PIĘĆ FIRM Z POWIATU KONECKIEGO W "ZŁOTEJ SETCE" ECHA DNIA 29.09.2009

Powiat konecki całkiem nie źle wypadł w tegorocznym rankingu 100 największych przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego. Aż pięć firm z ogólnego rankingu pochodzi właśnie od nas. I to firm dużych, wysoko notowanych w "Złotej Setce” Echa Dnia”. Łączne przychody netto największych przedsiębiorstw z powiatu koneckiego wyniosły w 2008 roku 732 miliony złotych.
To już drugie wydanie listy 100 największych świętokrzyskich przedsiębiorstw. Zawiera więcej danych i więcej kategorii niż ubiegłoroczne. Wzorem podobnych rankingów ogólnopolskich przyjęliśmy jako najważniejsze kryterium przychody ze sprzedaży netto za rok ubiegły.
Nasz powiat przemysłem stoi - można stwierdzić, biorąc pod uwagę przychody i profil działalności koneckich firm, które w tym roku znalazły się w tym prestiżowym zestawieniu. Pierwsze miejsce wśród koneckich, a dwudzieste czwarte w ogólnym zestawieniu zajęła Grupa Ceramika Końskie, z przychodami ze sprzedaży za ubiegły rok w wysokości niemal 270 milionów złotych. Równie wysoko jest drugi ceramiczny gigant, notowana na giełdzie Ceramika Nowa Gala, która w ogólnym rankingu zajęła 31 miejsce. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć na liście znanej w całym województwie OSM Końskie. Generalnie cała "piątka” to firmy z branży produkcyjnej, co świadczy o wciąż bardzo dobrej kondycji przemysłu w naszym powiecie. W środę w Kielcach największe firmy z całego regionu otrzymały statuetki i nagrody. Jedna z nich przypadła właśnie Grupie Ceramika Końskie, za największy przychód w powiecie koneckim.

Opracowanie za: Jarosław PANEK, Echo DniaWIZYTA WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W NIEMCZECH 24.09.2009

W dniach od 10 – 16 września 2009 roku podopieczni i kadra Warsztatów Terapii Zajęciowej w Końskich przebywała w Quedlinburgu na zaproszenie Andreasa Löbela- Dyrektora Warsztatu w Weddersleben.
Uczestnikami wyjazdu byli podopieczni: Krzysztof Łyczkowski, Konrad Pająk, Rafał Łabędowicz, Sebastian Gontek, Helena Piec, Marek Okła, Agnieszka Zimnoch pod opieką- Barbary Zbylut – kierownika WTZ, Katarzyny Korzekwy – pielęgniarki, Beaty Swat – instruktorki terapii, Elizy Skorupy - rehabilitantki, Leszka Makucha - kierowcy, Anny Sykuły - germanistki z ZSP nr 1 w Końskich.
Celem naszej wizyty w Niemczech - w powiecie Harz była nie tylko aktywna integracja, ale również kontynuowanie doświadczeń, poznanie jak funkcjonuje model niemiecki dotyczący pomocy osobom niepełnosprawnym. Rozwiązania systemowe u naszych sąsiadów są bardzo ciekawe, bowiem warsztaty ich różnią się od naszych. Tam niepełnosprawni pracują i otrzymują wynagrodzenie. Ich obszary działalności to: prowadzenie pralni, hoteliku dla zwierząt, pielęgnacja terenów zielonych w mieście, prowadzenie galerii i kawiarenki.
Podczas wizyty mogliśmy zobaczyć jak wygląda ich praca, gdzie mieszkają i jak spędzają wolny czas. Nasi podopieczni pracowali w grupach przy wykonywaniu różnych prac: pakowaniu, składaniu opakowań, składaniu okładek, pracy w kuchni i produkcji wieszaków.
Nasi podopieczni wykonali ozdoby świąteczne dla przyjaciół niemieckich.
11 września br. w ich Galerii „ Biały Anioł „ było otwarcie wystawy naszych prac, które powstały podczas codziennych zajęć. Większość to obrazy, ale również zaprezentowaliśmy nasze anioły, butelki ozdobne i lustra.
Wystawę zwiedzili: Burmistrz Miasta Quedlinburg- Dr Eberhard Brecht i Starosta Powiatu Harz- Michael Ermrich.
Nasze prace można było kupić i w dniu naszego wyjazdu ¾ naszych prac była już sprzedana lub zarezerwowana. My, jako warsztat mamy możliwość zaprezentowania i sprzedaży naszych prac kilka razy w roku. Zaproponowano nam, abyśmy malowali architekturę miasta Quedlinburg . Środki uzyskane ze sprzedaży tych prac zostaną wpłacone przez organizatorów niemieckich na nasze konto i zgodnie z naszymi przepisami przeznaczone na szeroko rozumianą rehabilitację społeczną naszych podopiecznych.
W trakcie naszego pobytu mieliśmy wiele niespodzianek. Podczas otwarcia wystawy został zaproszony młody artysta z Polski, a dokładnie z Drzewicy, który zaprezentował krótki koncert. W podziękowaniu za bezpieczną i szczęśliwą podróż oraz czas pobytu wszyscy uczestnicy wyjazdu wzięli udział w okolicznościowej Mszy Św. w kościele katolickim.

GaleriaPOWIATOWE ZAWODY POŻARNICZE W RUDZIE MALENIECKIEJ 24.09.2009

20 września 2009 roku na boisku sportowym w Rudzie Malenieckiej odbył się finał rywalizacji drużyn OSP w Powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych. W zmaganiach udział brały następujące zastępy OSP: Bębnów, Kozów, Dęba, Fałków, Ruda Maleniecka, Niekłań, Czerwona Wola, Młotkowice, Wilczkowice, Dziebałtów, Odrowąż i Nieświń, z czego dwie ostatnie drużyny były płci żeńskiej.
Zawody powiatowe są zwieńczeniem dwuletnich zmagań drużyn pożarniczych z poszczególnych gmin, a ich zwycięzca będzie reprezentował Powiat w Zawodach Wojewódzkich. Wszystkie drużyny oraz przybyłych gości przywitał Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, a następnie Komendant Wojewódzki PSP – Zbigniew Muszczak przyjął meldunek o gotowości poszczególnych drużyn do uczestnictwa w zawodach.
Strażacy rywalizowali w dwóch konkurencjach tj: sztafecie i ćwiczeniach bojowych. Rywalizacji towarzyszyło wielkie napięcie, które podsycone emocjami i stresem doprowadzało do popełniania błędów, które w ostatecznym rezultacie punktowym były decydujące. I tak zwycięzcą okazała się drużyna OSP z Rudy Malenieckiej, drugie miejsce zajęli strażacy z OSP w Dębie, a trzecie z OSP z Młotkowic. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie trzy zastępy pochodzą z terenu gminy Ruda Maleniecka. Wśród drużyn kobiecych pierwsze miejsce zajęły druhny z Odrowąża. Dla zwycięzców przygotowano puchary oraz nagrody, które osobiście wręczali Mirosław Pawlak – Poseł na Sejm RP, Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, Bogdan Soboń – Wicestarosta, Wiesław Basiak – Członek Zarządu Powiatu oraz Zbigniew Muszczak – Komendant Wojewódzki PSP.

Galeria„DNI WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO” 23.09.2009

11 września 2009 roku w piątkowe popołudnie Konecczanie mieli okazję uczestniczyć w imprezie z okazji „Dni Województwa Świętokrzyskiego”. Organizatorem głównym zabawy był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, na czele z Marszałkiem – Adamem Jarubasem.
Współgospodarzami imprezy byli Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, którego w tym dniu zastępował Bogdan Soboń – Wicestarosta oraz Krzysztof Obratański – Burmistrz MiG w Końskich, którego w tym dniu zastępował Dariusz Kowalczyk. Wśród przybyłych na imprezę Konecczan, można było również spotkać bardzo wielu samorządowców powiatowych i gminnych. Na wszystkich, którzy w tym dniu odwiedzili scenę w parku miejskim czekały atrakcyjne prezentacje artystyczno – wokalne, oraz liczne zabawy i konkursy wśród, których można było sprawdzić swoją wiedzę na temat województwa świętokrzyskiego oraz uruchomić intelekt twórczo – literacki i wymyślić „ad hock” fraszkę, która w kilku słowach opisywałaby kulturę, miejsca, tradycję czy codzienność naszego powiatu i województwa. Jako pierwszy głos zabrał Bogdan Soboń, który serdecznie przywitał zgromadzonych gości życząc miłego spędzenia czasu oraz dobrej zabawy. „Wiwat Województwo, a ja mówię Wiwat Mieszkańcy Ziemi Koneckiej” - mówiła Maria Fidzińska – Dziurzyńska - Skarbnik Województwa, która wypowiadając te słowa oficjalnie otworzyła zabawę.
Dni Województwa Świętokrzyskiego to cykl imprez promocyjno – informacyjno – rekreacyjnych oraz artystycznych, których ostateczny efekt ma świadczyć o tym, że Nasze województwo jest Nam potrzebne, a My jesteśmy regionem, który może budować przyszłość pozbawioną kompleksów. Dziesięć lat temu mieszkańcy Naszego regionu musieli stawić czoła rzeczywistości i w sposób stanowczy, momentami zdeterminowany walczyć o istnienie własnej tożsamości, kultury i niezależności, a było to możliwe tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców we współpracy z władzami wszystkich szczebli i to właśnie dzięki tej jedności dziś jesteśmy widoczni na mapie administracyjnej Naszego kraju. Dla samorządowców organizatorzy przygotowali niespodziankę wokalną w postaci zaproszenia do wspólnego zaśpiewania piosenki specjalnie przygotowanej na tegoroczne obchody pod tytułem „Ja jestem stąd”. Szczegółowy tekst zamieszczamy poniżej.

Publiczność mogła również wziąć udział w rozwiązaniu hasła krzyżówki, które brzmiało „Nasze Świętokrzyskie Sercu Bliskie”, jej zwycięzcą okazał się Kamil Pluta oraz uczestniczyć w konkursie na napisanie fraszki. Krystyna Dukato oraz Arkadiusz Szostak poprowadzili „Kielecki Koncert Życzeń”, gdzie można było zadedykować muzyczny upominek. Szeroki wachlarz piosenek z repertuaru Czesława Niemena zaprezentował Darek Bernatek. Swoje talenty artystyczne zaprezentowali: Małgorzata Główka oraz „Trio z Małogoszczy”, które w fantastycznym wykonaniu zaśpiewało Konecczanom kilka znanych utworów muzycznych. Na scenie można było także posłuchać takich zespołów jak: Łoresie czy Kryzys.
Dokonania Powiatu minionego roku przedstawił Bogdan Soboń, który jak mogliśmy się przekonać umie również w sposób recytatorski cieszyć się pięknem Ziemi Koneckiej. Wicestarosta odebrał także z rąk organizatorów statuetki „Pielgrzyma Świętokrzyskiego”, w dowód uznania za dotychczasową pracę i efektywne pozyskiwanie środków z funduszy europejskich. Identyczne wyróżnienia odebrali Stanisław Haraziński – prezes PSS „Społem” oraz Janusz Owczarek – dyr. ds. technicznych KZO, których organizatorzy wyróżnili za wysiłek i wkład oraz spryt ekonomiczny w prowadzeniu ich przedsiębiorstw, za co wyróżnieni serdecznie podziękowali w imieniu własnym i całej załogi. Gwiazdą wieczoru był zespół „Kakadu”, który dla wszystkich wytrwałych fanów zaprezentował swoje umiejętności.

GaleriaINFORMACJA Z REALIZACJI PROJEKTU „SZANSA DLA CIEBIE" 21.09.2009

Wraz z zakończeniem roku szkolnego 2008/2009 upłynęła pierwsza część realizacji przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Końskich projektu pn. „Szansa dla Ciebie – bezpłatne doradztwo i opieka pedagogiczno-psychologiczna dla uczniów z gminy Radoszyce”. Pełne opracowanie informacyjne nt realizacji projektu zamieszczamy poniżej w pliku .doc:
Informacja z realizacji projektu „Szansa dla Ciebie – bezpłatne doradztwo i opieka pedagogiczno-psychologiczna dla uczniów z gminy Radoszyce”( .doc)X JUBILEUSZOWE POWIATOWE DOŻYNKI W GOWARCZOWIE 17.09.2009

6 września 2009 roku na terenie gminy Gowarczów odbyły się Jubileuszowe X Powiatowe Dożynki. W tym uroczystym i jakże barwnym święcie rolniczym udział wzięły wszystkie gminy naszego powiatu, które w przeciwieństwie do roku ubiegłego zaprezentowały także swoje wieńce dożynkowe. W tegorocznych dożynkach udział brały delegacje rolnicze, przedstawiciele Sejmu RP w osobach posłów, bardzo liczne grono samorządowców wojewódzkich i powiatowych na czele z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Konecki, Burmistrz MiG w Końskich, samorządowcy uczestniczący w inicjatywie „Ziemia Odrowążów” oraz delegacja ukraińska z powiatu pohrebyszczańskiego – zaprzyjaźnionego z powiatem koneckim, której przewodniczył Biłyk Anatolij Nikołajewicz. Starostami dożynek zostali Pani Dorota Krauza z Radwanowa Kolonii - gmina Słupia oraz Tadeusz Palusiński z Komaszyc - gmina Gowarczów, którzy w uroczystym korowodzie nieśli wypieczony z tegorocznych plonów wspaniały bochen chleba. Jeszcze przed wyruszeniem korowodu w stronę kościoła obradowała komisja konkursowa, która miała wyłonić najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w jej skład wchodzili: Elżbieta Musiał, Jarosław Mostowski oraz Emilian Niemiec. Jak co roku oficjalnie święto plonów rozpoczęła uroczysta liturgia odprawiona w kościele parafialnym w Gowarczowie, której przewodniczył ks. proboszcz Eugeniusz Tyburcy, który słowami „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, niech Pan Bóg pobłogosławi ten przyniesiony chleb, który jest owocem Bożego Błogosławieństwa i ciężkiej pracy rolnika”, przywitał przybyły korowód, po czym zaprosił zgromadzonych do udziału w nabożeństwie. W kazaniu mogliśmy usłyszeć, jak istotna jest potrzeba wdzięczności, którą powinniśmy odczuwać w naszych sercach wobec Boga. Dziś zgromadzeni pochylamy się Naszemu Stwórcy w podzięce za dobra jakimi nas obdarza, a w szczególności za życiodajny chleb. To co osiągamy w swoim życiu nie powinno napawać nas pychą czy zarozumiałością, to nie prawda, że wszystko, co zdobyłeś w swoim życiu jest tylko dzięki tobie i twojemu wysiłkowi, tu nie możemy zapominać o Bogu, który w naszej codziennej pracy nam błogosławi - „ Błogosławiony jesteś Panie Boże dzięki Tobie możemy podzielić się chlebem owocem ziemi i pracy rąk ludzkich”. Nawet najlepsze maszyny i nawozy są niczym, jeśli Bóg nie ześle w odpowiednim czasie pogody, pamiętajmy o tym - puentował ks. Eugeniusz. Po zakończeniu Mszy św. dożynkowicze ulicami Gowarczowa udali się w drogę powrotną w kierunku boiska przed Szkołą Podstawową. Tu oficjalnie gości przywitał wójt Gowarczowa - Tomasz Słoka, który na początek uroczystości poprosił wszystkich zgromadzonych o powstanie i wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego. Dożynki to święto, które jest okazją do oddania hołdu rolnikom, ich mozolnej i ciężkiej pracy. „To Wy Rolnicy jesteście Tymi, którzy nas żywią i bronią, od Was należy uczyć się patriotyzmu i umiłowania do Ojczyzny – Matki Ziemi. Dzięki owocom Waszej pracy możemy mówić o pełnych stołach i spichlerzach” - mówił wójt Gowarczowa.
Po tym krótkim przemówieniu nastąpiło symboliczne przekazanie przez starostów dożynkowych chleba gospodarzowi Powiatu Koneckiego – Staroście Koneckiemu – Andrzejowi Markowi Lenartowi, który z pomocą Wicestarosty – Bogdana Sobonia dokonał symbolicznego podzielenia. Chociaż Powiat Konecki nie jest potęgą rolniczą to szacunek dla pracy rolnika jest tu wielki i ma głębokie korzenie mocno ugruntowane w naszej tradycji. Dożynki to symboliczne ukonorowanie pracy rolnika, który żyje i pracuje w symbiozie z ziemią i prawami natury. Ziarno posiane najpierw musi obumrzeć, aby potem wydać obfity plon – to piękna metafora ludzkiego życia, która daje nadzieję i wiarę, że wszystko co nas otacza ma głębszy sens - mówił Andrzej Marek Lenart. W wystąpieniach posłów przeważał pogląd, że praca rolnicza choć bardzo ciężka nie zawsze jest odpowiednio wynagradzana i w tym obszarze ich życia jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, społeczeństwo nie może pozwolić, aby pośrednicy i spekulanci żerowali na ich ciężkiej pracy. Na tegorocznych dożynkach nie mogło również zabraknąć Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa, który serdecznie dziękował rolnikom za ich ciężką pracę na roli w poszanowaniu tradycji i wartości. „Czasy się zmieniają, ale jedno pozostaje dalej aktualne – dzięki pracy rolników możemy mieć to co najważniejsze i najdroższe – chleb” - mówił Adam Jarubas. Za zaproszenie do udziału w uroczystościach dożynkowych podziękował również Biłyk Anatolij Nikołajewicz, który przekazał Staroście Koneckiemu i wójtowi Gowarczowa 2 bochny ukraińskiego chleba, które mają być pierwiastkiem wspólnych wartości braci rolniczej w naszych krajach. Rolnicy wykonują w pocie czoła swą pracę, ich plon jest okupiony wielkim wysiłkiem, ich radością są udane i bezpieczne zbiory, co daje im satysfakcję i radość. Ludzie którzy pracują na ziemi zawsze zasługują na dobre słowo - mówił Mer Pohrebyszcza.
Kolejny punkt scenariusza imprezy przewidywał występy zespołów z poszczególnych gmin powiatu. Ta część zabawy zwana potocznie obśpiewywaniem wieńców dożynkowych jak zawsze ożywiła publiczność wprowadzając biesiadną atmosferę z wyszukanymi elementami powiatowego humoru. Wśród tej formy rywalizacji szczególnie wyróżniały się zespoły ze Smykowa, Rudy Malenieckiej i Radoszyc, o czym można się przekonać oglądając przygotowaną prezentację. Rywalizację wśród wieńców dożynkowych wygrała gmina Radoszyce, która według szanownego jury była najbliżej naturalnych wartości przy zastosowaniu oryginalnej formy. Konkurs na „ Najpiękniejsze Koneckie Zagrody” zwyciężyły gospodarstwa: Teresy i Mariana Kowalczyków z Pijanowa oraz Marioli Kaniowskiej z Giełzowa. Myliłby się ten kto myślałby, że obśpiewywanie wieńców dożynkowych było końcem występów wokalno muzycznych. I tak niedługo po tym na scenie znów publiczność mogła wysłuchać wspaniałego występu zespołu „Fałkowianka”, który zaprezentował nieprzeciętny kunszt regionalnych tradycji zakorzenionych w kulturze gminnej, okraszony wysokim poziomem wokalno - instrumentalnym. Mówiąc do zobaczenia za rok zespół „Fałkowianka” zaśpiewał swój przebój pt. „Wiosna”. Publiczność miała również okazje wysłuchać występów najmłodszych uczestników zabawy w postaci okolicznościowych wierszyków, tańców oraz popisów instrumentalnych. Na wszystkich młodych artystów czekały słodkie upominki wręczane osobiście przez wójta – Tomasza Słokę. Na zakończenie zabawy publiczność mogła wysłuchać występu wokalistek z Domu Kultury w Gowarczowie oraz zespołu CONCRET.

Galeria

Galeria

GaleriaWIZYTA WŁADZ REJONU POHREBYSZCZE Z UKRAINY W POWIECIE KONECKIM 17.09.2009

W dniach od 5 do 8 września 2009 na terenie powiatu koneckiego przebywały władze rejonu pohrebyszczańskiego z Ukrainy na czele z merem Anatolijem Nikołajewiczem Biłykiem.
Delegacja uczestniczyła w uroczystościach związanych z „ X Powiatowymi Dożynkami-2009” w Gowarczowie, następnie spotkali się w gmachu Starostwa Powiatowego z władzami naszego powiatu na czele ze Starostą Andrzejem Markiem Lenartem, Wicestarostą Bogdanem Soboniem, gdzie rozmawiano na tematy dotyczące pogłębienia wzajemnych relacji na gruncie gospodarki, zdrowia, oświaty, jak również wspólnej wymiany myśli technicznej z przedsiębiorstwami ukraińskimi. Należy zaznaczyć, iż Koneckie Zakłady Odlewnicze- zdobywca godła” Teraz Polska” od kilku lat współdziałają z zakładami tej samej branży na terenie Ukrainy.
W trakcie wizyty odbyło się także spotkanie z wójtem gminy Fałków Henrykiem Koniecznym. Gmina ta w ubiegłym roku podpisała list intencyjny dotyczący współpracy.
Władzom Pohrebyszcza zaprezentowano piękno Województwa Świętokrzyskiego oraz powiatu koneckiego. Odwiedzili Klasztor na Świętym Krzyżu, Puszczę Jodłową, zapoznali się z najważniejszymi miejscami stolicy naszego województwa. W związku z przygotowaniami do „EURO 2012”, które odbędzie się w Polsce i na Ukrainie delegacja wizytowała stadion Korony Kielce; na zakończenie władze i przedsiębiorcy ukraińscy zwiedzili Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, gdzie Wicestarosta Bogdan Soboń przedstawił historię muzealnego obiektu.

GaleriaXXVII SESJA RADY POWIATU 11.09.2009

2 września 2009 roku odbyła się Sesja Rady Powiatu. Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu – Helena Obara. Na jej posiedzeniu obecnych było 19 spośród 21 radnych, co na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym czyniło ją zdolną do podejmowania decyzji. Sesja zwołana w trybie nadzwyczajnym dotyczyła przesunięcia określonych środków w dwóch sprawach:
w sprawie realizacji inwestycji w ramach Działania Odnowa i Rozwój Wsi. Regionalny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, w sprawie związanej z nieplanowanymi inwestycjami jakie wynikły przy realizacji programu „Nowa Szkoła Konecka”.
Szczegółowych informacji udzielali: Starosta Konecki – Andrzej Marek Lenart oraz Skarbnik Powiatu – Edyta Drążkiewicz. Po szczegółowym zapoznaniu się z w/w sprawami radni przystąpili do głosowania, które zakończyło się jednomyślnym wynikiem.ROCZNICA „BITWY NAD CZARNĄ”- 6 WRZEŚNIA 1939 R. 10.09.2009

Należy pamiętać , że historia jest „nauczycielką życia”. 30 sierpnia 2009 roku w Rudzie Malenieckiej grono osób reprezentujących władze szczebla centralnego- posłowie, m.in.: Przemysław Gosiewski- Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, wojewódzkiego- Marszałek Adam Jarubas, Wicewojewoda- Piotr Żołądek, powiatowego- Starosta Andrzej Marek Lenart, Wicestarosta - Bogdan Soboń, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele gmin tworzących powiat konecki zebrali się na uroczystości upamiętniającej 70 rocznicę bitwy nad Czarną. Lekcja historii rozpoczęła się od Mszy Św. celebrowanej przez ks. Sylwestra Rybaka w koncelebrze z ks. dr hab. Stanisławem Łabendowiczem w kościele pod wezwaniem Św. Judy Tadeusza.
Po odegraniu hymnu państwowego wsłuchiwano się w słowo kierowane do zebranych gości i ludzi pamiętających „ tamtą ciemną noc wojny”. „ Naród polski jest żywym organizmem, który posiada własną historię. Nikt nie może go zniszczyć, albowiem RP jest wielkim drzewem, które zakorzeniło się w naszą glebę życia. Liczne najazdy Tatarów, Krzyżaków, Szwedów czy wreszcie faszystowskich Niemiec i bolszewicki ZSRR nie mogą nas zniewolić. To właśnie wrzesień 1939 i okres zniewolenia komunistycznego doprowadził do odrodzenia Polski poprzez Poznań’56,Wybrzeże’70, Radom’76,Sierpień’80 aż do 4 czerwca 1989 roku. Staliśmy się suwerennym narodem o który należy dbać i szanować. Polska to miejsce, gdzie stoi przydrożny krzyż , gdzie dzieci uczy się pacierza, lecz kiedy krzyż zniknie ze ściany to nie jest Polska. Naród jest wtedy silny kiedy właściwie rozumie słowa BÓG HONOR OJCZYZNA. Czas obecnej polityki to czas wielu obietnic- liberalizmu moralnego a Nam potrzeba Ducha Bożego, ducha odnowy”- mówił ks. Sylwester.
„Pamiętajmy, że każdy z Nas nosi w sercu „Westerplatte” i należy go bronić- tam, gdzie wartości, tam życie i Ojczyzna. Niechaj ten czas rocznicy bitwy nad Czarną będzie wyrazem pamięci o poległych żołnierzach, cywilach, którzy poświęcili swe życie w imię najwyższych wartości-honoru i prawdy”- powiedział ks. Stanisław.
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas w trakcie uroczystości przy pomniku poległych żołnierzy przytoczył słowa Alberta Schweitzera ” mogiły żołnierzy są najlepszym kazaniem o pokoju”. Niech te słowa będą dla Nas przestrogą i wyrazem pamięci wydarzeń i skutków sprzed 70 lat.
„Wojsko polskie w chwili obecnej przechodzi etap modernizacji i przeobrażenia. Jesteśmy w NATO, posiadamy coraz lepsze uzbrojenie. A niebo nad Nami jest bezpieczne”- powiedział dowódca płk pil. dr Władysław Leśnikowski z 32 Bazy Lotniczej w Łasku.
W dalszej części Wójt gm. Ruda Maleniecka Leszek Kuca przedstawił działania 36. Rezerwowej Dywizji Piechoty i walk w rejonie Rudy Malenieckiej i Kazanowa, które rozegrały się 6 i 7 września 1939 r. „Szlak 36. Dywizji był krwawy i bolesny, lecz żołnierz polski pokazał ogrom męstwa”- mówił wójt.
Następnie odbył się Apel Poległych w trakcie którego złożono hołd wszystkim biorącym udział w działaniach wojennych na terenie powiatu koneckiego- począwszy od Powstania Kościuszkowskiego poprzez Polską Organizację Wojskową 1918 r.; mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”; działania Antoniego Hedy „Szarego” aż po Powstanie Warszawskie.
W dalszej części uroczystości odsłonięto i poświęcono pomnik ku czci żołnierzy poległych w bitwie nad Czarną- 6 IX ’39, gdzie wiele delegacji złożyło kwiaty i zapaliło znicze.
„Żołnierze Polskiego Września dawali wielki odpór najeźdźcy niemieckiemu, gdyby nie wbity nóż ze Wschodu 17 września 1939 r. broniliby się dłużej. Należy walczyć o prawdę historyczną którą próbuje się zagłuszyć zarówno na Wschodzie jak i Zachodzie. Pakt Ribbentrop - Mołotow istniał naprawdę- 23 sierpnia 1939 roku dokonał się IV rozbiór Polski. Wierzę , że tworząc Muzeum Czynu Niepodległościowego w Kielcach oddamy cześć i hołd wszystkim, którzy walczyli o Wolną i Niepodległą Ojczyznę. Dziś obchodzimy rocznicę Sierpnia ’80, gdy dokonał się wielki zryw narodu. Niechaj nikt nie zapomni czasu bezkrwawej walki, kiedy Polska wypowiedziała gnębicielom głośne NIE”- mówił Przemysław Gosiewski- Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.
Na zakończenie wszystkim zebranym zaprezentowano rekonstrukcję historyczną przedstawiającą walkę na moście w Rudzie Malenieckiej.GALERIA U STAROSTY - WYSTAWA ADOLFA TOMASIKA 9.09.2009

2 września 2009 roku z cyklu „Galeria u Starosty” odbyła się wystawa prac laureata tegorocznej „Marki Koneckiej” - Adolfa Tomasika. Z wykształcenia Pan Adolf jest rzeźbiarzem, co nie przeszkadza Mu w poszerzaniu i rozwoju kolejnych pasji artystycznych takich jak chociażby rysunek czy akwarela, w czym artysta, jak można się samemu przekonać doskonale się sprawdza. To człowiek od lat związany z Ziemią Konecką, autor i uczestnik wielu plenerów. „Adolek” jak mówią o nim przyjaciele przez swoje prace wyraża własne wnętrze. Jego prace są różnorodne przez co nie ma mowy o monotonii, a ich forma i przekaz wzbudzają wśród odwiedzających ciekawość, a wręcz nawet zdumienie. Oglądając prace artysty można odnieść uzasadnione wrażenie, że są one w większości refleksją na temat świata i najbliższego otoczenia. To prace, które żywią się naszymi oczami – jak pisze Elżbieta Musiał i tylko od nas zależy czy oglądając je nawiążemy jakiś bliższy kontakt. Czy artysta zrobił już dzieło swego życia ? On sam mówi, że jeszcze nie, ale ciągle szuka i jest przekonany że jest coraz bliżej. Otwarcia wystawy dokonał Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki w towarzystwie radnych powiatowych oraz Emiliana Niemca – redaktora naczelnego kwartalnika „Ziemia Odrowążów”. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się dzieło artysty pod tytułem „Raj”. To praca, której interpretacja nie zawsze pozostawała tak oczywista i prosta jak by można tego oczekiwać, a wszystko za sprawą użytej formy w procesie tworzenia – szczegółowych wyjaśnień udzielał osobiście Pan Adolf.

GaleriaGENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD PROGRAM „DROGI ZAUFANIA” 9.09.2009

Od 2007 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wdraża strategiczny program ochrony życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych pod nazwą „ Drogi zaufania”. Jest to pierwszy w Polsce zintegrowany plan działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. Jego celem jest zmniejszenie do 2013r. o 75 % liczby śmiertelnych ofiar wypadków na najważniejszych drogach w Polsce. Na drogach objętych programem GDDKiA realizuje prace inżynieryjne poprawiające bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. W wielu miejscach wymieniana jest nawierzchnia jezdni, przebudowywane są niebezpieczne skrzyżowania, powstają ścieżki rowerowe i chodniki, wiele miejsc dla pieszych jest oświetlanych. Akcji towarzyszy ogólnopolska kampania informacyjna i edukacyjna, której celem jest przedstawienie idei programu i zmiana negatywnych zachowań na drogach. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. Obecnie obejmuje on pozostałe drogi krajowe o numerach od 1 do 88. W efekcie takich działań liczba śmiertelnych ofiar wypadków w pierwszym półroczu 2009 roku spadła o 29 % w stosunku do roku ubiegłego. W tym czasie na pozostałych polskich drogach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła niestety o 6 %. Organizatorom akcji szczególnie zależy, aby za pośrednictwem szeroko pojętych mediów dotrzeć do jak najszerszej grupy osób z materiałami informująco – edukacyjnymi, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych obywateli. W tym celu zostały przygotowane bezpłatne ulotki, które zostały rozprowadzone do jednostek i placówek oświatowych podległych Staroście Koneckiemu. Materiały takie można uzyskać również w Wydziale Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Koneckiego, do czego wszystkich zainteresowanych szczególnie zachęcamy. Więcej informacji na www.gddkia.gov.pl.MARSZ PAMIĘCI 8.09.2009

1 września 2009 roku w godzinach wieczornych młodzież konecka w towarzystwie pedagogów i Starosty Koneckiego – Andrzeja Marka Lenarta, odpowiadając na inicjatywę Świętokrzyskiego Komitetu 70 – lecia Wybuchu II Wojny Światowej, złożyła hołd pamięci wszystkim, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny w latach 1939 -1945. Złożono symboliczne kwiaty oraz zapalono światło przy pomniku Wdzięczności oraz tablicy upamiętniającej miejsce kaźni i morderstw na Polakach przez niemiecką żandarmerię w latach 1939 – 1945, która znajduje się w budynku ZSP Nr 3 w Końskich. Jesteśmy Tu dziś po to, by nie zginęła pamięć o Tych, którzy zginęli za Nasz kraj. To dzięki postawie tysięcy imiennych i bezimiennych bohaterów my dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest niezbędna i konieczna, to wręcz nasz obowiązek by dawać świadectwo niegasnącej pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń – mówił Starosta Konecki. Po krótkim przemówieniu delegacje poszczególnych szkół wspólnie złożyły kwiaty i zapaliły znicze, po czym minutą ciszy uczczono pamięć poległych w latach 1939 – 1945.

GaleriaMSZA ŚW. W 70 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ ORAZ W 29 ROCZNICĘ POWSTANIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” 8.09.2009

W dniu 30 sierpnia 2009 roku w Kolegiacie Św. Mikołaja w Końskich odprawiona została uroczysta liturgia poświęcona pamięci wszystkich Tych, którzy przed 70 laty oddawali swe życie w obronie Ojczyzny oraz w 29 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. W nabożeństwie udział wzięli żołnierze AK, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz poczty sztandarowe. Mszę Św. polową odprawił ks. Dziekan Andrzej Zapart, który w swym kazaniu podziękował żołnierzom AK za to, że w czasie wielkiej próby wojny i okupacji byli wierni prawdzie i zasadom. Bo tylko dzięki tym wartościom możemy zwyciężyć, tego oczekuje od nas Nasz Pan Jezus Chrystus, który mówił nam, że tylko prawda nas wyzwoli. Ale czy my pamiętamy o tym? Trzeba pamiętać, że służąc prawdzie, wierni zasadom moralnym stajemy się bogatsi duchowo, stajemy się ludźmi szlachetnymi, ludźmi dobrego serca – kontynuował ks. Dziekan. My Polacy jako naród musimy również pamiętać, że wolność, tak wytęskniona, okupiona krwią i męczeństwem jest wartością, której wciąż musimy uczyć się na nowo. Takie poczucie jedności i wspólnoty w drodze do wolności przeżywaliśmy w 1980 roku, gdy rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Dziś przesłanie Związku jakim jest ciągła walka o godność człowieka i prawa pracownicze jest wciąż aktualna. „Solidarność to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu” - to słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Ojczyźnie 12 czerwca 1987r.

GaleriaBITWA POD KAZANOWEM – 7 WRZEŚNIA 1939 ROKU 4.09.2009

30 sierpnia 2009 roku w Końskich na terenie pól przylegających do ulicy Południowej odbyła się rekonstrukcja historyczna poświęcona wydarzeniom sprzed 70 lat jakie rozegrały się 7 września 1939 roku w miejscowości Kazanów. Rekonstrukcję z wielkim zaciekawieniem obejrzało wielu Konecczan(około 3 tys.) wśród, których nie brakowało gości z sąsiednich miejscowości. Na początku września 1939 roku Polacy mocno wierzyli w siłę naszej armii i raczej nikt nie dopuszczał klęski i tragedii, która miała wkrótce nastąpić. Niestety jak bardzo szybko się okazało, żołnierze polscy pozbawieni pomocy z zewnątrz i pozostawieni samym sobie musieli ulec miażdżącej sile najeźdźców. Już 3 i 4 września 1939 roku samoloty niemieckie zbombardowały Końskie, a 7 września 36 Dywizja Polskiej Piechoty Rezerwowej stoczyła bitwę pod Kazanowem z 1 Dywizją Lekką Wehrmachtu. Jeszcze kilkanaście lat temu wieść o tym zwycięskim dla Polaków batalistycznym wydarzeniu była mało znana i raczej marginalizowana przez władze poprzedniego systemu. To dzięki ocalałym żołnierzom Armii Krajowej i okolicznej ludności wiedza o tamtych wydarzeniach nie uległa dewaluacji i korozji jak tego oczekiwały władze komunistyczne. W ostatni weekend sierpnia 2009 roku Konecczanie mogli przekonać się na własne oczy o wydarzeniach jakie rozegrały się w tamtym dniu. Nie byłoby to oczywiście możliwe gdyby nie tacy pasjonaci i koneserzy jak ludzie ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży, a także aktorzy z grup rekonstrukcyjnych z Łomży, Kielc, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Skarżyska – Kamiennej, Kozienic i Nowego Targu. To dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu i zamiłowaniu do historii wielu z Nas może choć w części zobaczyć oddanie, bohaterstwo i męstwo żołnierza polskiego, który dzielnie stawiał czoła przeważającej sile wroga. Z takich rekonstrukcji młodzi ludzie mogą również dowiedzieć się, że Armia Polska w tamtym czasie dysponowała zaawansowaną technologicznie bronią, która skutecznie mogła przebijać pancerze niemieckich czołgów czy wozów piechoty. Niestety w większości były to rodzaje broni, które w pojedynczych egzemplarzach wchodziły na jej wyposażenie i nie mogły w takich ilościach przesądzić o losach wojny. Dodajmy iż wkrótce po bohaterskiej obronie Kazanowa oddziały polskie musiały się wycofać, w kierunku wsi Kazanów - Budy szły niemieckie czołgi, wkrótce po tym wieś została prawie doszczętnie zniszczona, ocalał tylko Kościół i kilka sąsiednich gospodarstw. Organizatorzy scenariusz inscenizacji oparli m.in. na wspomnieniach wspaniałego patrioty, wielkiego żołnierza Armii Krajowej oraz uczestnika walk Władysława Henzella, o którego męstwie i bohaterstwie jeszcze w wielu koneckich domach krążą opowieści i wspomnienia.

GaleriaAPEL POLEGŁYCH 3.09.2009

29 sierpnia 2009 roku na cmentarzu koneckim, przed pomnikiem Partyzantów odbyła się uroczystość poświęcona poległym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Na uroczystościach obecni byli: żołnierze Armii Krajowej, posłowie na Sejm RP w osobach: Maria Zuba, Marzena Okła – Drewnowicz, Przemysław Gosiewski, Waldemar Wrona, Marek Kwitek oraz liczne grono samorządowców powiatu koneckiego na czele z Przewodniczącą Rady Powiatu – Heleną Obara, Starostą Koneckim – Andrzejem Markiem Lenartem i Burmistrzem Miasta i Gminy w Końskich – Krzysztofem Obratańskim.
Apel Poległych to uroczystość, która już na stałe zakotwiczyła w corocznym kalendarzu powiatu koneckiego. W takim dniu wszyscy przywołujemy w pamięci wszystkich tych, dla których Polska była i zawsze pozostała dobrem najwyższym. To uroczystość, która ma przypominać o wszystkich znanych i nieznanych żołnierzach tej ziemi, którzy swym czynem i poświęceniem dawali nadzieję milionom Polaków. Ich dokonania muszą być, dla Nas Polaków jedyną i właściwą drogą w wypełnianiu naszych obywatelskich powinności, ku pożytkowi i na chwałę Rzeczypospolitej. Dziś musimy pamiętać, że to właśnie Oni nigdy nie przestali wierzyć w Polskę, a Ich jedyną majętnością było tylko życie. Hołd składany Naszym bohaterom jest hołdem nie tylko dla przeszłości, ale przede wszystkim hołdem w przyszłość, tak aby cierpienia tych, którzy przeżyli były dla następnych pokoleń Europejczyków drogowskazem prawdy i pokoju, z czym jak ostatnio mogliśmy się przekonać bywa bardzo różnie.
Zarówno w przemówieniach przybyłych parlamentarzystów jak i samorządowców można było usłyszeć, że sąsiedzi Polski nie wstydzą się kultywować pamięci o tych okrutnych czasach w sposób często wypaczony i dalece zniekształcony, co szczególnie boli Nas Polaków. I dlatego właśnie Nasza pamięć i wiedza jest jak swoisty depozyt, który niczym Skarb Narodowy musi być należycie pielęgnowany i przekazywany potomnym. Europa powinna również sobie przypomnieć, że jak mówił minister Józef Beck Polacy nie znali pokoju za wszelką cenę, że to właśnie w naszym kraju stanęliśmy na drodze dwóch potężnych totalitaryzmów, że to w Polsce w sierpniu 1980 roku zaczął się upadek komunizmu w Europie – kontynuowali przemawiający posłowie i samorządowcy.
Modlitwę za poległych żołnierzy poprowadził ks. dziekan - Andrzej Zapart. Wojsko reprezentowała Kompania Honorowa Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno – Wojskowej. Uroczysty Apel poprowadził kpt. Robert Żurawski, po czym nastąpiło oddanie salwy honorowej i złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje. Na zakończenie głos zabrał ks. Andrzej, który przywołując słowa posła Piotra Skargi przypomniał wszystkim jak bardzo ważną wychowanką naszego życia jest historia.
„Dzieciną zawżdy nieumiejętną, a nigdy dojrzałą, zostaje, kto nie wie, co się przed nim działo”

GaleriaZ WIZYTĄ NA UKRAINIE 3.09.2009

W dniach 21-25 sierpnia 2009 roku delegacja Powiatu Koneckiego przebywała z oficjalną wizytą na Ukrainie. W trakcie pobytu delegacja uczestniczyła również w uroczystościach „Dnia Niepodległości” Ukrainy. Odbyło się kilka spotkań z władzami miasta Pohrebyszcze i rejonu w obwodzie winnickim w celu pogłębienia wzajemnych relacji dotyczących wymiany doświadczeń w ramach kultury, ochrony zdrowia oraz gospodarki. Na zakończenie wizyty władze Pohrebyszcza zostały zaproszone do odwiedzenia naszego powiatu. Delegacja ukraińska na terenie powiatu będzie uczestniczyć w uroczystościach X Powiatowych Dożynek w Gowarczowie, które odbędą się 6 września br.

GaleriaNOWA SZKOŁA KONECKA 3.09.2009


"...dla rozwoju Województwa Świętokrzyskiego..."

W dniu 16 marca 2009 r. pomiędzy Województwem Świętokrzyskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa, w imieniu którego działają: Adam Jakubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Marcin Perz – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego a Powiatem Koneckim, reprezentowanym przez Andrzeja Marka Lenarta – Starostę Koneckiego, Bogdana Sobonia – Wicestarostę i Edytę Drążkiewicz – Skarbnika Powiatu Koneckiego zawarta została Umowa nr UDA-RPSW.05.02.00-26-162/08-00 o dofinansowanie Projektu WND-RPSW.05.02.00-26-162/08 pn. „NOWA SZKOŁA KONECKA – Modernizacja Infrastruktury Edukacyjnej i Społeczno-Edukacyjnej oraz doposażenie placówek w sprzęt dydaktyczny i społeczno-edukacyjny, w Powiecie Koneckim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 5.2 „Podniesienie jakości usług publicznych poprzez wspieranie placówek edukacyjnych i kulturalnych” Osi 5 „Wzrost jakości infrastruktury społecznej oraz inwestycje w dziedzictwo kulturowe, turystykę i sport” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007–2013.
Projekt jest przedsięwzięciem uwzględniającym potrzeby szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Konecki. Jego głównym celem jest podniesienie jakości usług edukacyjnych w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Koneckiego, który realizowany będzie poprzez cele szczegółowe takie jak: poprawa bazy dydaktycznej szkół i placówek, poprawa infrastruktury sportowej, doposażenie szkół i placówek oświatowych w sprzęt dydaktyczny, sportowy i społeczno-edukacyjny, podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia w powiatowych placówkach oświatowych, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w dostępie do nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej, ograniczenie zjawiska patologii społecznej wśród młodzieży. Realizacja celów pozwoli na poprawę techniczno-użytkowego stanu budynków, a także zaplecza dydaktycznego oraz infrastruktury sportowo-edukacyjnej, co w konsekwencji umożliwi dostosowanie istniejącej bazy do europejskich standardów edukacyjnych. Ponadto projekt zapewni podniesienie jakości nauczania, czego wymiernym efektem będzie dobrze wykształcona młodzież. Projekt obejmuje prace remontowo-budowlane w 7 obiektach oświatowych, w tym:

Ponadto w ramach projektu zaplanowane zostały do 8 placówek oświatowych dostawy: obrabiarki CNC i dwóch tokarek uniwersalnych, wyposażenia 12-tu stanowisk odrębnie w pracowniach przedmiotowych na kierunkach: elektryk, mechanik, technik mechanik, 6-ciu stanowisk odrębnie w pracowniach przedmiotowych na kierunkach: technik informatyk i technik ogrodnik oraz pomocy dydaktycznych do pracowni mechaniki pojazdów samochodowych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, wyposażenia (stoliki, biurka, krzesła, regały, tapczany), sprzętu AGD, pomocy dydaktycznych, oprogramowania, sprzętu sportowego, sprzętu terapeutycznego i korekcyjno-rehabilitacyjnego, kserokopiarek, multimediów, tablic promocyjnych oraz materiałów promocyjnych.
Z infrastruktury dydaktycznej wspartej poprzez realizację projektu korzystać będzie ponad 3 500 uczniów, a z nowo wybudowanego boiska sportowego, poza młodzieżą szkolną, także społeczność lokalna.
Wartość projektu wynosi 3 320 850,00 PLN, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1 992 510,00 PLN, wkład własny – 1 328 340,00 PLN.
Okres realizacji projektu: 1 kwietnia 2009 r. – 31 grudnia 2009 r.

ZSP nr 3

Bursa Szkolna

ZSP nr 1

ZSP nr 2

ZSP w Stąporkowie„MY SAMODZIELNI” 1.09.2009

Młodzież uczestnicząca w projekcie „My samodzielni” realizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Końskich spotkała się 25 sierpnia 2009 roku w Miejsko – Gminnym Domu Kultury. W ramach Klubu Uczestników zaplanowany został również cykl spotkań o krajach Unii Europejskiej – dodaje Jadwiga Życka – dyrektor PCPR.
Projekt realizowany jest od ubiegłego roku. Aktualnie z drugiej edycji projektu skorzysta 26 osób (w tym 14, które wzięły udział w roku ubiegłym oraz 12 nowych, które osiągnęły pełnoletność). Program jest skierowany do młodzieży usamodzielniającej się, opuszczającej rodziny zastępcze, ośrodki szkolno – wychowawcze oraz placówki opiekuńcze.
W tym roku młodzież otrzymuje dofinansowanie na pomoce dydaktyczne, przy czym istnieje również możliwość opłacenia czesnego czy bursy. Już od kwietnia organizowano szereg spotkań z doradcami zawodowymi, pedagogiem i psychologiem. Zakończono również część kursów zawodowych wybranych przez uczestników, a były to między innymi: kursy na kierowców wózków jezdniowych czy kursy obsługi kas fiskalnych. Obecnie trwają kursy języka angielskiego oraz kursy na prawo jazdy kat. B. We wrześniu planowana jest realizacja kolejnych.
Głównym celem projektu jest aktywna integracja społeczna oraz podniesienie aktywności społecznej i zawodowej usamodzielnianych wychowanków. Projekt finansowany jest z programu Kapitał Ludzki – Narodowa Strategia Spójności oraz Europejskiego Funduszu Społecznego i potrwa do połowy listopada. Kierownikiem projektu jest Jadwiga Życka – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich.
Część projektu odnosząca się do poznawania specyfiki i kultury krajów Unii Europejskiej będzie zorganizowana w pięć, półtoragodzinnych prelekcji w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich, na których podróżnicy oraz osoby, które przebywały za granicą będą starały się przybliżyć młodzieży między innymi zagadnienia związane z życiem codziennym mieszkańców poszczególnych krajów, ich opiekę medyczną i system edukacji oraz możliwości zatrudnienia. Na zakończenie cyklu zaplanowano wystawę fotografii Marzeny Kądzieli – dziennikarki „Echa Dnia”, która jako niestrudzona podróżniczka może pochwalić się bardzo bogatym i co najważniejsze, praktycznym doświadczeniem, dodatkowo udokumentowanym przez wspaniałe fotografie.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010 W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W STĄPORKOWIE 1.09.2009

Pierwszego września, jak co roku, rozpoczyna się praca we wszystkich szkołach. W naszej szkole ten dzień jest obchodzony bardzo uroczyście: odświętne stroje, pełna gala uczniów, serca wypełnione radością i niepokojem. Tak było i tym razem – mówiła o uczniach swojej szkoły dyrektor - Zofia Komorowska. W krótkim przemówieniu Starosta Konecki – Andrzej Marek Lenart życzył wszystkim uczniom zadowalających wyników w poszerzeniu horyzontów wiedzy oraz całemu gronu pedagogicznemu wytrwałości w trudnej i wymagającej pracy nauczycielskiej.  Po części oficjalnej odbyły się powakacyjne spotkania w klasach i tam dopiero nastąpiły rozmowy, przywitania, życzenia najlepszych wyników w nauce i wytrwałości .

Galeria