów na aukcji można było nabyć obrazy wykonane takimi technikami jak: fotografika, grafika, malarstwo olejne, a także akcesoria sportowe, przedmioty zaliczane do rękodzieła ludowego czy mające znaczenie osobistych pamiątek. Darczyńcami przedmiotów przeznaczonych na aukcję byli między innymi: Adolf Tomasik, Elżbieta Musiał, Zofia i Wiesław Turno, Katarzyna Sorn, Zarząd Korony Kielce S.A., Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Końskich, Wójt Gowarczowa, Starosta Konecki oraz właściciele apteki „Pod Różami”.
”Dzięki waszej obecności i Wielkim Sercom mogliśmy stworzyć łańcuszek pomocy, który dociera do niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej dzieciaków, za to wszystko bardzo Wam dziękuję” – mówiła o gościach obecnych na balu prezes Danuta Leśniewicz.

GaleriaLAUREACI STYPENDIÓW STAROSTY KONECKIEGO 02.02.2010

1 lutego 2010 roku w Starostwie Powiatowym w Końskich wręczono dziesięciorgu najlepszym studentom i uczniom szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, stypendia finansowe. Stypendia wyróżniają przede wszystkim tą młodzież Konecczyzny, która osiągnęła wysoką średnią ocen w poprzednim roku akademickim i szkolnym. Na wybór laureatów nie bez znaczenia pozostawała ich obecna sytuacja materialna oraz fakt bycia mieszkańcem Powiatu Koneckiego. Do tej pory z pomocy stypendialnej otrzymanej z rąk Starosty Koneckiego skorzystało około 60 osób. Każdy z laureatów dostanie po 200 złotych (uczniowie przez okres dziesięciu miesięcy , natomiast studenci przez osiem), jestem przekonany, że z całą pewnością właściwie spożytkuje tę formę pomocy – powiedział Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, który w towarzystwie swego Zastępcy - Bogdana Sobonia, wręczali wyróżnionej młodzieży przyznane stypendia. Na spotkanie wyróżnieni przybyli w towarzystwie rodziców i nauczycieli bez których ich wysokie wyniki byłyby niemożliwe do osiągnięcia. To również dzięki ich opiece i zaangażowaniu młodzież mogła zdobyć tak rewelacyjne wyniki, co na pewno stanowi silne fundamenty w dalszej edukacji i pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój korzystnej ścieżki zawodowej, czego szczególnie im życzę - kontynuował Starosta. Wśród wyróżnionych studentów znaleźli się: Marta Strojewska, Joanna Gołacka, Katarzyna Słowińska, Agnieszka Ciszewska oraz Damian Rozmus. Natomiast w gronie wyróżnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych był Artur Orzeł – uczeń I LO w Końskich, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że uczeń ten dojeżdża codziennie do swej szkoły ponad 30 kilometrów. Kolejni wyróżnieni uczniowie to: Karolina Wieczorek - ZSP Nr 1 w Końskich, Kaja Pieprzak – ZSP w Stąporkowie , Karolina Nowak – II LO w Końskich oraz Monika Malczewska z ZSP Nr 3 w Końskich. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy jednocześnie wytrwałości w dalszej edukacji.

Galeria